Legenda v Praze: Dokumentoval časy apartheidu, za focení černé dívky byl zatčen

Legenda v Praze: Dokumentoval časy apartheidu, za focení černé dívky byl zatčen
Obálka časopisu Drum, 1958
Piknik na Eton College, Velká Británie 1981
Portrét Jürgena Schadeberga
Stříhání všude, Sophiatown 1958
Foto: Jürgen Schadeberg
Foto
28. 6. 2019 9:03
Fotograf Jürgen Shadeberg dokumentoval Jižní Afriku v době apartheidu. Mezi jeho slavnými snímky je mimo jiné i záběr Nelsona Mandely za mřížemi. Za fotografování černošské zpěvačky v bikinách pro obálku časopisu Drum byl dokonce zatčen - na základě zákona, který zakazoval "nemorální" styky mezi lidmi se světlou a tmavou barvou pleti. Nyní jsou jeho snímky k vidění v pražské Leica Gallery.

Jürgen Schadeberg (nar. 1931) je německý fotograf, který několik desetiletí žil a pracoval v Jihoafrické republice. Pořídil tam nespočet snímků, které jsou dnes považovány za legendární a ikonické, například fotografii Nelsona Mandely hledícího přes mříže věznice na ostrově Robben Island.

Schadeberg se v duchu humanistické fotografie zajímal o osudy obyčejných lidí a o podmínky, ve kterých žijí. K fotografovaným přistupoval s pochopením a respektem, nehledě na barvu jejich pleti. 

Do Jihoafrické republiky přijel v roce 1950, kdy mu bylo devatenáct let. V jediném kufru, v němž si vezl všechny své věci, měl také fotoaparát Leica. Do té doby žil v Berlíně. V novém působišti se velmi rychle prosadil jako fotožurnalista. 

Schadebergova nestrannost, trpělivost a zvědavost mu daly příležitost fotografovat situace a místa, kam by se kterýkoliv z jeho tehdejších bílých kolegů jen stěží dostal. Pracoval pro časopis Drum a jeho fotky se postupně stávaly kronikou tehdejších událostí v Jihoafrické republice.

Při pořizování snímku pro titulní stranu magazínu Drum byl v roce 1957 dokonce zatčen - společně se zpěvačkou Dolly Rahebeovou. Fotil ji v bikinách na haldách hlušiny poblíž Johannesburgu. Policie to vyhodnotila jako podezřelé jednání a možné překročení zákona o nemorálnosti, který zakazoval sexuální kontakty mezi Afričany a bělochy (viníkům hrozilo několik let vězení).

V roce 1964 musel Schadeberg Jihoafrickou republiku opustit a v dalších desetiletích pracoval jako fotograf na volné noze v Evropě a USA. I pak si ovšem uchoval svůj pravdivý a empatický přístup k práci. Po roce 1985 se mohl vrátit do Johannesburgu, kde završil druhou kapitolu své jihoafrické fotografické cesty. Ta trvala do roku 2007.

V roce 2014 udělilo Mezinárodní centrum fotografie New York Jürgenu Schadebergovi cenu za celoživotní přínos Cornell Capa Lifetime Achievement Award. V roce 2018 ho uvedla firma Leica Camera do své síně slávy. Bylo to ocenění sedmdesáti let jeho práce i neúnavnosti a odvahy, které prokázal. 

O výstavě:

  • Název: Pocta mistrům fotografie: Jürgen Schadeberg
  • Kde: Leica Gallery, Praha
  • Kdy: do 8. září 2019
  • Více informací: Leica Gallery, www.lgp.cz
 

Právě se děje

Další zprávy