Králové temnot. 10 fotoaparátů, které udělají nejlepší snímky za mizerného osvětlení

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2016 9:35
Fotit ve tmě bez blesku je problém. Existují však fotoaparáty, které to umí skvěle. Renomovaná laboratoř DxO, která se zabývá testováním fotografické techniky, ví, které jsou nejlepší z nejlepších. Žebříčku dominuje profesionální technika značek Sony, Pentax, Nikon a Canon.

Schopnost fotit za velice špatného osvětlení je klíčová pro mnoho fotografických žánrů. Velmi si jí cení například fotografové sportu – nejenže potřebují pořizovat snímky za horšího či umělého světla, ale navíc používají i velmi krátké časy, aby „zmrazili“ rychlý pohyb. Podobně to platí při fotografování na koncertech nebo třeba pro lovce beze zbraní, kteří fotí v divoké přírodě.

Laboratoře DxO vypracovaly velmi přesnou metodiku měření technické kvality fotoaparátů a objektivů. Jedním z parametrů, který posuzují, je i schopnost snímače zachytit scény za špatného světla s co nejmenším digitálním šumem.

V žebříčku vítězí drahé profesionální přístroje

Pro amatérského fotografa z tohoto žebříčku vyplývá jedno poměrně nepříjemné, byť zcela logické zjištění. Nejvyšší příčky okupují takzvané „fullframy“, tedy drahé profesionální přístroje s velkým snímačem.

V první desítce má se čtyřmi přístroji vysoké zastoupení zejména Sony (této značce navíc patří první i druhé místo). Třikrát tam najdete zrcadlovky od Nikonu, dvěma fotoaparáty je zastoupen Canon a jedno místo patří Pentaxu.

Titul „krále temnot“ drží bezzrcadlovka Sony A7S

Pomyslný titul krále temnot drží plnoformátová „bezzrcadlovka“ Sony A7S. Podle metodiky DxO dokáže tento fotoaparát pořizovat snímky se špičkovou kvalitou i při vysoké citlivosti ISO 3702.

Pro to, kde končí špičková kvalita se zanedbatelným šumem, má DxO přesně určenou hranici – laicky řečeno, vychází z poměru mezi přítomností digitálního šumu a skutečnou obrazovou informací. (Pokud hledáte přesnější vysvětlení, najdete ho na webu DxO.)

Rozdíly mezi prvními deseti fotoaparáty v žebříčku jsou v podstatě zanedbatelné, protože změny ve výkonu ve špatném světle jsou necvičenému oku patrné až tehdy, pokud se hodnota uváděná DxO liší o 25 a více procent.

Alternativa pro amatérské fotografy? Vede Nikon

Na jaké přístroje by se měl ale zaměřit amatérský fotograf, který nemůže do své výbavy investovat tolik?

Mezi amatérskými zrcadlovkami s menším snímačem APS-C v hodnocení vede Nikon D5500, který podle DxO dokáže fotit ve špičkové kvalitě s využitím hodnoty ISO až 1438. V celkovém žebříčku je tato zrcadlovka na čtyřicátém místě. Hodnota je ovšem oproti nejlepším fullframům poloviční.

Menším formátům snímače kraluje Olympus

Pokud jde o populární přístroje se snímačem o velkosti Micro 4/3 (využívají ho fotoaparáty Olympus a Panasonic), nejlépe si v tabulkách vede starší Olympus PEN E-PM2, který už se ovšem neprodává. Jen neznatelně za ním je Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ten dokáže splnit požadavky DxO až do hodnoty ISO 896. Opět je zde patrné, že menší snímač znamená i menší výkon za špatného osvětlení – což je logické a podle fyzikálních zákonů to ani nemůže být jinak.

Amatérští fotografové také často využívají kompaktní fotoaparáty se snímačem o velikosti jednoho palce (je menší než formát Micro 4/3). Nejlepší výkon v této kategorii podává Sony RX100 Mk.IV s ISO využitelným bez problémů až do hodnoty 562.

Králové temnot - test DxO
Králové temnot - test DxO | Foto: Archiv výrobce

6. Canon EOS-1D X Mark II

Špičkové snímky až do ISO: 3207
Rozlišení snímače: 20,2 Mpx
Formát: full frame
Uvedení na trh: únor 2016
Cena: 167 000 Kč

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy