Je tu záplava nových bezzrcadlovek. Zvoní už klasickým zrcadlovkám hrana?

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 2. 2019 18:11
Rok 2019 začal příchodem několika velmi zajímavých bezzrcadlovek, které ukazují, jak převratně rychle jde kupředu vývoj fotoaparátů. Dvě z nich (Canon EOS RP a Fujifilm X-T30) přišly právě teď. Následují po zajímavých premiérách novinek od Panasonicu, Olympusu a Sony.
Nové fotoaparáty 2019
Nové fotoaparáty 2019 | Foto: Archiv výrobců

Vezměme to po pořádku od počátku roku a pojďme se podívat, co převratného nové fotoaparáty přinášejí. Navazují na boom bezzrcadlovek z loňského roku, který ještě zesílil poté, co se k němu připojily firmy Nikon a Canon. Ty se po delším váhání rozhodly zkonstruovat špičkové profesionální bezzrcadlovky Nikon Z7, Nikon Z6 a Canon EOS R. Do té doby tuto kategorii několik let ovládalo Sony s řadou fotoaparátů A7.

Novinka první: Sony a6400

Sony a6400
Sony a6400 | Foto: Archiv výrobců

První bezzrcadlovkou oznámenou v letošním roce je Sony a6400. Jedná se o fotoaparát střední třídy s menším snímačem (označuje se zkratkou APS-C a je typický pro amatérské a poloprofesionální fotoaparáty).

Asi nejpřevratnější věcí, kterou toto Sony přináší, je nový systém automatického zaostřování. Pyšní se tím, že byl vyvinut s využitím umělé inteligence a strojového učení. Díky tomu dokáže fotoaparát poznat, zaostřit a sledovat nejrůznější pohybující se objekty - a to i ve velmi složitých situacích.

Sledování objektů není u fotoaparátů nové, ale recenzenti, kteří už měli možnost testovat Sony a6400, se shodují v tom, že výrobce posunul technické možnosti a snadnost ovládání na zcela novou úroveň.

  • Pro koho je: pro amatérské i pokročilejší fotografy
  • Kolik bude stát: 26 990 Kč (tělo bez objektivu)

Novinka druhá: Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M1X
Olympus OM-D E-M1X | Foto: Archiv výrobců

Zatímco většina firem se momentálně pokouší vyvinout co nejlepší profesionální bezzrcadlovky s velkým snímačem (označovaným jako full-frame), Olympus se rozhodl vsadit na svůj osvědčený systém Micro 4/3. Jeho snímač je výrazně menší, což má své výhody i nevýhody.

Výhodou je, že objektivy jsou o hodně menší a lehčí než u plnoformátových fotoaparátů. Umí také fotit ve velice rychlých sériích snímků. Nevýhodou jsou  naopak horší schopnosti za špatných světelných podmínek. "Věříme, že velikost snímače není to nejpodstatnější," řekl však v rozhovoru pro server dPreview Aki Murata, viceprezident Olympusu pro marketing a prodej v USA.

Olympus přišel s přístrojem OM-D E-M1X, který je určen pro profesionály (především pro fotografy sportu a divoké přírody). I on využívá principů založených na strojovém učení, a navíc přidává i schopnosti, které byly původně vyvinuty pro mobilní telefony. Dovede například softwarově vytvářet snímky s rozmazaným pohybem a umí díky tomu udělat obrázky připomínající klasické dlouhé expozice (třeba hedvábně rozmazanou tekoucí vodu v potoce).

  • Pro koho je: pro velmi pokročilé a profesionální fotografy všeho, co se rychle pohybuje
  • Kolik stojí: 77 990 Kč (tělo bez objektivu)

Novinka třetí: Panasonic Lumix S1 a S1R

Panasonic Lumx S1
Panasonic Lumx S1 | Foto: Archiv výrobců

Panasonic byl dlouho pokrevním bratrem Olympusu a obě firmy velmi silně propagovaly fotoaparáty, v jejichž nitru se skrývá malý snímač označovaný jako 4/3. Zatímco ještě před rokem a půl všichni ambasadoři Panasonicu přísahali, jak jsou skvělé výhody menšího snímače, dnes titíž lidé stejně zapáleně vyprávějí o tom, že jedině velký plnoformátový snímač je to pravé pro jejich práci.

Asi to tak musí být, protože Panasonic vytvořil nové spojenectví s firmami Leica a Sigma a vyvinul dva plnoformátové profesionální fotoaparáty. Jeden se snímačem o rozlišení 47 megapixelů (model S1R) a druhý s rozlišením 24 megapixelů (model S1).

Panasonic má s bezzrcadlovkami, stejně jako Olympus, velké zkušenosti. Navíc se hodně hovoří o tom, že některé bezzrcadlovky ikonické německé firmy Leica nesly už dříve výrazný rukopis inženýrů z Panasonicu. Všechny tyto zkušenosti Panasonic využil. Přidal také výborné vlastnosti pro natáčení videa, kterými je pověstný. Vznikly tak špičkové, i když hodně velké a poměrně drahé fotoaparáty.

  • Pro koho jsou: především pro profesionály
  • Kolik stojí: model S1 - 64 990 Kč, model S1R 95 990 Kč (obojí bez objektivu)

Novinka čtvrtá: Canon EOS RP

Canon EOS RP
Canon EOS RP | Foto: Archiv výrobců

Zcela čerstvá novinka od Canonu míří na mírně pokročilé fotografy, kteří by si chtěli vyzkoušet takzvaný full-frame za rozumnou cenu. Jak je u Canonu zvykem, řadu užitečných vlastností budou muset kvůli nižší ceně oželet. Fotoaparát má například menší rychlost sériového snímání, než je u bezzrcadlovek zvykem. Má menší hledáček než dražší EOS R. Chybí také stabilizace snímače, kterou však nemá ani dražší sourozenec. 

Na druhou stranu je zde ovládání, které by mělo být uživatelsky příjemné i pro začátečníky. To, co Canon chce, je nabídnout opravdu malý a relativně dostupný fotoaparát, který dokáže pořídit snímky kvalitou srovnatelné s plně profesionálními modely. A to se mu podle prvních zveřejněných informací daří. Přestože technická data neohromí, právě z tohoto fotoaparátu se může stát hit, který bude lámat prodejní rekordy.

  • Pro koho je: pro pokročilejší amatéry
  • Kolik bude stát: česká cena zatím známa není, v USA by měl stát 1300 dolarů (dá se odhadnout, že u nás to bude kolem 35 000 Kč)


Novinka pátá: Fujifilm X-T30

Fujifilm X-T30
Fujifilm X-T30 | Foto: Archiv výrobců

Fujifilm pokračuje v sympatické tradici, že zhruba do roka od uvedení své vlajkové lodi (v tomto případě modelu X-T3), uvede fotoaparát, který je menší, o něco jednodušší, ale sdílí se svým větším a dražším bratrem všechny důležité součásti včetně procesoru a snímače.

Čím je to sympatické? Tím, že za podstatně nižší cenu dostanete přístroj, který pořizuje identicky kvalitní fotky. Samozřejmě nižší cena něco stojí - v tomto případě chybí utěsnění proti prachu a vlhkosti, fotoaparát má menší hledáček a méně ovládacích prvků. Ale v zásadě je to mírně ochuzený X-T3 v menším balení.

I u tohoto modelu se při představení skloňoval ve všech pádech vylepšený systém zaostřování. Fotoaparáty Fujifilm X pracují s menším snímačem APS-C. Full-frame v nabídce není, ale firma místo toho nabízí větší středoformátové přístroje.

  • Pro koho je: pro amatéry i pokročilé fotografy
  • Jaká je cena: 24 990 Kč za tělo bez objektivu

Kde jsou zrcadlovky?

Žádná nová ještě letos představena nebyla a v nejbližší době nejspíš ani nebude. Vývoj se momentálně ubírá jiným směrem, modernější bezzrcadlovky mají evidentně přednost. A není divu, protože jejich podíl na trhu prudce roste, zatímco podíl zrcadlovek se výrazně zmenšuje. Výrobci se už několik let potýkají s tím, že celkové množství prodaných fotoaparátů každoročně citelně klesá, takže se zaměřují na segment, který podle nich má největší naději na prodejní úspěch.

Jak je to s velikostí snímačů

Formát Velikost snímače Využití
Střední formát např. 40×53 mm  Profesionální přístroje, špičková kvalita
Full-frame 24×36 mm  Většina profesionálních zrcadlovek i bezzrcadlovek
APS-C 16×24 mm  Většina zrcadlovek nižší a střední třídy* 
4/3 13×17 mm  Celá škála menších přístrojů, od amatérských po profi

* Jsou však zde i profesionální zrcadlovky a bezzrcadlovky, jako Canon 7D, Nikon D500 nebo Fujifilm X-T3 a X-H1.

 

Právě se děje

Další zprávy