Každý den má svou překvapivou krásu, stačí se jen dívat, ukazuje fotograf

Každý den má svou překvapivou krásu, stačí se jen dívat, ukazuje fotograf
Rozbitý den. Ze střepů svedu / poskládat nový v krasohledu
Továrna není vždy jen špína / Tady si pouští desku od Gershwina
Byl těžký vzduch a město se chvělo / V dálce se blýsklo, a ještě nezahřmělo
Slunce si zkouší své poslední blues / A z šálku kávy stín kape na ubrus
Foto: David Macháček
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 7. 2021 11:00
Byl těžký vzduch a město se chvělo. V dálce se blýsklo, a ještě nezahřmělo. Každý den se dá najít alespoň jeden podobný okamžik plný poezie, který stojí za zaznamenání, ukazuje fotograf David Macháček v nové knize nazvané Potkal jsem. Ve fotogalerii se můžete podívat na ukázky z publikace, kterou je nejlepší číst v malých dávkách a vychutnávat si ji stránku po stránce.

Nová kniha Davida Macháčka navazuje na jeho předchozí publikaci Den po dni, která vyšla v roce 2019. V obou případech se jedná o fotografie, které vznikaly jako deníkové záznamy, ale autor s nimi pracuje různým způsobem. V knize Den po dni jde o fotografický deník - snímky jsou řazeny chronologicky a z knihy je cítit deníková autenticita a syrovost. Nová publikace Potkal jsem vychází ze stejného základu, ale deníkové struktury se už nedrží a je postavena pouze na obrazovém sdělení a na verších.

"Bylo mi líto, kolik toho v rychlém životě zapomínám, a také toho, jak mi jednotlivé dny postupně splývaly do jednoho obrazu. Chtěl jsem si z prožitého pamatovat víc a deník je pro to výborná a osvědčená pomůcka," vysvětluje David Macháček, jak se dopracoval ke svému fotografickému stylu, který propojuje obraz s poezií. 

"Protože jsem na vedení klasického deníku líný a nemám dostatečně pevnou vůli, napadlo mě používat mobilní telefon, který mám pořád u sebe a kterým je možné nesmírně pohotově zachycovat obraz světa kolem sebe. Nemusím nic psát, stačí jedno stisknutí tlačítka," vypráví. Brzy si začal psát k fotografiím také dvojverší, aby zachytil volnou asociaci, která se mu ke snímku vybavila. "Je to pro mě hlavně další pomůcka, jak zpřesnit vzpomínku na prožitý den," říká.

"První výběr z fotodeníku, který vyšel pod názvem Den po dni v roce 2019, byl skutečnou rekapitulací deníkových záznamů a odkazovala na to i typografická úprava a vazba, které měly připomínat vzhled klasických deníků," konstatuje David Macháček. "V knize Potkal jsem je to už jiný pohled na to, co jsem při každodenním fotografování zaznamenal. Je to potkávání mých inspiračních zdrojů v životě, vzorů fotografických, literárních, výtvarných. Snad tedy kousek Teigeho, meziválečné avantgardy, Nezvala, Biebla, Sutnara i německého Bauhausu. A kéž by i Holana, Zahradníčka nebo také Funkeho," říká.

Obě knihy vydal David Macháček s pomocí přátel na Facebooku, kteří jeho tvorbu sledují. Financování nehledal na crowfundingových serverech, jako je HitHit nebo Startovač, ale obrátil se přímo na fanoušky. 

David Macháček: Potkal jsem
David Macháček: Potkal jsem | Foto: David Macháček

"Je to podle mne ten nejpoctivější test, zda má vydání knihy opravdu smysl. Lajky na Facebooku jsou sice příjemné, ale to ještě zdaleka není potvrzení opravdového zájmu. To je až skutečná koupě knížky. Nedělám to kvůli své ješitnosti, ale proto, že nechci plýtvat papírem, prací ani časem. Chci, aby vzniklo něco, co si lidi skutečně přejí," říká. 

"Pro všechny mé snímky platí, že jsem je ve svém životě potkal. Nejsem fotograf, jsem pouhý pozorovatel, tulák ve svých dnech a fotografiemi si do paměti zapisuji chvíle, které si potřebuji nebo chci uchovat. Nechodím snímkům naproti, nechodím fotografovat, s těmi obrazy se skutečně potkávám," říká David Macháček.

O knize:

David Macháček: Potkal jsem. Vydalo nakladatelství Zeď, s. r. o., pevná vazba,  cca 200 stran, formát 15,5 x 11 cm, cena 359 Kč. www.knihyzed.cz/potkal-jsem/

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy