Zasněné krajiny, zátiší z nalezených předmětů. Jiřina Hankeová vystavuje v galerii Art in Box

Cyklické krajiny, 2010.
Světlo a tvar, 2004.
Ztráty a nálezy, peříčka, 2016.
Ztráty a nálezy, vlna, 2016.
Ztráty a nálezy, plachetnice, 2016.
Foto: Jiřina Hankeová
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 6. 2018 15:58
Centrum Prahy nabízí v posledních dnech velmi působivou (a možná trochu skrytou) fotografickou výstavu, která rozhodně stojí za to vidění. Najdete ji v galerii Art in Box v Perlové ulici. Nese název Jiřina Hankeová / Jitka Válová: Dvě z Kladna.

Zdá se poněkud paradoxní, že Kladno jako průmyslové a dělnické město může být místem silně inspirativním pro umělce, ba dokonce pro ženy umělkyně, říká o výstavě kurátorka Nadia Rovderová.

Na výstavě v galerii Art in Box je menší sál věnován tvorbě Jitky Válové - jde o kresby uhlem a litografie z posledních let, kdy už žila sama po smrti své sestry, se kterou byly dvojčata.

Expozice fotografky Jiřiny Hankeové ve velkém sálu a ve foyer galerie představuje hlavně její nejnovější tvorbu. Jde o mimo jiné o cykly Stíny, RGB-Y, Totéž jako jiné či Ztráty a nálezy.

Z dřívější fotografické je zde k vidění soubor Světlo a tvar (2004) a Cyklické krajiny (2010).

"Silný cit pro poezii a bravurní hra s možnostmi barevné fotografie, kde veselou barevnost střídá jemná hra s odstíny šedi, kreslí intimní portrét umělkyně, která skrz citlivé ztvárnění zdánlivě banálních zátiší, předmětů, krajin vytváří nové světy a těm starým a okoukaným dává nový život a významy," komentuje výstavu kurátorka Rovderová a podotýká, že autorka vidí poezii v náhodně nalezených předmětech, v krajině, v kuchyni, v obývacím pokoji, ve stínech i barvách a vytváří nové světy, příběhy a identity. 

O výstavě:

  • Název: Jiřina Hankeová / Jitka Válová: Dvě z Kladna
  • Kurátoři: Jiří Hanke, Nadia Rovderová
  • Kde: Galerie Art in Box, Perlová 3, Praha
  • Termín:  1. 6.-28. 6. 2018
  • Otevřeno:  út., čt.: 16-18 hod. nebo po domluvě
 

Právě se děje

teď

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy