Trampové obsadili pražskou galerii Leica. Fenomén mapuje fotograf Libor Fojtík

Trampové obsadili pražskou galerii Leica. Fenomén mapuje fotograf Libor Fojtík
Fotograf Libor Fojtík představuje v pražské Leica Gallery svou výstavu Trampové.
Ukázka z výstavy snímků Libora Fojtíka v pražské Leica Gallery.
Ukázka z výstavy snímků Libora Fojtíka v pražské Leica Gallery.
Fotograf Libor Fojtík představuje v pražské Leica Gallery svou výstavu Trampové.
Foto: Libor Fojtík
Foto
1. 7. 2021 11:00
Staří trampové se bojí, že tramping zemře s nimi. "Já si myslím, že to tak nebude," věří fotograf Libor Fojtík, který tuto unikátní subkulturu dokumentuje už několik let. Jeho snímky zachycující různé podoby českého trampingu nyní vystavuje pražská galerie Leica.

"Soubor Trampové vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli mladí a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák," konstatuje kurátor výstavy Tomáš Pospěch. "Fotografický projekt zachycuje život trampů v Čechách a na Moravě s cílem zdokumentovat stav a podobu této specifické subkultury," dodává. Dosud totiž ucelený obrazový dokument o tomto ryze českém fenoménu neexistoval.

Fotografie Libora Fojtíka zaznamenávají mimo jiné i proměnu trampského hnutí, kterou prošlo v souvislosti se změnou společenského systému a politické situace po roce 1989. Chvíli se zdálo, že celé hnutí pomalu směřuje k zániku, ale pak se situace změnila. "Řekl bych, že teď tramping zažívá obrodu," vysvětluje Fojtík. Mladí trampové si však spíše než od svých otců berou inspiraci z doby první republiky, kdy tramping začínal.

Po knize, která už vyšla, a po výstavě, která je právě k vidění v galerii Leica, chystá fotograf Fojtík ještě krátký dokumentární film. 

Libor Fojtík je absolventem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve své volné tvorbě se zabývá především dokumentární a angažovanou fotografií. Od roku 2009 pracuje jako fotograf Hospodářských novin. Má za sebou řadu úspěchů: například se souborem Absurdistán - kde domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži Frame a také první cenu v kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2010.

O výstavě:

Libor Fojtík: Trampové. Leica Gallery Praha, výstava potrvá do 12. září 2021. Kurátorem výstavy je Tomáš Pospěch. Více informací včetně otevírací doby najdete na stránkách galerie: www.lgp.cz/vystavy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy