Legenda v Praze: Dokumentoval časy apartheidu, za focení černé dívky byl zatčen

Foto: Jürgen Schadeberg
Foto
28. 6. 2019 9:03
Fotograf Jürgen Shadeberg dokumentoval Jižní Afriku v době apartheidu. Mezi jeho slavnými snímky je mimo jiné i záběr Nelsona Mandely za mřížemi. Za fotografování černošské zpěvačky v bikinách pro obálku časopisu Drum byl dokonce zatčen - na základě zákona, který zakazoval "nemorální" styky mezi lidmi se světlou a tmavou barvou pleti. Nyní jsou snímky této legendy světové fotografie k vidění v pražské Leica Gallery.

Jürgen Schadeberg (nar. 1931) je německý fotograf, který několik desetiletí žil a pracoval v Jihoafrické republice. Pořídil tam nespočet snímků, které jsou dnes považovány za legendární a ikonické, například fotografii Nelsona Mandely hledícího přes mříže věznice na ostrově Robben Island.

Schadeberg se v duchu humanistické fotografie zajímal o osudy obyčejných lidí a o podmínky, ve kterých žijí. K fotografovaným přistupoval s pochopením a respektem, nehledě na barvu jejich pleti. 

Do Jihoafrické republiky přijel v roce 1950, kdy mu bylo devatenáct let. V jediném kufru, v němž si vezl všechny své věci, měl také fotoaparát Leica. Do té doby žil v Berlíně. V novém působišti se velmi rychle prosadil jako fotožurnalista. 

Schadebergova nestrannost, trpělivost a zvědavost mu daly příležitost fotografovat situace a místa, kam by se kterýkoliv z jeho tehdejších bílých kolegů jen stěží dostal. Pracoval pro časopis Drum a jeho fotky se postupně stávaly kronikou tehdejších událostí v Jihoafrické republice.

Při pořizování snímku pro titulní stranu magazínu Drum byl v roce 1957 dokonce zatčen - společně se zpěvačkou Dolly Rahebeovou. Fotil ji v bikinách na haldách hlušiny poblíž Johannesburgu. Policie to vyhodnotila jako podezřelé jednání a možné překročení zákona o nemorálnosti, který zakazoval sexuální kontakty mezi Afričany a bělochy (viníkům hrozilo několik let vězení).

V roce 1964 musel Schadeberg Jihoafrickou republiku opustit a v dalších desetiletích pracoval jako fotograf na volné noze v Evropě a USA. I pak si ovšem uchoval svůj pravdivý a empatický přístup k práci. Po roce 1985 se mohl vrátit do Johannesburgu, kde završil druhou kapitolu své jihoafrické fotografické cesty. Ta trvala do roku 2007.

V roce 2014 udělilo Mezinárodní centrum fotografie New York Jürgenu Schadebergovi cenu za celoživotní přínos Cornell Capa Lifetime Achievement Award. V roce 2018 ho uvedla firma Leica Camera do své síně slávy. Bylo to ocenění sedmdesáti let jeho práce i neúnavnosti a odvahy, které prokázal. 

O výstavě:

  • Název: Pocta mistrům fotografie: Jürgen Schadeberg
  • Kde: Leica Gallery, Praha
  • Kdy: do 8. září 2019
  • Více informací: Leica Gallery, www.lgp.cz
 

Právě se děje

před 26 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 44 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 53 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy