Jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů má následovníka, přichází Lumix LX100 II

Jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů má následovníka, přichází Lumix LX100 II
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Foto: Panasonic
foto
22. 8. 2018 16:17
Lumix LX100 a jeho téměř identické dvojče prodávané s logem legendární německé značky Leica jako D-Lux typ 109 dostávají po čtyřech letech následovníka. Panasonic právě představil Lumix LX100 II. Oproti předchůdci přináší především snímač s větším rozlišením a dotykový displej, jinak je vnějším vzhledem velmi podobný.

Původní Lumix LX100 patřil (a stále ještě patří) ke špičce mezi malými kompakty s pevně zabudovaným zoomovým objektivem. Oproti konkurenci, která v této kategorii volí obvykle snímače s palcovou uhlopříčkou, nabízí tento přístroj větší formát označovaný jako 4/3. Je to výhodné pro snímky za horšího osvětlení, větší snímače totiž obvykle dokážou za špatných světelných podmínek fotit s menším obrazovým šumem.

Zatímco LX100 fotí v rozlišení cca 12 až 13 megapixelů, novinka LX100 II nabízí zhruba 16 až 17 megapixelů.

Nový Panasonic Lumix LX100 II
Nový Panasonic Lumix LX100 II | Foto: Panasonic

A proč používáme slovo zhruba? Protože u obou modelů se rozlišení mění v závislosti na zvoleném formátu snímku. Takto to vysvětluje samotný výrobce: "Lumix LX100 II je vybaven snímačem s celkovým rozlišením 21,77 megapixelu a unikátním variabilním poměrem stran. Nejvyššího reálného rozlišení 17 Mpx dosahuje fotoaparát při poměru stran 4 : 3. Kromě toho lze mechanickým přepínačem nastavit poměr stran 3 : 2, 1 : 1 nebo 16 : 9 při zachování ohniskové vzdálenosti. Snímač je tedy vyšší a širší než snímané pole a při změně poměru stran nedochází k ořezu, nýbrž se obraz roztáhne v požadovaném směru."

Přístroj je stejně jako předchůdce vybaven zoomem Leica o standardním rozsahu, který v přepočtu odpovídá 24-75 mm u klasického kinofilmového fotoaparátu. Světelnost se pohybuje v rozmezí f/1,7 na nejkratším ohnisku po f/2,8 na tom nejdelším.

Fotoaparát, který nabízí v podstatě stejné funkce jako pokročilá zrcadlovka, včetně možnosti manuálního nastavení řady parametrů, má samozřejmě zabudovaný hledáček (elektronický). Nově přibyl i dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm. Logika ovládání expozičních režimů vychází z klasických filmových fotoaparátů, a na objektivu tak najdete kroužek pro nastavení clony, na těle zase volič pro nastavení času. 

Ukázkový snímek z Lumixu LX100 II
Ukázkový snímek z Lumixu LX100 II | Foto: Panasonic

Kromě profesionálních fotografických funkcí nabízí kompakt také video v rozlišení 4K. Je zde i funkce 4K foto, umožňující fotit velmi rychle se odehrávající děje - přístroj pak dokáže pracovat s frekvencí 30 snímků za sekundu (v rozlišení 8 megapixelů). Jednou z výhod je i to, že fotoaparát dokáže v makro režimu zaostřit už od 3 cm.

Protože už i předchůdce byl oblíbený mezi street fotografy, dostala novinka i některé nové kreativní filtry pro úpravu snímků, určené právě jim. Je to například režim L.Monochrome D s dynamickými kontrasty mezi jasy a stíny při zachování všech detailů. Kromě toho lze volit různou intenzitu zrna, aby fotografie působily jako snímky pořízené na klasický film.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy