Vrchní, jemuž puklo srdce. Tíseň i erotika. Fotky ukazují život za normalizace

Vrchní, jemuž puklo srdce. Tíseň i erotika. Fotky ukazují život za normalizace
Domov důchodců, Prachatice, 1971. Ukázka z připravované knihy Jaroslava Kučery Klid před bouří.
Mělnická vinárna, herec Vladimír Brabec s panem vrchním Vaníčkem, Praha, druhá polovina 70. let. Ukázka z připravované knihy Jaroslava Kučery Klid před bouří.
Nuselská 4, Praha, 1976. Ukázka z připravované knihy Jaroslava Kučery Klid před bouří.
Fotograf Jaroslav Kučera vybral více než 260 fotografií ze 70. a 80. let, přidal k nim příběhy a rozhodl se vydat osobní svědectví o době "klidu před bouří". Titulní fotografie knihy vznikla v Praze Na Můstku v roce 1976.
Foto: Jaroslav Kučera, z knihy Klid před bouří
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 17. 11. 2022 13:30
Vtip, smutek, začouzené interiéry vináren, akty studentek ze strahovských kolejí a k tomu tísnivé dusno normalizace. Fotograf Jaroslav Kučera vybral více než 260 fotografií ze sedmdesátých a osmdesátých let, přidal k nim příběhy a rozhodl se vydat osobní svědectví o době "klidu před bouří".

"V posledních letech jsem se stále více vracel k fotografiím z té doby. Byl jsem tehdy ještě plný sil, měl spousty kamarádů a kamarádek, spoustu práce a poměrně hodně fotografoval. Nakonec jsem vybral více než dvě stovky snímků z oněch dob a rozhodl se je vydat knižně," říká fotograf Jaroslav Kučera, jehož chystanou publikaci mohou lidé podpořit i prostřednictvím sbírky na Hithitu.

"Nebyl jsem nikdy zaměstnán v nějakém měsíčníku, týdeníku či deníku, jen jsem občas dostal externí možnost spolupráce na jakési reportáži. Proto knihu neprezentuji jako objektivní, popisnou zprávou tehdejší společnosti. Je to ryze subjektivní výběr zajímavých fotografií z více či méně atraktivních prostředí, která jsem navštívil," konstatuje autor knihy.

Pan vrchní, kterému puklo srdce 

Mělnická vinárna, Praha, druhá polovina 70 let.
Mělnická vinárna, Praha, druhá polovina 70 let. | Foto: Jaroslav Kučera, z knihy Klid před bouří

Kniha propojuje fotografie Jaroslava Kučery s jeho osobními vzpomínkami. "Tato fotka z pražské Mělnické vinárny má moc smutný příběh. Pán vlevo byl náš oblíbený noblesní vrchní Vaníček, který se nám jednoho dne svěřil, že může konečně navštívit svého syna - emigranta - v daleké Austrálii. To jsme ale netušili, že nám ho po čase přivezou v zinkové rakvi. Dojetím ze setkání mu "puklo srdce". Vedle něho stojí herec Národního divadla Vladimír Brabec (1934-2017), kterého snad ani nemusím představovat."

Dokument bez nostalgie a retro patosu

Jaroslav Kučera (*1946) patří mezi špičkové české fotoreportéry a dokumentaristy, jejichž snímky dokážou samy o sobě vyprávět příběhy. Stačí jim k tomu obraz, slova nejsou nutná. Kučera má ovšem navíc výjimečný dar: dokáže své fotografie doprovodit osobním vyprávěním, vzpomínkami a postřehy, což příběhy zachycené na snímcích ještě umocňuje a dává jim zcela nový rozměr.

Připravovaná kniha Klid před bouří je i díky této autorově schopnosti výjimečným dokumentem, který zachycuje realitu života za bývalého režimu. Bez nostalgie a bez retro patosu ukazuje, jak se žilo za normalizace štamgastům z hospod čtvrté cenové, svůdně krásným dívkám na strahovských kolejích, pražské kavárenské bohémě i lidem čelícím šedivé a stísňující každodennosti.

"Publikaci Klid před bouří jsem měl v podstatě už připravenou, jenže přišlo razantní zdražení papíru. Věděl jsem, že nechci snižovat náklady na tisk na úkor kvality, a tak jsem se rozhodl hledat nové možnosti spolufinancování celého projektu. Nakonec jsem se rozhodl pro kampaň na Hithitu, kde mohou vydání podpořit fanoušci a všichni, kterým by se připravovaná kniha mohla líbit," vysvětluje Kučera.

Jaroslav Kučera: Klid před bouří

Jaroslav Kučera: Klid před bouří - ukázky z knihy fotografií, která zachycuje dobu normalizace
Foto: Jaroslav Kučera, z knihy Klid před bouří

Fotografická kniha, zachycující období normalizace. 336 stran, rozměr 260 x 297 mm, pevná vazba, 264 autorských černobílých fotografií. Vydává nakladatelství Jakura. Vydání knihy se chystá letos v listopadu. Můžete ho podpořit na stránkách Hithit.cz.

O autorovi fotografií 

Jaroslav Kučera se narodil se 19. 12. 1946 ve vesnici Ředhošť v okrese Litoměřice. V roce 1966 maturoval na Střední průmyslové škole stavební na Mělníku. Stavební fakultu ČVUT absolvoval v r. 1973 a ihned poté se stal fotografem a externě fotil pro různé časopisy a podniky. Volný čas věnoval černobílému sociálnímu dokumentu. Je držitelem Grantu primátora 1995, Hlavní ceny Czech Press Photo 2000 a 1. ceny Euro Press Photo 2001. Dosud měl na 60 autorských výstav po celém světě. Jeho práci můžete sledovat mimo jiné také na Facebooku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy