Foto: Jak se Divadlo Husa na provázku změnilo v šicí dílnu na roušky

Foto: Jak se Divadlo Husa na provázku změnilo v šicí dílnu na roušky
Navléknout nit do jehly v gumových rukavicích není snadné. (Podaná kavárna, Brno, březen 2020)
Do dílny může přijít každý. Šít ho tam naučí. Bohužel není dost opravářů strojů, a tak se o to někteří pokoušejí sami. (Podaná kavárna, Brno, březen 2020)
Vybavení dílen je provizorní, vytvořené ze stolů, prken a všeho, co bylo po ruce. (Divadlo Husa na provázku, Brno, březen 2020)
Dobrovolníci si dávají jen krátké pauzy na jídlo, pití a odpočinek. Jídlo je zčásti také zajišťováno dobrovolnými dary. (Divadlo Husa na provázku, Brno, březen 2020)
Foto: Lucie Šiprová
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Lucie Šiprová
10. 4. 2020 15:10
Fotografka Lucie Šiprová se vydala do brněnského Divadla Husa na provázku a do Podané kavárny, kde vznikly improvizované šicí dílny. Nafotografovala reportáž o tom, jak dobrovolníci vyrábějí tisíce roušek a také ochranné návleky. "Atmosféra je tam naprosto úžasná," říká. A její snímky to zachycují.

"Měla jsem tu čest nafotit práci dobrovolníků ze skupiny Šijeme roušky v Brně (www.sijemerousky.cz), která patří pod Divadlo Husa na provázku," říká fotografka. Skupina má improvizované dílny na sedmi místech v Brně, ona se vydala do dvou z nich.

"Může přijít každý, kdo se předem nahlásí. Pokud je to potřeba, projde instruktáží. A pak už se stříhá, šije, zapošívá, dezinfikuje a doručuje na místa, kde to opravdu potřebují," vysvětluje Lucie Šiprová.

Dobrovolníci si vše sami organizují. "Jsou to hodiny a hodiny nad počítačem a s telefonem v ruce. Zařizují rozvoz roušek, shánění materiálu, letáky informující, jak používat roušky, a spousty dalšího," konstatuje fotografka, která je členkou  fotografické skupiny Street Report. "Jsou dny, kdy toto sdružení ve svých dílnách vyprodukuje až tři tisíce roušek. Stále je jich obrovský nedostatek." 

Skupina Street Report vznikla původně na Facebooku jako společenství fotografů, kteří se věnují pouliční fotografii. Postupně přerostla v jakousi moderní formu fotoklubu, jehož členové se nesetkávají jen ve virtuálním prostředí sociálních sítí, ale také na reálných osobních schůzkách.

Mezi členy Street Reportu je několik fotografů oceněných na prestižní soutěži Czech Press Photo i na světových fotografických soutěžích. Přesto je Street Report otevřený i lidem, kteří s pouliční fotografií začínají. Administrátoři v čele se zakladatelem Janem Jirkovským se ve skupině snaží udržovat pozitivní a vstřícnou atmosféru i pro tyto začátečníky.  

Street Report, který nedávno překročil hranici tisíce členů, dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy