Snímky, které se zapsaly do dějin umění. Leica Gallery vystavuje abstrakce Jaromíra Funkeho

Výstava v pražské Leica Gallery připomíná 120. výročí narození fotografa Jaromíra Funkeho.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie II, 1927–29.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie, 1927–29.
Jaromír Funke, Bez názvu (Kompozice s koulí), 1923.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie. Kompozice, 1927–1929.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
23. 11. 2016 14:55
Jaromír Funke se díky snímkům ze dvacátých let minulého století zařadil mezi největší jména světové fotografie. Avantgardní díla ve stylu funkcionalismu, abstrakce a surrealismu jsou k vidění v pražské Leica Gallery. Výstava připomíná 120. výročí fotografova narození.

Funke (1896 až 1945) patří k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie. Velký význam měla i jeho publicistická, teoretická a pedagogická činnost. „Žádný český fotograf tak intenzivně nereagoval na dobové podněty avantgardy. Nejenže napodoboval zahraniční vzory, ale vytvářel i zcela osobitá díla, jež jsou v mnoha případech považována za výjimečná,“ řekl kurátor výstavy Vladimír Birgus.

Málokterý český umělec je podle něj také zastoupen v tak zásadních muzejních expozicích jako Funke. Jeho snímky jsou třeba ve sbírkách pařížského Centre Pompidou, které se specializuje na moderní umění, najdete je také v Muzeu moderního umění a v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Birgus připomněl, že na letošní rok připadlo 120. výročí dvou velkých českých fotografů, vedle Funkeho i Josefa Sudka. „Oba byli z Kolína, oba se přátelili, měli ale nestejné osudy, Funkce zemřel v necelých padesáti letech jako nepřímá oběť bombardování Prahy, Sudek v té době teprve začínal se svými nejvýraznějšími styly a dožil se osmdesátky,“ řekl.

Funke se začal intenzivně věnovat fotografii na počátku 20. let. Zpočátku se zaměřoval na záběry Kolína, na romantické krajiny a městská zákoutí. Brzy začal vytvářet avantgardní díla, především zátiší ovlivněná kubismem a abstrakcí. Avantgardní tendence se uplatňovaly i v jeho detailech industriálních objektů, aktech, fotografiích architektury, portrétech a dokumentárních záběrech se sociální tematikou.

Výstava v galerii Leica je z velké části složená z originálů, o které pečuje Funkeho dcera Miloslava Rupešová. Funkeho snímky je možné vidět od pátku 25. listopadu až do konce ledna.

Informace o výstavě:

Místo: Leica Gallery, Praha
Vstupné: plné 70 Kč, snížené 40 Kč.
Otevírací doba: po-pá: 10–21 hod., so-ne: 14–20 hod. 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy