reklama
 
 

Cestovat v MHD je pro mne jako chodit do galerie, říká vítěz soutěže pouličních fotografů

26. 4. 2018 10:35
"Televizi nesleduji, do hospody nechodím. Chtěl jsem začít dělat něco kreativního, jenže s mým neabsolutním sluchem a neschopností namalovat rovnou čáru mi toho moc nezbývalo. Tak jsem začal fotit," říká vítěz soutěže pouličních fotografů Ladislav Rombald. A protože facebooková stránka Street Report, která soutěž vyhlásila, spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz, můžete se s jeho snímky nyní seznámit i v naší fotogalerii.

Fotograf Tomáš Řechtáček, který soutěž na Street Reportu zaštiťoval, k vítěznému snímku Ladislava Rombalda napsal: "Z jeho portfolia by se dalo vybrat těch snímků vícero, ale já zvolil nádherný výraz starší paní s parádní kresbou ve tváři a zamyšleným pohledem přes okénko tramvaje. Ač v uspěchaném dni, fotka působí klidným dojmem. Mně navíc lahodí zarámování žlutými madly - je to takový bonus navíc." 

Tématem soutěže byla tentokrát veřejná doprava. "Vždycky jsem rád chodil do různých galerií, ale až pohledem přes hledáček jsem zjistil, že ulice a lidé a jejich interakce jsou nejvyšší formou moderního umění," říká Ladislav Rombald a vysvětluje, že jeho nejoblíbenější galerií je pražská MHD. 

"Proto jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl o fotosoutěži na Street Reportu. Přestože jsem si myslel, že mám co nabídnout, první místo jsem nečekal," říká sedmadvacetiletý rodák z Liberce, který vážněji fotografuje teprve rok.

"Fotografování mi nakonec sebralo veškerý volný čas, takže jsme já i moje manželka museli udělat nějaký ten kompromis," říká Ladislav Rombald. "Zajímám se o uměleckou fotografii, nejvíce mě baví fotografovat street, zátiší a minimalistickou fotografii. Minimalismus se snažím více méně vkládat do každého snímku," dodává. 

Vítězná fotografie vznikla takzvaně od pasu. "Tím pádem jsem neviděl kompozici na displeji fotoaparátu a výsledný snímek jsem vybral až doma v PC," vysvětluje autor.

Při fotografování si oblíbil starší manuální objektivy. "Mám s nimi pocit, že fotografii tvořím a že nejsem jen pouhým divákem," konstatuje. 

Facebooková skupina Street Report, se kterou rubrika Foto na Aktuálně.cz navázala spolupráci, sdružuje nejrůznější fotografy, od ryzích amatérů přes pokročilé autory až po profesionály. Všem je společné nadšení pro pouliční fotografii a skupina je sympatická také přátelskými vztahy mezi členy i tím, že se nechová přezíravě k lidem, kteří se street fotografií teprve začínají. 

Pořádají se zde i soutěže. Často v nich vítězí velmi zajímaví a dobří autoři, které stojí za to představit i širší veřejnosti.

O autorovi snímků

 • Ladislav Rombald (27 let)
 • pochází z Liberce, žije v Praze
 • Používá techniku: Fujifilm X-T20, objektivy Fujifilm a starou optiku Flektogon, Industar, Jupiter či Pancolar
 • Kde najdete další snímky:
  Flickr:  flickr.com/people/[email protected]/
  Instagram: @ladislav_rombald

autor: Foto | 26. 4. 2018 10:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama