Jiří Bartoš, fotograf tichých krajin a vynálezce fotošperků, vystavuje v Nikon Gallery

Jiří Bartoš, fotograf tichých krajin a vynálezce fotošperků, vystavuje v Nikon Gallery
Tiché krajiny Jiřího Bartoše
Tiché krajiny Jiřího Bartoše
Tiché krajiny Jiřího Bartoše
Tiché krajiny Jiřího Bartoše
Foto: Jiří Bartoš
(vot)
Aktualizováno 4. 5. 2017 20:18
Jeden z nejvýraznějších českých fotoamatérů Jiří Bartoš, známý především svými snímky z Jizerských hor, bude od 5. května vystavovat v Nikon Photo Gallery soubor nazvaný Tiché krajiny.

Jiří Bartoš proslul jako fotograf Jizerských hor, stejně jako vynálezce fotografického šperku a zvláštního druhu fotografie, jíž říká chemigram. Je držitelem řady ocenění jak v tuzemsku, tak v zahraničí a v roce 2016 obdržel Cenu ministra kultury za celoživotní dílo.

Dlouhodobě se věnuje především černobílé fotografii, i když jej doba dovedla v posledních letech i k zajímavé barevné tvorbě. Z jeho fotografií je velmi silně cítit vztah k přírodě, vztah k člověku, vztah k Zemi. Dýchá z nich ticho, a přitom neutuchající dynamika prostoru a času.

"Černobílá škála v Bartošových studiích dává divákovi příležitost najít podle nálady svůj soukromý kolorit. Jsem si jist, že Jiří Bartoš své obrazy vymýšlí ve snu, že je tvoří v podvědomí a jeho putování za motivem je druh hédonistické vášně," řekl o jeho tvorbě nestor československé fotografie Ludvík Baran.

Jiří Bartoš se fotografií zabývá od roku 1959 a je zakladatelem Jizerského fotoklubu v Hejnicích, jemuž doposud předsedá. Byl členem Studia výtvarné fotografie v Liberci, Svazu českých fotografů a je nositelem čestného titulu ASFČ. Je také dlouholetým čestným členem Univerzitního fotoklubu v Jeně v SRN.

Své fotografie publikoval v odborných časopisech u nás i v zahraničí a jeho výrazná černobílá tvorba je známa po celém světě. Bývá pravidelně publikována v mezinárodních ročenkách fotografie v Rakousku, Německu a Anglii.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 4. června 2017.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy