Rouška i káva s kapkou naděje. Fotky z koronavirového centra pro bezdomovce v Brně

Rouška i káva s kapkou naděje. Fotky z koronavirového centra pro bezdomovce v Brně
Celé komunitní centrum se skládá z několika buněk se zázemím pro zaměstnance a  dvou stanů. Prostor se nachází na prázdné parcele blízko železniční trati.
V komunitním centru pro lidi bez domova se můžete setkat i s bývalým učitelem fyziky. Popisoval svoje názory na vilu Tugendhat a to, jak na něj působila, když tam byl. Proč se octl bez domova, neprozradil, prý raději vtipkuje a bere život, jak je.
Výdej obědů probíhá přes výdejní okénko.
Reportáž fotografky Lucie Šiprové zachycuje kontaktní centrum pro bezdomovce zřízené v brněnské Vlhké ulici společností Podané ruce a tamním magistrátem v době koronavirové pandemie. Vstup do areálu je zdoben plachtou s graffiti, kterou si pod odborným dohledem zdobili sami lidé bez domova (Brno, 30. 4. 2020).
Foto: Lucie Śiprová
Foto, Lucie Šiprová
20. 5. 2020 6:00
Řada měst musí v době pandemie řešit, jak se postarat o lidi bez domova a jak pro ně zajistit roušky, hygienu i útočiště. Je to velmi důležité proto, aby se nemoc mezi nimi nezačala nekontrolovaně šířit. Fotografka Lucie Šiprová dokumentovala kontaktní centrum v Brně, zřízené společností Podané ruce a magistrátem města.

V brněnské Vlhké ulici vzniklo v dubnu kontaktní centrum pro lidi bez domova. "Sociální služby byly kvůli situaci uzavřeny a oni neměli místo, kde by si mohli udělat základní hygienu, v bezpečí se najíst nebo si odpočinout," říká Lucie Šiprová, která v centru fotografovala na pozvání jeho provozovatelů.

"Lidé přijdou, změří se jim teplota, dostanou čistou roušku a vydezinfikují si ruce. V táboře mohou dostat oběd, přes den také vodu a kávu. Jsou tam dva stany, kde si mohou odpočinout. V buňkách je sociální zázemí, které se po každém jednotlivci vydezinfikuje. Uvnitř buněk se dá posedět a půjčit si na místě knihu nebo časopis," popisuje fotografka. "Jednou za čas jsou všichni při vstupu podrobeni testům na koronavirus, ale naštěstí se v této komunitě zatím nákaza neprojevila," dodává.

V centru pracují nejen zaměstnanci, ale taky mnoho dobrovolníků nebo studentů Masarykovy univerzity.

"Při fotografování jsem se snažila zachytit provoz a náladu centra a zároveň dbát na to, abych zachovala důstojnost klientů, kteří se ocitli ve velmi těžké životní situaci," vysvětluje Lucie Šiprová. "Vyslechla jsem mnoho životních osudů. Jsou mezi nimi obrovské rozdíly. U některých panovala beznaděj, většina se však snaží o smích a optimismus."

Více příběhů a fotografií na facebookové stránce Lucie Šiprová - Small lady with big camera.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy