Jiří Bartoš, fotograf tichých krajin a vynálezce fotošperků, vystavuje v Nikon Gallery

Foto: Jiří Bartoš
(vot)
Aktualizováno 4. 5. 2017 20:18
Jeden z nejvýraznějších českých fotoamatérů Jiří Bartoš, známý především svými snímky z Jizerských hor, bude od 5. května vystavovat v Nikon Photo Gallery soubor nazvaný Tiché krajiny.

Jiří Bartoš proslul jako fotograf Jizerských hor, stejně jako vynálezce fotografického šperku a zvláštního druhu fotografie, jíž říká chemigram. Je držitelem řady ocenění jak v tuzemsku, tak v zahraničí a v roce 2016 obdržel Cenu ministra kultury za celoživotní dílo.

Dlouhodobě se věnuje především černobílé fotografii, i když jej doba dovedla v posledních letech i k zajímavé barevné tvorbě. Z jeho fotografií je velmi silně cítit vztah k přírodě, vztah k člověku, vztah k Zemi. Dýchá z nich ticho, a přitom neutuchající dynamika prostoru a času.

"Černobílá škála v Bartošových studiích dává divákovi příležitost najít podle nálady svůj soukromý kolorit. Jsem si jist, že Jiří Bartoš své obrazy vymýšlí ve snu, že je tvoří v podvědomí a jeho putování za motivem je druh hédonistické vášně," řekl o jeho tvorbě nestor československé fotografie Ludvík Baran.

Jiří Bartoš se fotografií zabývá od roku 1959 a je zakladatelem Jizerského fotoklubu v Hejnicích, jemuž doposud předsedá. Byl členem Studia výtvarné fotografie v Liberci, Svazu českých fotografů a je nositelem čestného titulu ASFČ. Je také dlouholetým čestným členem Univerzitního fotoklubu v Jeně v SRN.

Své fotografie publikoval v odborných časopisech u nás i v zahraničí a jeho výrazná černobílá tvorba je známa po celém světě. Bývá pravidelně publikována v mezinárodních ročenkách fotografie v Rakousku, Německu a Anglii.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 4. června 2017.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy