Temné chrámy nové doby. Výborné fotografie architektury na nové výstavě Jiřího Šebka

Fotografování Prahy je stále složitější. Může za to turistika i teroristické hrozby, říká fotograf
Aviatica, Praha-Jinonice
Crystal, Praha-Želivského
Enterprise, Praha-Pankrác
Čárkovaná
Foto: Jiří Šebek
Foto
13. 5. 2018 10:05
Úchvatné snímky architektury, minimalistický styl a překvapivé pohledy na chrámy nové doby, kterými jsou různé kancelářské budovy a obchodní centra. To vše je typické pro českého fotografa Jiřího Šebka. Jeho práce bude nově k vidění v galerii pražského Czech Photo Centre. Výstava začne 15. května a potrvá do 6. června.

Jiří Šebek je držitelem prestižního ocenění nazvaného Grant Prahy. Získal ho v roce 2016 v soutěži Czech Press Photo za soubor nesoucí název Chrámy nové doby. Pro tuto sérii, stejně jako pro všechna Šebkova díla, je charakteristická preciznost, minimalismus a čistota podání.

První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016. Soubor nedokumentuje proměny rozvíjejících se částí hlavního města. Šebek jej pojímá výhradně výtvarně. Architektonická díla nehodnotí. Nezkoumá jejich krásu, jinakost či ošklivost. Každou budovu se snaží zachytit v její podstatě a svébytnosti. Prostor tak dává divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie po svém.

"Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto mohu být s výslednou fotografií spokojený," vysvětluje autor snímků. 

Výstava bude otevřena od 16. května každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie leží jen zhruba 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Rozhovor s Jiřím Šebkem si můžete přečíst zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy