Kdo se má stát osobností české fotografie za rok 2019? Nominujte svého kandidáta

Foto
19. 1. 2020 6:05
Až do pondělí 20. ledna může každý milovník fotografie navrhnout nominaci na ocenění Osobnost české fotogafie 2019, které uděluje Asociace profesionálních fotografů České republiky. Smyslem ceny je podnítit zájem o dění v oblasti fotografie, pozvednout její prestiž ve společnosti a upozornit na mimořádné fotografické výkony a události.
Ilustrační - fotografie
Ilustrační - fotografie | Foto: Shutterstock.com

Návrhy lze zaslat nejpozději do 20. ledna a mohou je podávat fyzické osoby i instituce. Každý návrh musí obsahovat výstižné zdůvodnění nominace, kategorii a kontakt na navrhovatele i nominovaného.

Nominovat kandidáty lze v těchto kategoriích: 

1) Osobnost české fotografie za rok 2019

Ocenění by měl získat fotograf, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel, který v průběhu roku 2019 zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.


2/ Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii

Ocenění by měl získat fotograf, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel, který dlouhodobě a zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

3/ Osobnost české fotografie za rok 2019 - do 30 let
Ocenění by měl získat fotograf, student fotografie, fotografický pedagog, kurátor, teoretik fotografie, galerista či vydavatel do 30 let, který během roku 2019 nepřekročil věk 30 let a zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci mladé české tvůrčí fotografie, případně fotografie obecně, u nás a v zahraničí. 

4/ Fotografická publikace roku 2019
Cena je určena fotografovi, vydavateli či teoretikovi fotografie, který vytvořil a vydal v roce 2019 vynikající fotografickou knihu.

Návrhy mohou být podány těmito způsoby:

Cenu udělovanou osobnosti české fotografie obdržela od roku 2003 celá řada špičkových českých autorů.

V roce 2003 se stal osobností fotograf Josef Koudelka, následující rok připadla kurátorovi Jaroslavu Andělovi. Cenu za rok 2005 obdrželi společně Vladimír Birgus a Jan Mlčoch.

Osobností roku 2006 je Jiří Stach a v nové kategorii Za dlouhodobý přínos fotografii byla ve stejném roce zvolena historička Anna Fárová. V roce 2007 byli porotou zvoleni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias.

V roce 2009 byli oceněni fotografové Jan Reich a Jiří Všetečka, v roce 2010 teoretik a historik fotografie Antonín Dufek a fotograf Viktor Kolář, v roce 2011 fotografové Jan Pohribný a Jiří Hanke, v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava, v roce 2013 fotografka Eva Fuková a nakladatel Karel Kerlický, v roce 2014 fotografové Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl, v roce 2015 Pavel Mára a galerista Zbyněk Illek, v roce 2016 fotografové Jaroslav Kučera a Jiří Havel.

V roce 2017 byla osobností zvolena Libuše Jarcovjáková a cenu za dlouhodobý přínos obržela  Markéta Luskačová. Publikací roku byla zvolena kniha Josefa Mouchy Válka za studena.

V loňském roce byl osobností roku zvolen Josef Koudelka a za dlouhodobý přínos byl oceněn Bohdan Holomíček. Josef Koudelka také obdržel ocenění Publikace roku 2018 za knihu Návraty. Zcela nově byla udělena cena pro osobnost české fotografie - do 30 let, kterou získala Lucia Sekerková Bláhová.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy