Bůra v kapse, pingl přes rameno. Libor Fojtík pět let fotil trampy v Česku

Bůra v kapse, pingl přes rameno. Libor Fojtík pět let fotil trampy v Česku
Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fotograf Libor Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě. Nyní vydal o tomto fenoménu knihu. Na snímku je setkání “stoletých usáren”. Nejproslulejší pietní místo je součástí kempu Zlaté dno v Brdech. Založili ho v roce 1929 kamarádi sdružení kolem Jaroslava Krska alias Jerryho Packarda.
Na osadní chajdě T. O. Maniwaki
Rum byl, je a bude klasickým trampským pitím…
Michael Antony Tony, tramp a vydavatel trampských magazínů Brdská vločka a Puchejř
Foto: Libor Fojtík
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 10. 7. 2020 19:12
Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fotograf Libor Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě. V létě vydal o tomto fenoménu knihu.

"Tramping je ryze česko-slovenský fenomén, který nedávno oslavil 100 let. Fotografickou knihou bych mu velmi rád vzdal hold," říká Libor Fojtík, který fotí pro Hospodářské noviny, Forbes a Reflex. Prostředky na knihu mu pomáhala získat kampaň na crowdfundingovém portálu HitHit.com.

Pro Fojtíka je tramping životní vášní. Narodil se do trampské rodiny a už jako malý s rodiči jezdil na vandry. A tak s ohromným zápalem zachycuje atmosféru osad i táborových ohňů, u kterých můžete slýchat i klasickou trampskou píseň citovanou v titulku článku: "Kam tak spěcháš, trampe kamaráde, kam tak pospícháš, jedu na slezinu, nemám na mašinu, co se mě tak blbě ptáš. Bůra v kapse, pingl přes rameno, na tramp pospíchám…"

"Fotoreportérem Hospodářských novin jsem už přes deset let a potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo by mě dlouhodobě ho sledovat. Cítil jsem, že dokument je to, co mě v oblasti fotografie přitahuje nejvíce," vysvětluje.

Fojtík v knize sleduje několik linek. Trampskou krajinu střídají portréty, výrobky lidové tvořivosti a důraz je kladen také na specifickou trampskou architekturu.

Kniha vyšla česko-anglicky v nakladatelství PositiF a do budoucna je v plánu dokumentární film a výstava. Doprovází ji texty historika volného času Jana Pohůnka a historika trampingu Michaela Antonyho - Tonyho.

 

Právě se děje

Další zprávy