Jizerské hory a Ještěd z výšky. Krása zimní krajiny na leteckých fotkách

Jizerské hory a Ještěd z výšky. Krása zimní krajiny na leteckých fotkách
Horská chata Ještědka
Zasněžené svahy Jizerských hor
Ještěd v oblacích
Obec Bílý Potok v údolí řeky Smědá je nejdeštivějším místem v České republice. Za rok zde spadne 1705 mm vody.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 2. 2020 6:00
Malebné meandry říčky Jizerky, nejdeštivější místo v České republice přikryté sněhem i Ještěd se závojem mraků. To vše odkrývají letecké pohledy na zimní krajinu Jizerských hor a blízkého okolí. Nafotografovali jsme je v době, kdy po dlouhém čekání konečně napadl sníh (který si na poslední chvíli vymodlili pořadatelé Jizerské padesátky).

Pozorovat českou a moravskou krajinu z letadla je vždycky zážitek. Tentokrát jsme se vydali nad Jizerské hory a Ještěd. Přeletěli jsme i přes nejdeštivější místo v České republice, kterým je obec Bílý Potok na severním úbočí Jizerských hor. Během roku tam podle údajů, které zveřejnil Meteopress, spadne v průměru 1705 litrů vody na každý metr čtvereční, zatímco republikový průměr je 680 litrů. (Údaje jsou sice poměrně staré, zveřejněny byly už v roce 2011, ale řada zdrojů je stále uvádí.)

Nad Jizerské hory jsme se vydali v době, kdy se běžela Jizerská padesátka, ale kromě závodu jsme nafotografovali i snímky krajiny, které jsme shrnuli do fotogalerie u tohoto článku. Na fotografiích najdete horské hřbety, říčku Jizerku, horské osady, chaty i některá známá turistická místa. 

Snímky ze závodu najdete zde:

Při fotografování leteckých galerií spolupracujeme s pilotem Jiřím Prušou a magazínem Flying Revue.

Magazín Flying Revue

Flying Revue - logo
  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy