20 leteckých fotek s příběhem. Pilot prozrazuje, jak se fotí ikonická místa světa

Tento malý ostrůvek dělí hranice, o kterou se dlouhá léta přely Finsko a Švédsko. Maják teď stojí na území Finska.
Mezi ostrovy Little Diomede (USA, blíže k objektivu) a Big Diomede (Rusko) vede hranice mezi USA a Ruskem a současně i datová čára. Na Big Diomede je tedy už zítra.
Letiště First Flight, Severní Karolína, USA.  Na tomto letišti se Orville Wright 17. prosince 1903 jako první člověk v historii vznesl v letadle těžším vzduchu a poháněném motorem. Během letu trvajícího 12 vteřin uletěl trasu dlouhou 37 metrů rychlostí 10,9 km za hodinu.
Ayers Rock – Uluru, Severní teritorium, Austrálie. Tahle neopakovatelná hora vystupuje z roviny náhorní plošiny nekonečné australské polopouště. Při obletu Austrálie bylo pro tento snímek potřeba uletět asi 6 hodin z Adelaide a zpět přibližně stejný počet hodin směrem k jihozápadnímu pobřeží.
Nejníže položené a zřejmě nejteplejší letiště na světě – Furnace Creek v americkém Death Valley. Je 58 metrů pod úrovní moře, teplota se pohybuje kolem 55 stupňů Celsia. Tady je člověk rád, když se letadlo po dlouhém rozjezdu v horku vůbec odlepí. Na letišti jsme strávili celkem asi 6 minut. Víc jsme nevydrželi a raději jsme pokračovali směrem k moři u Los Angeles.
Foto: Jiří Pruša
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 11. 2018 8:30
Pilot a fotograf Jiří Pruša během svých leteckých expedic nafotografoval spousty legendárních míst světa. Od Monument Valley přes Akropolis až po miniostrůvek Märket, kde se o vedení hranice dlouho přely Finsko a Švédsko. V galerii najdete dvacet Prušových snímků s příběhem, jak vznikly. Navíc vyšly i ve dvou kalendářích, které Jiří Pruša právě vydal.

Nástěnný a stolní kalendář s fotografiemi Jiřího Pruši vznikly společně s výstavou Báječný svět létání, která se letos v říjnu uskutečnila v pražském Karolinu. Více informací o kalendářích zjistíte na webu magazínu Flying Revue. 

Aktuálně.cz je mediálním partnerem výstavy Báječný svět létání.

 

Právě se děje

Další zprávy