Viru navzdory: Krizové okno, u kterého začíná bývalým vězňům nový život

Viru navzdory: Krizové okno, u kterého začíná bývalým vězňům nový život
Právě proto organizace zřídila krizové okénko, kde se jim dostane pomoci, při dodržení všech zásad pro prevenci šíření koronaviru.
Podle Hany Kramlové z Rubikonu organizace využila výhody Kotlasky, která je oázou zeleně v městském prostředí Libně.
Rubikon otevřel krizové okénko poté, co kvůli pandemii musel ze dne na den zastavit osobní poradenství a nahradit ho telefonickou a e-mailovou formou.
Proto se jim organizace rozhodla pomáhat osobně, prostřednictvím krizového okénka.
Foto: Foto, Jan Jirkovský
Foto, Jan Jirkovský
12. 5. 2020 6:00
Lidé, kteří opustí brány vězení, nemají mnohdy potřebné zázemí, přístup k internetu a ani práci. Zrovna v této době, kdy je většina úřadů buď zavřená, nebo pracují v omezeném režimu, se dostávají do složité situace. Pomáhá jim v ní nezisková organizace Rubikon. Její práci fotografoval Jan Jirkovský.

Jan Jirkovský se jako fotograf rád zabývá sociální problematikou. "Často se díky tomu dostávám do míst, kam obvykle běžný občan nepřijde. Vybírám si témata, která mě něčím oslovují a dávají smysl. Přesně taková je v mých očích i nezisková organizace Rubikon, která pomáhá lidem po výkonu trestu začít nový život," říká o své nejnovější práci.

Rubikon si byl vědom, že lidé propuštění z výkonu trestu se v době pandemie dostávají do mnohem složitější situace než obvykle. Často se při potížích nemají kam obrátit, protože úřady buď fungují jen on-line, nebo pracují ve velmi omezeném režimu. Proto jim na pomoc zřídil krizové okénko v areálu Komunitního centra a zahrady Kotlaska na Praze 8.

Toto řešení umožňuje dál poskytovat poradenství, a přitom dodržet všechna opatření nutná pro prevenci šíření koronaviru. "Je to záslužná věc a podle mě pro celou společnost velice důležitá," říká fotograf Jirkovský. "Zrovna v této době je práce Rubikonu pro jejich klienty naprosto klíčová," dodává. 

Pilotní provoz okénka začal na konci března a pokračuje každou středu od 10 do 14 hodin. "Jsme rádi, že jsme našli bezpečnou cestu, jak pomáhat našim klientům i v období pandemie. Máme možnost k tomu naplno využít výhodu Kotlasky, která je oázou zeleně v městském prostředí Libně. Není tu například třeba řešit dezinfekci vchodu do domu. Klienti mohou zůstat venku na zahradě, v přírodě, takže nejsou ohroženi ani oni sami, ani sousedé z okolí nebo naši kolegové, jako je tomu v uzavřených prostorách kanceláří. Můžeme tak minimalizovat jakýkoliv přímý kontakt," říká Hana Kramlová, ředitelka fundraisingu a provozu Kotlasky.

"Považujeme za naši povinnost zůstat v tomto těžkém období aktivní. Krizové okénko nabízí řešení našim klientům, kterým jsme doslova ze dne na den museli stopnout osobní poradenství a nahradit ho telefonickou a e-mailovou formou. To je hlavně pro lidi bezprostředně po výkonu trestu velmi problematické - telefon často nemají, o možnosti internetu nemluvě. Největší riziko recidivy jim hrozí právě v prvních dnech a týdnech po propuštění a podpora našich poradců zvyšuje šanci, že návrat do společnosti zvládnou," vysvětluje Hana Kramlová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Macron připustil, že chápe šokující dopad karikatur, odsuzuje ale násilí

Francouzský prezident Emmanuel Macron si podle svých slov uvědomuje, že karikatury proroka Mohammeda mohou být pro někoho šokující, ale zdůrazňuje, že odsuzuje násilí. Macron poskytl v pátek rozhovor katarské televizi Al-Džazíra, která ho má odvysílat v plném znění dnes. Francouzská média z něj už zveřejnila výňatky.

Macron se v minulých dnech vyjadřoval k islámskému extremismu, jemuž připsal násilí spáchané radikály ve Francii. Jeden z nich 16. října zabil francouzského učitele, který ve výuce použil karikatury s Mohamedem. Ve čtvrtek zabil v bazilice v Nice útočník nožem tři lidi. Podezřelý je mladý Tunisan, motiv jeho činu se vyšetřuje. V těchto dnech slavili muslimové Mohamedovy narozeniny a v pátek vyšli v mnoha muslimských státech do ulic. Předmětem jejich kritiky i velké zloby byl často Macron a Francie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Millman si v Nur-Sultanu zahraje o první titul, Rubljov je letos popáté ve finále

Australský tenista John Millman bude mít na turnaji v Nur-Sultanu šanci získat první titul na ATP Tour. V nedělním vyvrcholení turnaje se střetne s Francouzem Adrianem Mannarinem, jenž bude hrát jubilejní desáté finále v kariéře.

Čtvrtý nasazený Millman postoupil do finále po dvou obratech. Ve čtvrtfinále odvrátil dva mečboly Tommymu Paulovi a dnes s jiným Američanem Francesem Tiafoem prohrál opět první set, ale zvítězil 3:6, 6:4, 6:4. O titul jednatřicetiletý Millman neúspěšně bojoval v roce 2018 v Budapešti a loni v Tokiu.

Naopak suverénní je zatím v kazašské metropoli třetí nasazený Mannarino, jenž na Astana Open ještě neztratil set. Dvaatřicetiletý Francouz v semifinále zdolal finského kvalifikanta Emila Ruusuvuoriho a zajistil si první finále v sezoně. Z devíti dosavadních zápasů o titul vyhrál Mannarino jediný loni na trávě v Hertogenboschi.

Rubljov už je v pátém finále

Ruský tenista Andrej Rubljov potvrdil výbornou formu z posledních týdnů postupem do finále halového turnaje ve Vídni. Pátý nasazený hráč v dnešním semifinále porazil vítěze z roku 2018 Kevina Andersona z JAR, který zápas za stavu 4:6, 1:4 vzdal kvůli zranění pravé nohy.

Třiadvacetiletý Rubljov bude hrát páté finále v sezoně, a pokud zvítězí, stane se nejúspěšnějším tenistou v počtu titulů na letošní ATP Tour. Jeho nedělním soupeřem ve vídeňské Stadthalle bude buď senzační čtvrtfinálový přemožitel Novaka Djokoviče Lorenzo Sonego z Itálie, nebo Brit Daniel Evans.

Moskevský rodák Rubljov z posledních 19 zápasů prohrál pouze jediný ve čtvrtfinále Roland Garros se Stefanosem Tsitsipasem. Během této úspěšné série vyhrál turnaje v Hamburku a Petrohradu, v lednu před koronavirovou pauzou triumfoval v Dauhá a Adelaide. Tento týden ve Vídni Rubljov nejenže ještě neprohrál set, ale ani jeden z 28 gamů na podání. Ve čtvrtfinále vyřadil obhájce titulu a domácího favorita Dominica Thiema.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 337.000 dolarů):

Dvouhra - semifinále: Mannarino (3-Fr.) - Ruusuvuori (Fin.) 7:5, 6:2, Millman (4-Austr.) - Tiafoe (USA) 3:6, 6:4, 6:4.

Tenisový turnaj mužů ve Vídni (tvrdý povrch, dotace 1.550.950 eur):

Dvouhra - semifinále: Rubljov (5-Rus.) - Anderson (JAR) 6:4, 4:1 skreč.

Další zprávy