Králové temnot. 10 fotoaparátů, které udělají nejlepší snímky za mizerného osvětlení

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2016 9:35
Fotit ve tmě bez blesku je problém. Existují však fotoaparáty, které to umí skvěle. Renomovaná laboratoř DxO, která se zabývá testováním fotografické techniky, ví, které jsou nejlepší z nejlepších. Žebříčku dominuje profesionální technika značek Sony, Pentax, Nikon a Canon.

Schopnost fotit za velice špatného osvětlení je klíčová pro mnoho fotografických žánrů. Velmi si jí cení například fotografové sportu – nejenže potřebují pořizovat snímky za horšího či umělého světla, ale navíc používají i velmi krátké časy, aby „zmrazili“ rychlý pohyb. Podobně to platí při fotografování na koncertech nebo třeba pro lovce beze zbraní, kteří fotí v divoké přírodě.

Laboratoře DxO vypracovaly velmi přesnou metodiku měření technické kvality fotoaparátů a objektivů. Jedním z parametrů, který posuzují, je i schopnost snímače zachytit scény za špatného světla s co nejmenším digitálním šumem.

V žebříčku vítězí drahé profesionální přístroje

Pro amatérského fotografa z tohoto žebříčku vyplývá jedno poměrně nepříjemné, byť zcela logické zjištění. Nejvyšší příčky okupují takzvané „fullframy“, tedy drahé profesionální přístroje s velkým snímačem.

V první desítce má se čtyřmi přístroji vysoké zastoupení zejména Sony (této značce navíc patří první i druhé místo). Třikrát tam najdete zrcadlovky od Nikonu, dvěma fotoaparáty je zastoupen Canon a jedno místo patří Pentaxu.

Titul „krále temnot“ drží bezzrcadlovka Sony A7S

Pomyslný titul krále temnot drží plnoformátová „bezzrcadlovka“ Sony A7S. Podle metodiky DxO dokáže tento fotoaparát pořizovat snímky se špičkovou kvalitou i při vysoké citlivosti ISO 3702.

Pro to, kde končí špičková kvalita se zanedbatelným šumem, má DxO přesně určenou hranici – laicky řečeno, vychází z poměru mezi přítomností digitálního šumu a skutečnou obrazovou informací. (Pokud hledáte přesnější vysvětlení, najdete ho na webu DxO.)

Rozdíly mezi prvními deseti fotoaparáty v žebříčku jsou v podstatě zanedbatelné, protože změny ve výkonu ve špatném světle jsou necvičenému oku patrné až tehdy, pokud se hodnota uváděná DxO liší o 25 a více procent.

Alternativa pro amatérské fotografy? Vede Nikon

Na jaké přístroje by se měl ale zaměřit amatérský fotograf, který nemůže do své výbavy investovat tolik?

Mezi amatérskými zrcadlovkami s menším snímačem APS-C v hodnocení vede Nikon D5500, který podle DxO dokáže fotit ve špičkové kvalitě s využitím hodnoty ISO až 1438. V celkovém žebříčku je tato zrcadlovka na čtyřicátém místě. Hodnota je ovšem oproti nejlepším fullframům poloviční.

Menším formátům snímače kraluje Olympus

Pokud jde o populární přístroje se snímačem o velkosti Micro 4/3 (využívají ho fotoaparáty Olympus a Panasonic), nejlépe si v tabulkách vede starší Olympus PEN E-PM2, který už se ovšem neprodává. Jen neznatelně za ním je Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ten dokáže splnit požadavky DxO až do hodnoty ISO 896. Opět je zde patrné, že menší snímač znamená i menší výkon za špatného osvětlení – což je logické a podle fyzikálních zákonů to ani nemůže být jinak.

Amatérští fotografové také často využívají kompaktní fotoaparáty se snímačem o velikosti jednoho palce (je menší než formát Micro 4/3). Nejlepší výkon v této kategorii podává Sony RX100 Mk.IV s ISO využitelným bez problémů až do hodnoty 562.

Králové temnot - test DxO
Králové temnot - test DxO | Foto: Archiv výrobce

7. Sony Cyber-shot DSC-RX1R II

Špičkové snímky až do ISO: 3204
Rozlišení snímače: 42,4 Mpx
Formát: full frame
Uvedení na trh: říjen 2015
Cena: 120 000 Kč

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy