Trampové obsadili pražskou galerii Leica. Fenomén mapuje fotograf Libor Fojtík

Trampové obsadili pražskou galerii Leica. Fenomén mapuje fotograf Libor Fojtík
Fotograf Libor Fojtík představuje v pražské Leica Gallery svou výstavu Trampové.
Ukázka z výstavy snímků Libora Fojtíka v pražské Leica Gallery.
Ukázka z výstavy snímků Libora Fojtíka v pražské Leica Gallery.
Fotograf Libor Fojtík představuje v pražské Leica Gallery svou výstavu Trampové.
Foto: Libor Fojtík
Foto
1. 7. 2021 11:00
Staří trampové se bojí, že tramping zemře s nimi. "Já si myslím, že to tak nebude," věří fotograf Libor Fojtík, který tuto unikátní subkulturu dokumentuje už několik let. Jeho snímky zachycující různé podoby českého trampingu nyní vystavuje pražská galerie Leica.

"Soubor Trampové vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli mladí a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák," konstatuje kurátor výstavy Tomáš Pospěch. "Fotografický projekt zachycuje život trampů v Čechách a na Moravě s cílem zdokumentovat stav a podobu této specifické subkultury," dodává. Dosud totiž ucelený obrazový dokument o tomto ryze českém fenoménu neexistoval.

Fotografie Libora Fojtíka zaznamenávají mimo jiné i proměnu trampského hnutí, kterou prošlo v souvislosti se změnou společenského systému a politické situace po roce 1989. Chvíli se zdálo, že celé hnutí pomalu směřuje k zániku, ale pak se situace změnila. "Řekl bych, že teď tramping zažívá obrodu," vysvětluje Fojtík. Mladí trampové si však spíše než od svých otců berou inspiraci z doby první republiky, kdy tramping začínal.

Po knize, která už vyšla, a po výstavě, která je právě k vidění v galerii Leica, chystá fotograf Fojtík ještě krátký dokumentární film. 

Libor Fojtík je absolventem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve své volné tvorbě se zabývá především dokumentární a angažovanou fotografií. Od roku 2009 pracuje jako fotograf Hospodářských novin. Má za sebou řadu úspěchů: například se souborem Absurdistán - kde domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži Frame a také první cenu v kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2010.

O výstavě:

Libor Fojtík: Trampové. Leica Gallery Praha, výstava potrvá do 12. září 2021. Kurátorem výstavy je Tomáš Pospěch. Více informací včetně otevírací doby najdete na stránkách galerie: www.lgp.cz/vystavy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy