Zasněné krajiny, zátiší z nalezených předmětů. Jiřina Hankeová vystavuje v galerii Art in Box

Cyklické krajiny, 2010.
Světlo a tvar, 2004.
Ztráty a nálezy, peříčka, 2016.
Ztráty a nálezy, vlna, 2016.
Ztráty a nálezy, plachetnice, 2016.
Foto: Jiřina Hankeová
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 6. 2018 15:58
Centrum Prahy nabízí v posledních dnech velmi působivou (a možná trochu skrytou) fotografickou výstavu, která rozhodně stojí za to vidění. Najdete ji v galerii Art in Box v Perlové ulici. Nese název Jiřina Hankeová / Jitka Válová: Dvě z Kladna.

Zdá se poněkud paradoxní, že Kladno jako průmyslové a dělnické město může být místem silně inspirativním pro umělce, ba dokonce pro ženy umělkyně, říká o výstavě kurátorka Nadia Rovderová.

Na výstavě v galerii Art in Box je menší sál věnován tvorbě Jitky Válové - jde o kresby uhlem a litografie z posledních let, kdy už žila sama po smrti své sestry, se kterou byly dvojčata.

Expozice fotografky Jiřiny Hankeové ve velkém sálu a ve foyer galerie představuje hlavně její nejnovější tvorbu. Jde o mimo jiné o cykly Stíny, RGB-Y, Totéž jako jiné či Ztráty a nálezy.

Z dřívější fotografické je zde k vidění soubor Světlo a tvar (2004) a Cyklické krajiny (2010).

"Silný cit pro poezii a bravurní hra s možnostmi barevné fotografie, kde veselou barevnost střídá jemná hra s odstíny šedi, kreslí intimní portrét umělkyně, která skrz citlivé ztvárnění zdánlivě banálních zátiší, předmětů, krajin vytváří nové světy a těm starým a okoukaným dává nový život a významy," komentuje výstavu kurátorka Rovderová a podotýká, že autorka vidí poezii v náhodně nalezených předmětech, v krajině, v kuchyni, v obývacím pokoji, ve stínech i barvách a vytváří nové světy, příběhy a identity. 

O výstavě:

  • Název: Jiřina Hankeová / Jitka Válová: Dvě z Kladna
  • Kurátoři: Jiří Hanke, Nadia Rovderová
  • Kde: Galerie Art in Box, Perlová 3, Praha
  • Termín:  1. 6.-28. 6. 2018
  • Otevřeno:  út., čt.: 16-18 hod. nebo po domluvě
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy