Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek

Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek
Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě. V první části se zabývá historií českého vodáctví. Za oblibou vodáckého sportu stál v českých zemích už od 19. století nejen rozkvět turistiky, ale také založení prvních sportovních klubů, poskytujících zázemí veslařům a posléze i kanoistům.
Na dobovém kolorovaném diapozitivu pořízeném kolem roku 1900 jsou zachyceni průkopníci plachtění v Malé Chuchli na Vltavě. V pozadí je vidět kolesový parník Stefanie, nesoucí jméno manželky habsburského korunního prince Rudolfa. Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě.
Typické výrobky, které znají ještě z dob bývalého režimu všichni, kdo tehdy jezdili na vodu. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Kniha je plná krásných fotografií. Autorem tohoto snímku je Jan Kasl. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Foto: Herbert Slavík a kol.: Naše léto, voda, lodě
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 21. 7. 2023 6:59
Voda, léto a lodě, to je prostě český fenomén. Není divu, že zasáhl i populárního komika Vlastu Buriana nebo skvělé fotografy Ladislava Sitenského a Viléma Heckela. A co byly ty kazakové plavky? Měly horní díl a ve 30. letech je nosili muži, kteří byli tak konzervativní, že u vody nechtěli odhalovat hruď. O tom všem a o mnoha dalších věcech vypráví fotokniha Naše léto, voda, lodě.

Fotografická publikace volně navazuje na předchozí knihu Naše hory, lyže, sníh. Za oběma stojí významný český fotograf Herbert Slavík, který je autorem koncepce, editorem a shromáždil také fotografie a textový materiál.

"Narodil jsem se u vody a celé dětství jsem trávil blízko Vltavy a slavného 'háfnu' v Podolí, kterému dominuje legendární klubovna prvního Českého Yacht Klubu, založeného Josefem Rösslerem-Ořovským," vypráví Slavík, co ho motivovalo, aby dal dohromady knihu o vodě a vodáctví. "V dětství jsem potkával legendy Jana Brzáka-Felixe, Božu Karlíka, Vladimíra Syrovátku, Václava Kozáka  a další legendy. Aktivním vodákem jsem se nestal, ale voda mne přitahovala  a stále přitahuje jako fotografa," dodává. 

Svou roli sehrálo určitě i to, že většinu významných akcí měl doslova před domem. "Fotil jsem pravidelně primátorky, vodní slalomy, první závody windsurfů mezi pražskými mosty i otužilecký vánoční memoriál Alfreda Nikodéma u Národního divadla. Dodnes nevynechám žádnou příležitost, abych na vodě nebo u vody fotil, v posledních letech například s dnešními úspěšnými olympioniky Jířou Prskavcem, Pepou Dostálem, Vávrou Hradilkem," konstatuje Herbert Slavík. 

Když vydal publikaci o horách a lyžování, měl celkem jasno, čím by chtěl pokračovat. "Vodáctví je u nás možná ještě větší fenomén než lyžování. Proto jsem začal pracovat na knize Naše léto, voda, lodě se stejnou koncepcí jako předtím s horami. Během skládání knihy se ukázalo, že je to téma tak široké a materiálu bylo tolik, že největší problém byl, co z knihy vyřadit," říká fotograf a poznamenává, že i proto je kniha o dvacet stran rozsáhlejší než ta předchozí.

Publikace obsahuje na dvě stě fotografií, mnoho zajímavostí z historie, silné příběhy i rozhovory. Na textech se podílelo dvanáct autorů, většinou známých sportovních novinářů a historiků. Ozdobou knihy jsou opět fotografie špičkových fotografů - například Viléma Heckela, Ladislava Sitenského, Oldřicha Straky, z pozdějšího období pak Jiřího Koliše, Vojty Písaříka, Miroslava Martinovského, či  Oldřicha Karáska. K těm se pak přidávají současné atraktivní záběry Jana Kasla zachycující extrémní kanoistiku v podání Vavřince Hradilka nebo snímky jachtařských regat od Pavla Nesvadby.

Obálka knihy
Obálka knihy | Foto: Herbert Slavík a kolektiv autorů:

O knize: 

Naše léto, voda, lodě

Herbert Slavík a kol. Vydalo nakladatelství WWA Photo v říjnu 2021. Pevná vazba, rozměr 285 x 240 x 28 mm, celkový rozsah 264 stran. 

 

Právě se děje

Další zprávy