Fotograf má 96 tisíc fanoušků na Instagramu. Dražbou chce pomoci lesům

Fotograf má 96 tisíc fanoušků na Instagramu. Dražbou chce pomoci lesům
Mlžné břehy (České středohoří, 2019). "Podzimní ráno nad Labem. Nejdříve to vypadalo, že z focení nic nebude, protože když jsem dorazil na místo, byl jsem totálně zahalený v mlze. Před východem slunce ale mlha ustoupila a mně se naskytl úžasný pohled na řeku mlhy. Jak se mlha zvedala a klesala, částečně zahalila les dole v údolí a já jsem si v tu chvíli připadal, jak kdybych letěl nad Amazonským pralesem." Rozměr 60x90 cm, polomatný papír, sklo, černý dřevěný rám.
Království lesních elfů (Českosaské Švýcarsko, 2018). "Nezapomenutelné jarní ráno v Labských pískovcích. Celou noc pršelo a všechno bylo doslova nasyceno vodou. Údolí byla plná husté mlhy, která se po východu slunce začala valit i do svěžího jarního lesa. V jednu chvíli začaly do mlhy prosvěcovat sluneční paprsky a pak už stačilo jen najít vhodnou kompozici a zmáčknout spoušť.)" Rozměr 60x90 cm, polomatný papír, sklo, černý dřevěný rám.
Duchové lesa (Krušné hory, 2018). "Focení v zasněženém lese mám moc rád, protože si připadám skoro jako v nějakém fantasy příběhu. Sníh skryje všechno rušivé a člověk se může soustředit jen na omrzlé tvary stromů." Rozměr 60x90 cm, polomatný papír, sklo, černý dřevěný rám.
Světlo (Českosaské Švýcarsko, 2012). "Ačkoliv je to už téměř osm let, co jsem tento snímek fotografoval, vybavuji si to ráno, jako by to bylo včera. Stál jsem na skalním ostrohu nad mořem lesů a pozoroval nádhernou hru světel a stínů odehrávající se v mlžném oparu. Většina stromů na snímku už je bohužel mrtvá." Rozměr 60x90 cm, polomatný papír, sklo, černý dřevěný rám. Vyvolávací cena u každé fotografie začíná na pěti tisících korunách.
Foto: Martin Rak
Foto
14. 9. 2020 6:02
Krajinářský fotograf Martin Rak je možná známější v cizině než doma. Když ještě existovala sociální síť Google Plus, měl na ní přes milion fanoušků. Jeho fotografie však okouzlují lidi i na Instagramu a Facebooku. Nyní se rozhodl, že chce pomoci chřadnoucím českým lesům, ve kterých tak rád fotografuje.

"Už dlouho jsem plánoval výstavu svých fotografií a uvědomil jsem si, že bych rád alespoň symbolicky vrátil přírodě a lesům to, co od nich dostávám. Nakonec jsem si řekl, že bych mohl své krajinářské snímky vystavit a nabídnout v charitativní dražbě a výtěžek věnovat přírodě prostřednictvím Hnutí Duha a jeho kampaně Zachraňme lesy," vysvětluje Martin Rak.

Některé z dražených fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku, kde se také dozvíte, za jakých okolností vznikly. 

Dražba se uskuteční ve čtvrtek 17. září od 18. hodin ve Vnitroblocku v pražských Holešovicích. "Veškerá částka, která se vydraží, půjde na kampaň," dodává fotograf.

To, že by měl lesům pomoci, ho napadlo loni v době velkého sucha. "Viděl jsem, že tam, kde byly ještě přednedávnem zelené, relativně zdravé smrkové lesy, jsou najednou vykácené holiny nebo uschlý les. Bývám v lese často a rád, asi nejraději tam fotím a chodím tam relaxovat. Proto mě napadlo oslovit Hnutí Duha," vysvětluje.

"Je mi jasné, že příroda si asi nejlépe pomůže sama, ale my lidé jí v tom můžeme vyjít vstříc. Do budoucna je asi dobré, když smrkové monokultury vymizí a bude místo nich smíšený les. Na začátku té proměny je určitě přínosné sázet nové stromky, abychom dosáhli správné skladby lesa, je také potřeba řešit oplocení, aby to hned neokousala zvířata. A právě na to půjdou peníze z dražby," říká Martin Rak. 

V dražbě budou všechny fotografie z výstavy. "Zájemci se mohou do dražby zaregistrovat už teď, a to na stránkách aukce.zachranmelesy.cz," konstatuje fotograf. Jsou tam také k vidění všechny nabízené fotografie.

Další snímky Martina Raka najdete na jeho Instagramu nebo na webové stránce martinrak.cz.  

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy