Vietnamka, babička, strážník… 20 portrétů lidí, kteří nezištně šijí roušky ostatním

Vietnamka, babička, strážník… 20 portrétů lidí, kteří nezištně šijí roušky ostatním
Vietnamské přísloví údajně říká, že stačí dvě ženy a jedna kachna, aby jste se cítili jako na tržišti. V domě na jihlavském náměstí se schází skoro desítka žen, které v přátelské atmosféře tančí kolem barevných látek. Jak samy říkají, dělají to z lásky.
Pomáhat a rozdávat, tak by mohlo znít heslo třebíčských strážníků. Vedoucí provozní směny Městské policie v Třebíči se šel podívat, jak jeho kolegyně v kanceláři šijí roušky, a už tam zůstal. Stejně tak pomáhal i zbytek strážníků.
V devadesáti letech usedla k šicímu stroji jako o několik desetiletí dříve a začala pracovat na rouškách pro spolubydlící. "Vnuk mi sem dovezl stroj a já měla radost, že budu ještě užitečná," skromně vypráví babička, která přes potíže s hybností nohou zásobila všechny občany penzionu pro seniory, ve kterém žije nedaleko Třebíče.
Že i lidé ve výkonu trestu mají potřebu pomáhat, dokazuje několik odsouzených v Olomouci. "Byli jsme osloveni a vzhledem k tomu, že si myslíme, že je to činnost, která slouží dobré věci, tak jsme řekli ano a vlastně nás šití i baví. Alespoň odsud může člověk udělat něco dobrého. To, co je aktuálně venku, my nezažíváme, jsme tady spíše chráněni."
Foto: Jaroslav Svoboda
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Jaroslav Svoboda
7. 5. 2020 6:00
Nikdo z těchto lidí nevyhledává publicitu, většina z nich začala šít roušky jen tak, pro ostatní. Nezištně, protože je to potřeba. Vzniklo nové české řemeslo, které se rozšířilo do všech možných míst a bylo vzorem i pro ostatní země. Fotograf Jaroslav Svoboda zachytil dvacet portrétů a dvacet příběhů těchto dobrovolníků - od devadesátileté babičky přes strážníka po maminku na mateřské dovolené.

Projekt se jmenuje Pár z mnoha. Hrdinové portrétů totiž zastupují tisíce dalších, kteří se rozhodli pomoci, když to bylo nejvíce potřeba.

"Ještě nedávno drtivá většina české společnosti nevěděla, jaké to je, nasadit si na obličej roušku. Dnes naopak nejsou téměř žádní lidé, kteří by to netušili. A navíc, asi byste nenašli nikoho, kdo by neznal alespoň jednoho člověka, který roušky šije," říká autor projektu.

"V drtivé většině k šicím strojům usedly ženy všech věkových skupin, ale alespoň částečně jim pomáhá i nemalá část mužů. Nikdo z těchto lidí nevyhledává publicitu, většina z nich to dělá jen tak, nezištně, protože je to potřeba," vysvětluje fotograf a dodává, že projekt portrétů lidí, kteří pro své spoluobčany začali šít roušky, vznikl s cílem ukázat alespoň hrstku z těch, kteří se rozhodli pomoci. 

"Chtěl jsem je zachytit v jimi vyrobených rouškách a na místech, kde se šití věnovali, nebo tam, kde je to pro ně osobně typické vzhledem k povolání nebo životnímu stylu," vysvětluje Svoboda.

Portréty vznikaly od 19. března do 18. dubna převážně v Olomouckém kraji a na Vysočině a jeho cílem bylo navštívit různá prostředí s důrazem na co největší různorodost portrétovaných, jejich povolání nebo příběhů.

"Fotky mimo jiné vznikaly v dílnách Moravského divadla v Olomouci, ve věznici, mezi vietnamskou komunitou v Jihlavě, navštívil jsem i devadesátiletou paní šijící roušky z vozíčku nebo městské strážníky v Třebíči," popisuje fotograf. Jeho snímky a s nimi související příběhy najdete ve fotogalerii.

O fotografovi:

  • Jaroslav Svoboda (* 1992)
  • sportovní a reportážní fotograf
  • pochází z Telče na Vysočině, aktuálně působí v Olomouci
  • spolupracuje se sportovními týmy a magazíny
  • fotí také pro firmy, města a spolky
  • web projektu Pár z mnoha: jsphoto.cz/par-z-mnoha/
  • instagramový účet autora: instagram.com/jsphoto.cz/
 

Právě se děje

před 13 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy