Vítězný snímek kalendáře Nikon letos patří Lucii Drlíkové. Uspěla už popáté

Vítězný snímek kalendáře Nikon letos patří Lucii Drlíkové. Uspěla už popáté
Duben: Peter Čech - Pozdrav Slunci (Nikon D850)
Prosinec: Zuzana Vitvarová - Hra o jablko (Nikon D90)
Srpen: Martina Petrová - Hmyzí glamour (Nikon D7200)
Červenec: Zdeněk Vošický - Za dva body (Nikon D800)
Foto: Nikon
Foto
18. 12. 2019 6:06
Absolutní vítězkou jedenáctého ročníku soutěže Nikon kalendář se stala fotografka Lucie Drlíková. V soutěži se do finálové dvanáctky prosadila už popáté, teprve letos však dobyla první příčku. Nikon kalendář je kromě soutěže také dobročinný projekt. Výtěžek z prodeje kalendářů a fotografií letos připadl nadačnímu fondu Kometa.

Do soutěže se letos přihlásilo celkem 316 autorů, kteří zaslali 854 fotografií. Absolutní vítězkou se stala Lucie Drlíková s fotografií Hnízdo. Překvapením i pro samotnou porotu byla skutečnost, že se mezi finálových dvanáct snímků dostala už popáté (uspěla v letech 2014, 2015, 2018, 2019 a nyní). Další úspěch však už nebude moci přidat. Nikon oznámil, že soutěž končí a nové ročníky nebudou.

"Poslední soutěžní ročník Nikon kalendáře byl opět kvalitativně o stupeň výš, a to i přes nižší účast oproti těm minulým," zhodnotil předseda poroty Stanislav Pokorný.

Vyhlášení výsledků letos proběhlo 12. prosince v Místodržitelském paláci v Brně, kde byla také zahájena výstava semifinálových fotografií (potrvá až do 2. ledna 2020). Výstava probíhá pro veřejnost v přízemí Místodržitelského paláce vždy od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Vstup je zdarma.

Celá akce má tradičně i dobročinné poslání. Výtěžek z prodeje kalendářů a fotografií, doplněný finančním darem od společnosti Nikon, letos přinesl Nadačnímu fondu Kometa 242 500 korun. Fond pomáhá rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra.

Na charitu může i nyní přispět každý, kdo si koupí některou ze soutěžních fotografií prostřednictvím stránek www.nikon-kalendar.cz. Cena jedné je 2500 Kč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy