Foto: Jak se Divadlo Husa na provázku změnilo v šicí dílnu na roušky

Foto: Jak se Divadlo Husa na provázku změnilo v šicí dílnu na roušky
Navléknout nit do jehly v gumových rukavicích není snadné. (Podaná kavárna, Brno, březen 2020)
Do dílny může přijít každý. Šít ho tam naučí. Bohužel není dost opravářů strojů, a tak se o to někteří pokoušejí sami. (Podaná kavárna, Brno, březen 2020)
Vybavení dílen je provizorní, vytvořené ze stolů, prken a všeho, co bylo po ruce. (Divadlo Husa na provázku, Brno, březen 2020)
Dobrovolníci si dávají jen krátké pauzy na jídlo, pití a odpočinek. Jídlo je zčásti také zajišťováno dobrovolnými dary. (Divadlo Husa na provázku, Brno, březen 2020)
Foto: Lucie Šiprová
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Lucie Šiprová
10. 4. 2020 15:10
Fotografka Lucie Šiprová se vydala do brněnského Divadla Husa na provázku a do Podané kavárny, kde vznikly improvizované šicí dílny. Nafotografovala reportáž o tom, jak dobrovolníci vyrábějí tisíce roušek a také ochranné návleky. "Atmosféra je tam naprosto úžasná," říká. A její snímky to zachycují.

"Měla jsem tu čest nafotit práci dobrovolníků ze skupiny Šijeme roušky v Brně (www.sijemerousky.cz), která patří pod Divadlo Husa na provázku," říká fotografka. Skupina má improvizované dílny na sedmi místech v Brně, ona se vydala do dvou z nich.

"Může přijít každý, kdo se předem nahlásí. Pokud je to potřeba, projde instruktáží. A pak už se stříhá, šije, zapošívá, dezinfikuje a doručuje na místa, kde to opravdu potřebují," vysvětluje Lucie Šiprová.

Dobrovolníci si vše sami organizují. "Jsou to hodiny a hodiny nad počítačem a s telefonem v ruce. Zařizují rozvoz roušek, shánění materiálu, letáky informující, jak používat roušky, a spousty dalšího," konstatuje fotografka, která je členkou  fotografické skupiny Street Report. "Jsou dny, kdy toto sdružení ve svých dílnách vyprodukuje až tři tisíce roušek. Stále je jich obrovský nedostatek." 

Skupina Street Report vznikla původně na Facebooku jako společenství fotografů, kteří se věnují pouliční fotografii. Postupně přerostla v jakousi moderní formu fotoklubu, jehož členové se nesetkávají jen ve virtuálním prostředí sociálních sítí, ale také na reálných osobních schůzkách.

Mezi členy Street Reportu je několik fotografů oceněných na prestižní soutěži Czech Press Photo i na světových fotografických soutěžích. Přesto je Street Report otevřený i lidem, kteří s pouliční fotografií začínají. Administrátoři v čele se zakladatelem Janem Jirkovským se ve skupině snaží udržovat pozitivní a vstřícnou atmosféru i pro tyto začátečníky.  

Street Report, který nedávno překročil hranici tisíce členů, dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Místostarostka Prahy 5 rezignovala. Vadí jí nekoncepčnost řízení i střet zájmů starostky

V Praze 5 rezignovala místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09). Důvodem je podle ní vedle nekoncepčnosti řízení městské části také střet zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která podle ní odmítá vystěhovat z městské budovy soukromé gymnázium, jehož je majitelkou, i když má městská část málo míst ve školách. Zajíčková sdělila, že Priečinská porušovala koaliční smlouvu a ve své gesci byla nečinná. Odůvodnění vnímá jako ryze osobní útok na svoji osobu. O ukončení nájmu je ochotná jednat, pokud tak rozhodnou zastupitelé.

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha se nachází v budově na Plzeňské ulici kousek od tramvajové zastávky Klamovka, kterou si pronajímá od radnice. Zajíčkové je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy