Malý, ale šikovný. První pohled na nový fotoaparát Fujifilm X-E3

Malý, ale šikovný. První pohled na nový fotoaparát Fujifilm X-E3
Fuji X-E3. Snímky z workshopu, který vedl vynikající český fotograf Jiří Růžek.
Svícení i práce s modelkou jsou prací Jiřího Růžka. Všechny snímky v této galerii byly pořízeny s poměrně vysokým ISO 1600 (ve formátu jpeg).
S fotoaparátem se pracovalo poměrně dobře, i když je velmi malý.
Soubory ve formátu raw ještě nejdou vyvolat v Lightomu či Photoshopu - ale tato možnost se brzy objeví. Stejný snímač však má i vyšší model X-T2, kterým jsem scénu také nafotil. Upravený raw z něj vypadá takto (použil jsem jednu z přednastavených simulací barevných analogových filmů od Fujifilmu).
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 10. 2017 10:34
Na workshopu výborného fotografa aktů Jiřího Růžka jsme měli možnost si poprvé zafotit s novým Fuji X-E3. A jaké jsou první dojmy? Nástupce velmi oblíbené X-E dvojky určitě nezklamal. Fotí se s ním příjemně a výsledné snímky jsou stejně jako u předchůdce velmi kvalitní. Ale možná, že už pro některé fotografy bude až příliš malý.

Úplně první dojem: nová X-E3 je ještě menší, než byla X-E2. Řeknete si, to je dobře, ne? Ale tak jednoznačné to není. Fotoaparát se zase nezmenšil tak moc, na šířku ubyl jen asi centimetr. Jenže kvůli tomu už se mezi okraj přístroje a displej nevešel kruhový volič s tlačítky, jimiž se dají vybírat různé parametry expozice. Jeho funkci teď nahrazuje dotykový displej.

Má to jednu výhodu: když držíte fotoaparát jen v pravé ruce, nebudete si tato tlačítka nechtěně mačkat dlaní. Ale je tu i jedna nevýhoda. K displeji už je to příliš blízko, a tak tou dlaní občas zavadíte o displej, což má ve výsledku podobný efekt. Foťák při doteku displeje sám zaostřuje a fotí. Dá se to vypnout, ale přece jen, mně by se líbilo, kdyby tam ten centimetr raději zůstal. 

Na druhou stranu, podobný problém má devadesát procent malých fotoaparátů, není to žádná specialita typická jen pro Fujifilm X-E3. 

Osobně mám raději, když je co nejvíce funkcí dostupných přes tlačítka a voliče na těle fotoaparátu, umožňuje mi to zrychlit obsluhu přístroje. Na dotykový displej bych si asi zvykl, ale můj šálek kávy to není. 

Jenže tento fotoaparát míří na trochu jinou cílovou skupinu (pro pokročilé fotoamatéry a profesionály jsou spíš určeny vyšší modely X-T2 nebo X-Pro 2). Chce evidentně oslovit lidi, kteří si zvykli na fotografování mobilním telefonem a chtějí přejít na fotoaparát, který dokáže poskytnout mnohem kvalitnější snímky než mobil. Pro ty bude (podle mého názoru) dotykový displej velmi příjemný. Mně osobně však tlačítka chyběla.

S Fuji X-E3 se fotí příjemně, podobně jako řada dnešních bezzrcadlovek má velký a jasný elektronický hledáček, který s přehledem konkuruje optickým hledáčkům z velkých profesionálních zrcadlovek. A podle mého názoru jsou tyto nejnovější elektronické hledáčky v některých ohledech dokonce lepší než ty optické. Už jenom proto, že vidíte přesně to, co bude na výsledné fotce (včetně toho, jestli je snímek přeexponovaný nebo podexponovaný, což optický hledáček neumí).

Při ateliérové práci se sice nedala příliš otestovat rychlost ostření, se kterou měly některé starší modely této značky trochu potíž, ale subjektivně to vypadalo, že je zaostřování pěkně rychlé.

Kvalita jpegů?  Vynikající, což je pro značku Fujifilm typické

Pokud jde o snímky, je to typické Fuji. Jpegy jsou výborné, barvy velice pěkné a šum za vysokých citlivostí ISO velmi malý. Fotky z ateliéru pořízené na poměrně vysoké ISO 1600 jsou podle mého názoru na fotoaparát s APS-C snímačem výborné.

Na to, jak se pracuje se snímky uloženými ve formátu raw, si ještě budeme muset počkat, Lightroom ani Photoshop ještě výstup z tohoto fotoaparátu nepodporují (ale je to jen otázka času, kdy tuto možnost Adobe do svého softwaru přidá). 

Vzhledem k tomu, že jde o v podstatě identický snímač, jako je ve vyšším modelu X-T2, se však dá předpokládat, že práce s rawy bude bezproblémová a že v programech od Adobe najdete i přednastavení, která umožní raw vyvolat v režimech, které má fotoaparát. Jinými slovy - najdete tam simulace různých analogových filmů od Fuji.

Základní vlastnosti fotoaparátu

Velikost snímače APS-C
Rozlišení snímače 24 Mpx
Výklopný displej ne
Rychlost snímání (mechanická / elektronická závěrka) 8 / 14 sn./s 
Video 4K
Utěsnění proti vodě a prachu ne
Konektivita wi-fi + Bluetooth

Po krátkém fotografování můžu říct, že bych s Fuji X-E3 docela rád šel fotit třeba street fotografii. Zdá se, že pro ni nebo pro cestovatelskou fotografii bude ideální (i díky tomu, že jde o malý přístroj, který nevzbuzuje pozornost). A jelikož Jiří Růžek na workshopu vystavoval metrové zvětšeniny aktů pořízených X-E trojkou, mohu vás ujistit, že i na tento druh fotografování je to výborný přístroj - byly totiž skvělé.

Samozřejmě na tom má hlavní podíl fotograf, ale kdyby fotoaparát na jeho vysoké nároky při práci s přirozeným světlem nestačil, bylo by to na tak velkých zvětšeninách poznat. 

Bude zajímavé, pokud se podaří vyzkoušet tento fotoaparát v delším testu - samotného by mě zajímalo, jestli si konzervativní fotograf jako já dokáže zvyknout na absenci tlačítek, která doposud považoval za naprosto zásadní. A mezi fanoušky Fuji je takových spousta, protože je to značka, která nabízí ovládání podobné jako u starých klasických filmových fotoaparátů (například si stále zachovává clonový kroužek na objektivu).

 

Právě se děje

Další zprávy