Rouška i káva s kapkou naděje. Fotky z koronavirového centra pro bezdomovce v Brně

Rouška i káva s kapkou naděje. Fotky z koronavirového centra pro bezdomovce v Brně
Celé komunitní centrum se skládá z několika buněk se zázemím pro zaměstnance a  dvou stanů. Prostor se nachází na prázdné parcele blízko železniční trati.
V komunitním centru pro lidi bez domova se můžete setkat i s bývalým učitelem fyziky. Popisoval svoje názory na vilu Tugendhat a to, jak na něj působila, když tam byl. Proč se octl bez domova, neprozradil, prý raději vtipkuje a bere život, jak je.
Výdej obědů probíhá přes výdejní okénko.
Reportáž fotografky Lucie Šiprové zachycuje kontaktní centrum pro bezdomovce zřízené v brněnské Vlhké ulici společností Podané ruce a tamním magistrátem v době koronavirové pandemie. Vstup do areálu je zdoben plachtou s graffiti, kterou si pod odborným dohledem zdobili sami lidé bez domova (Brno, 30. 4. 2020).
Foto: Lucie Śiprová
Foto, Lucie Šiprová
20. 5. 2020 6:00
Řada měst musí v době pandemie řešit, jak se postarat o lidi bez domova a jak pro ně zajistit roušky, hygienu i útočiště. Je to velmi důležité proto, aby se nemoc mezi nimi nezačala nekontrolovaně šířit. Fotografka Lucie Šiprová dokumentovala kontaktní centrum v Brně, zřízené společností Podané ruce a magistrátem města.

V brněnské Vlhké ulici vzniklo v dubnu kontaktní centrum pro lidi bez domova. "Sociální služby byly kvůli situaci uzavřeny a oni neměli místo, kde by si mohli udělat základní hygienu, v bezpečí se najíst nebo si odpočinout," říká Lucie Šiprová, která v centru fotografovala na pozvání jeho provozovatelů.

"Lidé přijdou, změří se jim teplota, dostanou čistou roušku a vydezinfikují si ruce. V táboře mohou dostat oběd, přes den také vodu a kávu. Jsou tam dva stany, kde si mohou odpočinout. V buňkách je sociální zázemí, které se po každém jednotlivci vydezinfikuje. Uvnitř buněk se dá posedět a půjčit si na místě knihu nebo časopis," popisuje fotografka. "Jednou za čas jsou všichni při vstupu podrobeni testům na koronavirus, ale naštěstí se v této komunitě zatím nákaza neprojevila," dodává.

V centru pracují nejen zaměstnanci, ale taky mnoho dobrovolníků nebo studentů Masarykovy univerzity.

"Při fotografování jsem se snažila zachytit provoz a náladu centra a zároveň dbát na to, abych zachovala důstojnost klientů, kteří se ocitli ve velmi těžké životní situaci," vysvětluje Lucie Šiprová. "Vyslechla jsem mnoho životních osudů. Jsou mezi nimi obrovské rozdíly. U některých panovala beznaděj, většina se však snaží o smích a optimismus."

Více příběhů a fotografií na facebookové stránce Lucie Šiprová - Small lady with big camera.

 

Právě se děje

Další zprávy