Králové temnot. 10 fotoaparátů, které udělají nejlepší snímky za mizerného osvětlení

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2016 9:35
Fotit ve tmě bez blesku je problém. Existují však fotoaparáty, které to umí skvěle. Renomovaná laboratoř DxO, která se zabývá testováním fotografické techniky, ví, které jsou nejlepší z nejlepších. Žebříčku dominuje profesionální technika značek Sony, Pentax, Nikon a Canon.

Schopnost fotit za velice špatného osvětlení je klíčová pro mnoho fotografických žánrů. Velmi si jí cení například fotografové sportu – nejenže potřebují pořizovat snímky za horšího či umělého světla, ale navíc používají i velmi krátké časy, aby „zmrazili“ rychlý pohyb. Podobně to platí při fotografování na koncertech nebo třeba pro lovce beze zbraní, kteří fotí v divoké přírodě.

Laboratoře DxO vypracovaly velmi přesnou metodiku měření technické kvality fotoaparátů a objektivů. Jedním z parametrů, který posuzují, je i schopnost snímače zachytit scény za špatného světla s co nejmenším digitálním šumem.

V žebříčku vítězí drahé profesionální přístroje

Pro amatérského fotografa z tohoto žebříčku vyplývá jedno poměrně nepříjemné, byť zcela logické zjištění. Nejvyšší příčky okupují takzvané „fullframy“, tedy drahé profesionální přístroje s velkým snímačem.

V první desítce má se čtyřmi přístroji vysoké zastoupení zejména Sony (této značce navíc patří první i druhé místo). Třikrát tam najdete zrcadlovky od Nikonu, dvěma fotoaparáty je zastoupen Canon a jedno místo patří Pentaxu.

Titul „krále temnot“ drží bezzrcadlovka Sony A7S

Pomyslný titul krále temnot drží plnoformátová „bezzrcadlovka“ Sony A7S. Podle metodiky DxO dokáže tento fotoaparát pořizovat snímky se špičkovou kvalitou i při vysoké citlivosti ISO 3702.

Pro to, kde končí špičková kvalita se zanedbatelným šumem, má DxO přesně určenou hranici – laicky řečeno, vychází z poměru mezi přítomností digitálního šumu a skutečnou obrazovou informací. (Pokud hledáte přesnější vysvětlení, najdete ho na webu DxO.)

Rozdíly mezi prvními deseti fotoaparáty v žebříčku jsou v podstatě zanedbatelné, protože změny ve výkonu ve špatném světle jsou necvičenému oku patrné až tehdy, pokud se hodnota uváděná DxO liší o 25 a více procent.

Alternativa pro amatérské fotografy? Vede Nikon

Na jaké přístroje by se měl ale zaměřit amatérský fotograf, který nemůže do své výbavy investovat tolik?

Mezi amatérskými zrcadlovkami s menším snímačem APS-C v hodnocení vede Nikon D5500, který podle DxO dokáže fotit ve špičkové kvalitě s využitím hodnoty ISO až 1438. V celkovém žebříčku je tato zrcadlovka na čtyřicátém místě. Hodnota je ovšem oproti nejlepším fullframům poloviční.

Menším formátům snímače kraluje Olympus

Pokud jde o populární přístroje se snímačem o velkosti Micro 4/3 (využívají ho fotoaparáty Olympus a Panasonic), nejlépe si v tabulkách vede starší Olympus PEN E-PM2, který už se ovšem neprodává. Jen neznatelně za ním je Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ten dokáže splnit požadavky DxO až do hodnoty ISO 896. Opět je zde patrné, že menší snímač znamená i menší výkon za špatného osvětlení – což je logické a podle fyzikálních zákonů to ani nemůže být jinak.

Amatérští fotografové také často využívají kompaktní fotoaparáty se snímačem o velikosti jednoho palce (je menší než formát Micro 4/3). Nejlepší výkon v této kategorii podává Sony RX100 Mk.IV s ISO využitelným bez problémů až do hodnoty 562.

Králové temnot - test DxO
Králové temnot - test DxO | Foto: Archiv výrobce

8. Nikon D4s

Špičkové snímky až do ISO: 3074
Rozlišení snímače: 16,2 Mpx
Formát: full frame
Uvedení na trh: únor 2014
Cena: už není v prodeji

 

Právě se děje

Další zprávy