Kdo se má stát osobností české fotografie za rok 2019? Nominujte svého kandidáta

Foto
19. 1. 2020 6:05
Až do pondělí 20. ledna může každý milovník fotografie navrhnout nominaci na ocenění Osobnost české fotogafie 2019, které uděluje Asociace profesionálních fotografů České republiky. Smyslem ceny je podnítit zájem o dění v oblasti fotografie, pozvednout její prestiž ve společnosti a upozornit na mimořádné fotografické výkony a události.
Ilustrační - fotografie
Ilustrační - fotografie | Foto: Shutterstock.com

Návrhy lze zaslat nejpozději do 20. ledna a mohou je podávat fyzické osoby i instituce. Každý návrh musí obsahovat výstižné zdůvodnění nominace, kategorii a kontakt na navrhovatele i nominovaného.

Nominovat kandidáty lze v těchto kategoriích: 

1) Osobnost české fotografie za rok 2019

Ocenění by měl získat fotograf, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel, který v průběhu roku 2019 zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.


2/ Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii

Ocenění by měl získat fotograf, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel, který dlouhodobě a zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

3/ Osobnost české fotografie za rok 2019 - do 30 let
Ocenění by měl získat fotograf, student fotografie, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel do 30 let, který během roku 2019 nepřekročil věk 30 let a zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci mladé české tvůrčí fotografie, případně fotografie obecně, u nás a v zahraničí. 

4/ Fotografická publikace roku 2019
Cena je určena fotografovi, vydavateli či teoretikovi fotografie, který vytvořil a vydal v roce 2019 vynikající fotografickou knihu.

Návrhy mohou být podány těmito způsoby:

Cenu udělovanou osobnosti české fotografie obdržela od roku 2003 celá řada špičkových českých autorů.

V roce 2003 se stal osobností fotograf Josef Koudelka, následující rok připadla kurátorovi Jaroslavu Andělovi. Cenu za rok 2005 obdrželi společně Vladimír Birgus a Jan Mlčoch.

Osobností roku 2006 je Jiří Stach a v nové kategorii Za dlouhodobý přínos fotografii byla ve stejném roce zvolena historička Anna Fárová. V roce 2007 byli porotou zvoleni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias.

V roce 2009 byli oceněni fotografové Jan Reich a Jiří Všetečka, v roce 2010 teoretik a historik fotografie Antonín Dufek a fotograf Viktor Kolář, v roce 2011 fotografové Jan Pohribný a Jiří Hanke, v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava, v roce 2013 fotografka Eva Fuková a nakladatel Karel Kerlický, v roce 2014 fotografové Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl, v roce 2015 Pavel Mára a galerista Zbyněk Illek, v roce 2016 fotografové Jaroslav Kučera a Jiří Havel.

V roce 2017 byla osobností zvolena Libuše Jarcovjáková a cenu za dlouhodobý přínos obržela  Markéta Luskačová. Publikací roku byla zvolena kniha Josefa Mouchy Válka za studena.

V loňském roce byl osobností roku zvolen Josef Koudelka a za dlouhodobý přínos byl oceněn Bohdan Holomíček. Josef Koudelka také obdržel ocenění Publikace roku 2018 za knihu Návraty. Zcela nově byla udělena cena pro osobnost české fotografie - do 30 let, kterou získala Lucia Sekerková Bláhová.

 

Právě se děje

Další zprávy