Jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů má následovníka, přichází Lumix LX100 II

Jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů má následovníka, přichází Lumix LX100 II
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Lumix LX100 II. Ukázkové snímky poskytnuté výrobcem
Foto: Panasonic
foto
22. 8. 2018 16:17
Lumix LX100 a jeho téměř identické dvojče prodávané s logem legendární německé značky Leica jako D-Lux typ 109 dostávají po čtyřech letech následovníka. Panasonic právě představil Lumix LX100 II. Oproti předchůdci přináší především snímač s větším rozlišením a dotykový displej, jinak je vnějším vzhledem velmi podobný.

Původní Lumix LX100 patřil (a stále ještě patří) ke špičce mezi malými kompakty s pevně zabudovaným zoomovým objektivem. Oproti konkurenci, která v této kategorii volí obvykle snímače s palcovou uhlopříčkou, nabízí tento přístroj větší formát označovaný jako 4/3. Je to výhodné pro snímky za horšího osvětlení, větší snímače totiž obvykle dokážou za špatných světelných podmínek fotit s menším obrazovým šumem.

Zatímco LX100 fotí v rozlišení cca 12 až 13 megapixelů, novinka LX100 II nabízí zhruba 16 až 17 megapixelů.

Nový Panasonic Lumix LX100 II
Nový Panasonic Lumix LX100 II | Foto: Panasonic

A proč používáme slovo zhruba? Protože u obou modelů se rozlišení mění v závislosti na zvoleném formátu snímku. Takto to vysvětluje samotný výrobce: "Lumix LX100 II je vybaven snímačem s celkovým rozlišením 21,77 megapixelu a unikátním variabilním poměrem stran. Nejvyššího reálného rozlišení 17 Mpx dosahuje fotoaparát při poměru stran 4 : 3. Kromě toho lze mechanickým přepínačem nastavit poměr stran 3 : 2, 1 : 1 nebo 16 : 9 při zachování ohniskové vzdálenosti. Snímač je tedy vyšší a širší než snímané pole a při změně poměru stran nedochází k ořezu, nýbrž se obraz roztáhne v požadovaném směru."

Přístroj je stejně jako předchůdce vybaven zoomem Leica o standardním rozsahu, který v přepočtu odpovídá 24-75 mm u klasického kinofilmového fotoaparátu. Světelnost se pohybuje v rozmezí f/1,7 na nejkratším ohnisku po f/2,8 na tom nejdelším.

Fotoaparát, který nabízí v podstatě stejné funkce jako pokročilá zrcadlovka, včetně možnosti manuálního nastavení řady parametrů, má samozřejmě zabudovaný hledáček (elektronický). Nově přibyl i dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm. Logika ovládání expozičních režimů vychází z klasických filmových fotoaparátů, a na objektivu tak najdete kroužek pro nastavení clony, na těle zase volič pro nastavení času. 

Ukázkový snímek z Lumixu LX100 II
Ukázkový snímek z Lumixu LX100 II | Foto: Panasonic

Kromě profesionálních fotografických funkcí nabízí kompakt také video v rozlišení 4K. Je zde i funkce 4K foto, umožňující fotit velmi rychle se odehrávající děje - přístroj pak dokáže pracovat s frekvencí 30 snímků za sekundu (v rozlišení 8 megapixelů). Jednou z výhod je i to, že fotoaparát dokáže v makro režimu zaostřit už od 3 cm.

Protože už i předchůdce byl oblíbený mezi street fotografy, dostala novinka i některé nové kreativní filtry pro úpravu snímků, určené právě jim. Je to například režim L.Monochrome D s dynamickými kontrasty mezi jasy a stíny při zachování všech detailů. Kromě toho lze volit různou intenzitu zrna, aby fotografie působily jako snímky pořízené na klasický film.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy