Kouzelné okamžiky: Snové krajiny a působivé detaily na snímcích dvou českých fotografů

Snímek z výstavy Kouzla okamžiků byl pořízen v Českém Švýcarsku.
Výstava Kouzla okamžiků, ze které je i tento snímek Barbory Polívkové, začíná za týden – v pondělí 28. listopadu.
„Mám ráda jiný úhel pohledu ve fotografii i v životě,“ říká autorka snímku.
Barbora Polívková často pracuje s pastelovými barvami.
Jeden ze snímků, který bude k vidění na výstavě.
Foto: Jan Stria
20. 11. 2016 8:35
Člověk, který sleduje dění na fotografických serverech v Česku i v cizině, na jejich jména musí dříve či později narazit. Fotografové Barbora Polívková a Jan Stria tam prezentují snímky, které umí zaujmout. Oba právě finišují na přípravách výstavy v Plzeňské galerii Azyl, která začne v pondělí 28. listopadu.

Barbora Polívková zachycuje na svých snímcích krásu přírody a všednodenních drobností. „K makro fotografii jsem se dostala postupným vývojem, vždy mně lákala, ale nejdříve jsem si musela ověřit, že krajinář ze mne nebude,“ vysvětluje s humorem. 

Na svých fotkách se snaží ukazovat drobné věci z jiné perspektivy. „Jsem detailista, fascinují mne tvary a barvy, mám ráda jiný úhel pohledu ve fotografii i v životě,“ říká.

Fotografování je pro ni (stejně jako pro mnoho dalších lidí), způsobem, jak si odpočinout a odreagovat se. „Ten kouzelný okamžik, kdy se zastaví čas, kdy zmizí svět i se všemi problémy a existují jen třpytící se kapky rosy v trávě a probouzející se den, je mi balzámem na duši a snažím se ho do svých fotografií přenést.“ 

Jan Stria se zaměřuje především na krajinářskou fotografii. Jeho snímky často vyhrávají fotografické soutěže a můžete se s nimi setkat i na stránkách zahraničních časopisů.

„Už v dětství jsem trávil volný čas v přírodě a cestováním. Volnost a příroda mě neskutečně nabíjejí. Vážněji jsem se začal fotografování věnovat  v roce 2012, kromě času stráveného v přírodě je to pro mne únik od reality všedních dní a možnost alespoň trochu zprostředkovat ostatním úžasné přírodní scenérie,“ říká.

Výstava obou autorů v plzeňské galerii Azyl má vernisáž 28. listopadu a potrvá do 7. ledna. Lze na ní koupit kalendář se snímky od obou autorů. Výtěžek z prodeje bude věnován na dobročinné účely.

O výstavě

Kouzla okamžiků
Barbora Polívková / Makro a Jan Stria / Krajina
Galerie Azyl, Veleslavínova 17, Plzeň
Po-Čt: 08:00 až 23:00
Pá: 08:00 až 01:00
So: 18:00 až 01:00,
Ne: zavřeno

 

Právě se děje

před 19 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy