Drag queen, boxerka v hidžábu i chlapík z motorestu. Tváře Británie na fotkách

Drag queen, boxerka v hidžábu i chlapík z motorestu. Tváře Británie na fotkách
Steve v motorestu Route 303 Diner poblíž města Honiton v hrabství Devon. Jeho koníčkem je fotografování aut a ulic - snaží se zachytit pro budoucí generace, jak vypadal život v našich časech.
Luke je jeden z bývalých studentů Milifield Shool, kteří se v areálu školy setkávají a hrají kriket.
Sascha z Birminghamu.
Haseebah žije ve Smethwicku nedaleko Birminghamu a je podle fotografa první trenérkou boxu s hidžábem. "Získala medaili Commonwealthu za to, že se jí podařilo změnit pravidla boxu v Británii tak, aby při něm byla ženám povolena pokrývka hlavy," uvádí fotograf.
Foto: James Bannister, Leica x 1854 Witnesses of: Individuality
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 9. 2021 9:31
Jak vypadá dnešní Velká Británie a co je vlastně anglické? Na tyto otázky se ve svém projektu Svědectví o individualitě pokouší odpovědět fotograf James Bannister. Zároveň řeší problémy identity a různorodosti v současné společnosti. Projekt vznikl díky grantu, za kterým stojí prestižní magazín British Journal of Photography a výrobce fotoaparátů Leica.

James Bannister se specializuje především na dokument a na portréty. Jeho práce je součástí série Svědectví, ve které již dříve vyšly snímky Renee Osubuové podávající Svědectví o každodennosti

Bannister strávil prací na souboru tři týdny, během kterých procestoval celou Anglii. Snažil se přitom proniknout pod povrch, za každodenní masky, za kterými se lidé obvykle skrývají. Ve světě, který často vnímáme jako velice rozdělený, hledá otevřenost, toleranci a sebeuvědomění. 

Jako vypravěč je Bannister vědomě apolitický. Na pozadí covidu a brexitu, za přívalu politických gest a mediálního hluku se vydal zjistit, jak Británie skutečně vypadá. Projekt hledá "kolektivního ducha národa", ale ne v nacionalistickém duchu. Oslavuje individualitu, odlišnost i touhu být viděn a slyšen. 

Na fotografiích proto můžeme vidět staršího muže z motorestu, který pozoruje svět kolem sebe a jeho obrazy chce zachytit pro budoucí generace, mladou boxerku, která si prosadila nošení hidžábu, bývalého profesionálního fotbalistu, mladé milence a třeba i druidku.

Bannister se práci na souboru mohl věnovat díky grantu, který kromě 5000 britských liber obnášel i fotografickou techniku od německé firmy Leica. Ta měla k dokumentární a reportážní fotografii vždy velice blízko a zapojením do projektu společně s magazínem British Journal of Photography to chce potvrdit. 

James Bannister (narozený v roce 1991) je fotograf, který se věnuje především dokumentu, portrétu a práci pro časopisy. Jeho práce byla publikována například v magazínech Harper's Bazaar, Nice That nebo British Journal of Photography. Ve své volné tvorbě se zaměřuje především na dlouhodobé projekty, které končí vydáním knihy. 

Jeho práci můžete sledovat zde: web: jamesbannister.co.uk, Instagram: @jamesbannist

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy