Temné chrámy nové doby. Výborné fotografie architektury na nové výstavě Jiřího Šebka

Fotografování Prahy je stále složitější. Může za to turistika i teroristické hrozby, říká fotograf
Aviatica, Praha-Jinonice
Crystal, Praha-Želivského
Enterprise, Praha-Pankrác
Čárkovaná
Foto: Jiří Šebek
Foto
13. 5. 2018 10:05
Úchvatné snímky architektury, minimalistický styl a překvapivé pohledy na chrámy nové doby, kterými jsou různé kancelářské budovy a obchodní centra. To vše je typické pro českého fotografa Jiřího Šebka. Jeho práce bude nově k vidění v galerii pražského Czech Photo Centre. Výstava začne 15. května a potrvá do 6. června.

Jiří Šebek je držitelem prestižního ocenění nazvaného Grant Prahy. Získal ho v roce 2016 v soutěži Czech Press Photo za soubor nesoucí název Chrámy nové doby. Pro tuto sérii, stejně jako pro všechna Šebkova díla, je charakteristická preciznost, minimalismus a čistota podání.

První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016. Soubor nedokumentuje proměny rozvíjejících se částí hlavního města. Šebek jej pojímá výhradně výtvarně. Architektonická díla nehodnotí. Nezkoumá jejich krásu, jinakost či ošklivost. Každou budovu se snaží zachytit v její podstatě a svébytnosti. Prostor tak dává divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie po svém.

"Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto mohu být s výslednou fotografií spokojený," vysvětluje autor snímků. 

Výstava bude otevřena od 16. května každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie leží jen zhruba 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Rozhovor s Jiřím Šebkem si můžete přečíst zde:

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy