Králové temnot. 10 fotoaparátů, které udělají nejlepší snímky za mizerného osvětlení

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2016 9:35
Fotit ve tmě bez blesku je problém. Existují však fotoaparáty, které to umí skvěle. Renomovaná laboratoř DxO, která se zabývá testováním fotografické techniky, ví, které jsou nejlepší z nejlepších. Žebříčku dominuje profesionální technika značek Sony, Pentax, Nikon a Canon.

Schopnost fotit za velice špatného osvětlení je klíčová pro mnoho fotografických žánrů. Velmi si jí cení například fotografové sportu – nejenže potřebují pořizovat snímky za horšího či umělého světla, ale navíc používají i velmi krátké časy, aby „zmrazili“ rychlý pohyb. Podobně to platí při fotografování na koncertech nebo třeba pro lovce beze zbraní, kteří fotí v divoké přírodě.

Laboratoře DxO vypracovaly velmi přesnou metodiku měření technické kvality fotoaparátů a objektivů. Jedním z parametrů, který posuzují, je i schopnost snímače zachytit scény za špatného světla s co nejmenším digitálním šumem.

V žebříčku vítězí drahé profesionální přístroje

Pro amatérského fotografa z tohoto žebříčku vyplývá jedno poměrně nepříjemné, byť zcela logické zjištění. Nejvyšší příčky okupují takzvané „fullframy“, tedy drahé profesionální přístroje s velkým snímačem.

V první desítce má se čtyřmi přístroji vysoké zastoupení zejména Sony (této značce navíc patří první i druhé místo). Třikrát tam najdete zrcadlovky od Nikonu, dvěma fotoaparáty je zastoupen Canon a jedno místo patří Pentaxu.

Titul „krále temnot“ drží bezzrcadlovka Sony A7S

Pomyslný titul krále temnot drží plnoformátová „bezzrcadlovka“ Sony A7S. Podle metodiky DxO dokáže tento fotoaparát pořizovat snímky se špičkovou kvalitou i při vysoké citlivosti ISO 3702.

Pro to, kde končí špičková kvalita se zanedbatelným šumem, má DxO přesně určenou hranici – laicky řečeno, vychází z poměru mezi přítomností digitálního šumu a skutečnou obrazovou informací. (Pokud hledáte přesnější vysvětlení, najdete ho na webu DxO.)

Rozdíly mezi prvními deseti fotoaparáty v žebříčku jsou v podstatě zanedbatelné, protože změny ve výkonu ve špatném světle jsou necvičenému oku patrné až tehdy, pokud se hodnota uváděná DxO liší o 25 a více procent.

Alternativa pro amatérské fotografy? Vede Nikon

Na jaké přístroje by se měl ale zaměřit amatérský fotograf, který nemůže do své výbavy investovat tolik?

Mezi amatérskými zrcadlovkami s menším snímačem APS-C v hodnocení vede Nikon D5500, který podle DxO dokáže fotit ve špičkové kvalitě s využitím hodnoty ISO až 1438. V celkovém žebříčku je tato zrcadlovka na čtyřicátém místě. Hodnota je ovšem oproti nejlepším fullframům poloviční.

Menším formátům snímače kraluje Olympus

Pokud jde o populární přístroje se snímačem o velkosti Micro 4/3 (využívají ho fotoaparáty Olympus a Panasonic), nejlépe si v tabulkách vede starší Olympus PEN E-PM2, který už se ovšem neprodává. Jen neznatelně za ním je Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ten dokáže splnit požadavky DxO až do hodnoty ISO 896. Opět je zde patrné, že menší snímač znamená i menší výkon za špatného osvětlení – což je logické a podle fyzikálních zákonů to ani nemůže být jinak.

Amatérští fotografové také často využívají kompaktní fotoaparáty se snímačem o velikosti jednoho palce (je menší než formát Micro 4/3). Nejlepší výkon v této kategorii podává Sony RX100 Mk.IV s ISO využitelným bez problémů až do hodnoty 562.

Králové temnot - test DxO
Králové temnot - test DxO | Foto: Archiv výrobce

5. Nikon D3s

Špičkové snímky až do ISO: 3253
Rozlišení snímače: 12,1 Mpx
Formát: full frame
Uvedení na trh: říjen 2009
Cena: už není v prodeji

 

Právě se děje

před 52 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy