Kolotoč Světových fotografických cen se roztáčí, vrchol přijde v dubnu

Foto
11. 2. 2021 17:50
Prestižní světová fotografická soutěž Sony World Photography Awards odstartovala vyhlašování letošních cen. Postupuje se při tom od těch menších k těm nejvýznamnějším. Nyní byli zveřejněni národní vítězové, včetně toho českého, kterým se stal Zdeněk Vošický. Vrchol soutěže, tedy vyhlášení světového vítěze a deseti profesionálních fotografů, kteří posouvají žánr kupředu, se odehraje až v dubnu.
Sony World Photography Awards 2021: Český národní vítěz v kategorii Open, Zdeněk Vošický.
Sony World Photography Awards 2021: Český národní vítěz v kategorii Open, Zdeněk Vošický. | Foto: Zdeněk Vošický, Sony World Photography Awards 2021

Do letošního ročníku soutěže Sony World Photography Awards 2021 bylo přihlášeno přes 330 000 snímků z celého světa.

Národní vítězové byli vybíráni v části soutěže označované jako otevřená (Open), kam se zasílají jednotlivé snímky. Jak název napovídá, mohou se jí zúčastnit všichni fotografové z celého světa, nezáleží na tom, zda jde o profesionály či amatéry, ani na technice, kterou používají. Celosvětoví vítězové části Open budou teprve vyhlášeni, a to 18. března.

V nejprestižnější části Světových fotografických cen (označované jako Professional), se soutěží s fotografickými sériemi. Právě její vítězové a světový vítěz budou oznámeni až v samotném vrcholu soutěže, 15. dubna. Vyhlašování vítězů profesionální soutěže v luxusním londýnském hotelu Hilton v uplynulých letech v mnohém připomínalo vyhlašování cen na celosvětových nejvyhlášenějších filmových festivalech. Letos ale od něj organizátoři kvůli pandemii upustili, odehraje se on-line.

Fotografové přihlášení do soutěže profesionálů se boje o národní ceny neúčastní. Ten, kdo se přihlásí do profesionální části, se totiž soutěže Open, z níž se volí národní vítězové, účastnit nesmí.

Českým národním vítězem, vybraným ze soutěžících z České republiky přihlášených do kategorie Open, se stal Zdeněk Vošický a zařadil se tak k dalším 52 národním vítězům ze zemí, které se do tohoto vyhodnocování zapojily. "Člověka to zavazuje a motivuje pro další rozvoj. Jsem opravdu šťasten, že právě můj snímek vybrala porota v konkurenci mnoha skvělých a nadaných fotografů," uvedl Zdeněk Vošický.

Sony World Photography Awards 2021: Český národní vítěz v kategorii Open, Zdeněk Vošický.
Sony World Photography Awards 2021: Český národní vítěz v kategorii Open, Zdeněk Vošický. | Foto: Zdeněk Vošický, Sony World Photography Awards 2021

Sony World Photography Awards bývají často přirovnávány k fotografické obdobě filmových Oscarů, a to i ve velmi seriozních médiích, jako je například britský deník The Guardian. Soutěž, kterou pořádá Světová fotografická společnost (World Photography Organisation) za podpory společnosti Sony, je jednou z nejdůležitějších celosvětových událostí v kalendáři fotografů. Je celosvětovým hlasem fotografie a přináší zcela zásadní pohled na současnou fotografii.

Její součástí je i udělování ocenění za celoživotní přínos nejvlivnějším umělcům světa, kteří s fotografickým médiem pracují. Mezi její držitele se v uplynulých letech zařadili například Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer nebo Nadav Kander.

Kalendář Světových fotografických cen

25. únor - vyhlášení finalistů profesionální soutěže 
18. březen - vyhlášení vítězů a dalších ocenění v otevřené soutěži 
15. duben - vyhlášení vítězů profesionální soutěže a celkového vítěze 

Soutěžní kategorie Světových fotografických cen

Soutěž Sony World Photography Awards 2021 se skládá z těchto dílčích soutěží:

● Profesionální soutěž - posuzována anonymně na základě souboru fotografií. Je možné se přihlásit do deseti kategorií. Fotograf, který se přihlásí do profesionální soutěže, se nesmí účastnit v otevřené soutěži.

● Otevřená soutěž - jsou v ní anonymně posuzovány jednotlivé fotografie. Je možné se přihlásit do deseti kategorií. Fotograf, který se přihlásí do této kategorie, se nesmí účastnit profesionální části soutěže.

● Soutěž pro mladé fotografy - v této soutěži jsou anonymně posuzovány jednotlivé fotografie, které reagují na téma, jež je každý měsíc vyhlášeno, soutěž je určena fotografům ve věku 12-19 let.

● Studentská soutěž - určena akademickým institucím, posuzují se soubory děl na zadané společné téma ‚Invisible Lines‘. Fotografové, kteří se umístí v širším výběru, následně předkládají sérii snímků na druhé zadané téma.

● Národní ceny - Všechny snímky přihlášené do otevřené soutěže jsou automaticky zařazeny do programu národních a regionálních cen, které oslavují místní talentované fotografy z více než 50 zemí, a jsou posuzovány anonymně na základě jednotlivých snímků. Národní vítěz se vybírá z účastníků, kteří se do otevřené soutěže přihlásili z jedné konkrétní země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy