Pohledy za mříže českých věznic. Tak vypadá svět odsouzených očima fotografa

Pohledy za mříže českých věznic. Tak vypadá svět odsouzených očima fotografa
Osudy vězňů jsou různé. Jejich budoucnost je nejistá. Většina z nich netouží po ničem jiném než si odsedět svůj trest a začlenit se zpět do společnosti. "Bohužel to nebývá úplně jednoduché," říká Jan Jirkovský, který se svým fotoaparátem dva roky navštěvoval české věznice. Výsledek jeho práce lze nyní vidět na výstavě nazvané Ploty.
Výstava Jana Jirkovského je k vidění do 25. listopadu v kavárně a galerii Cafe Prostoru_ v budově Národní technické knihovny v Praze. (Snímek ze série Ploty.)
Jan Jirkovský je fotograf, který se sociální tematikou zabývá dlouhodobě. Spolupracuje mimo jiné s neziskovou organizací Rubikon Centrum, která se snaží propuštěným vězňům pomáhat při návratu do běžného života. (Snímek ze série Ploty.)
Aby Jirkovský lépe pochopil, z jakého prostředí tito lidé přicházejí, rozhodl se vytvořit sérii s názvem Ploty o běžném životě odsouzených. Vznikala ve věznicích v Kuřimi a v Příbrami. (Snímek ze série Ploty.)
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 15. 10. 2022 18:36
Osudy vězňů jsou různé. Jejich budoucnost je nejistá. Většina z nich netouží po ničem jiném než si odsedět svůj trest a začlenit se zpět do společnosti. "Bohužel to nebývá úplně jednoduché," říká Jan Jirkovský, který se svým fotoaparátem dva roky navštěvoval české věznice. Výsledek jeho práce lze nyní vidět na výstavě nazvané Ploty.

Jan Jirkovský je fotograf, který se sociální tematikou zabývá dlouhodobě. Spolupracuje mimo jiné s neziskovou organizací Rubikon Centrum, která se snaží propuštěným vězňům pomáhat při návratu do běžného života. Aby lépe pochopil, z jakého prostředí tito lidé přicházejí, rozhodl se vytvořit sérii s názvem Ploty o běžném životě odsouzených. Vznikala ve věznicích v Kuřimi a v Příbrami. 

"Už v době výkonu trestu za odsouzenými pravidelně docházejí zástupci neziskových organizací a snaží se tyto lidi připravit na život na svobodě. Návrat do běžného života pro lidi s trestní minulostí není vůbec jednoduchý. Jsou sice většinou velice motivovaní a rozhodnutí, že se už do věznice nikdy nevrátí. Realita však bývá dost jiná," říká Jan Jirkovský.

"Mnoho propuštěných disponuje v tu chvíli jen minimálním množstvím peněz. Jsou bez domova a kvůli záznamu v trestním rejstříku těžko shánějí práci. Dostávají se často do bezvýchodné situace. Sklon k recidivě je pak velice vysoký," dodává fotograf. Všechny tyto problémy pomáhá propuštěným řešit třeba právě Rubikon Centrum

Dostat možnost fotografovat život za zdmi věznice je velmi výjimečné. "Podařilo se mi to díky vstřícnosti Vězeňské služby České republiky a s ohledem na mou předchozí práci pro Rubikon," konstatuje Jirkovský. "Myslím, že právě moje snímky pro Rubikon je pomohly přesvědčit, že nejsem žádný lovec senzací a že se tímto tématem zabývám do hloubky," uvedl.

I když se fotograf do věznice dostane, má před sebou těžký úkol. "Fotografování tam není jednoduché. Je na něj málo času a většina lidí se z pochopitelných důvodů fotografovat nechce. Jen malé procento z nich nakonec kývne a podepíše také souhlas se zveřejněním snímků," říká Jan Jirkovský. Vězni pak před fotografem často pózují, aby měli obrázky pro svou rodinu. "Ale v mezičase se mi občas podaří zachytit přirozené situace a momenty, o které mi jde nejvíce," dodává fotograf.

Kromě aktivit Rubikon Centra Jan Jirkovský fotografuje také osvětový Běh se žlutou stužkou - Yellow Ribbon Run, který se řídí moty Uteč předsudkům a Dejme vězňům druhou šanci. Při jeho pořádání se Rubikon Centrum spojilo s Probační a mediační službou a s Vězeňskou službou České republiky.

O výstavě

Jan Jirkovský: Ploty. Od 10. října do 25. listopadu. Cafe Prostoru_ v budově Národní technické knihovny v Praze. Kurátorkou výstavy je Martina Houdek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy