Sever. Drsný kraj uhlí, rafinerií a elektráren pohledem fotografa Jakuba Bartošky

Fotogalerie: Severní Čechy pohledem fotografa Jakuba Bartošky.
Plně naložený uhelný vlak míří z povrchového lomu Bílina do tepelné elektrárny.
Důl Bílina. Oprava gumových pásů dopravníků uhlí je poměrně nepříjemná záležitost. Těžba se zastaví a skupina techniků musí rychle napravit škody. Přetržený pás bývá zavalen uhlím, takže je potřeba bagr, pak nastupují dělníci z vulkanizační jednotky a pás svaří.
Korečky kolesového rypadla KU 800, jednoho z nejvýkonnějších strojů v povrchových dolech u nás. Každá z ocelových "lžic" má objem 800 litrů.
Tu nejtvrdší práci na severu často dělají ženy. Snímek je z výrobní haly společnosti Humatex, zabývající se chemickou úpravou oxyhumolitu.
 
Foto: Jakub Bartoška
Foto, Jakub Bartoška
21. 4. 2019 21:00
Černobílé fotky Jakuba Bartošky, pořízené na klasický film, nic nepřikrášlují. Přesto zachycují zvláštní poezii ukrytou v hnědouhelných dolech na severu Čech, v okolní krajině i tamních lidech. "Nedokážu si pomoct, pořád se tam vracím," říká fotograf, který hnědouhlené doly a život kolem nich dokumentuje už několik let.

Jak se Jakub Bartoška k fotografování industriální krajiny dostal a co ho tam láká? Vysvětluje to v následujících odstavcích:

"Před dvaceti lety jsem ani pořádně netušil, že něco jako těžba hnědého uhlí existuje. Z dětství někde hluboko zasuté vzpomínky na hrdinné ostravské horníky byly to jediné, co jsem o tom všem věděl. Ale jak už to bývá, ten první impulz, zprvu nenápadný, dokáže ovlivnit zbytek života.

Jakub Bartoška

Jakub Bartoška: Sever
  • Jakub Baroška je fotograf, který už roky dokumentuje industriální krajinu a život v severních Čechách.
  • Více snímků a workshopy, které pořádá, najdete na stránkách:
    www.krajemuhli.cz
  • Sledovat ho můžete také na Instagramu
    @industrial_by_townsman

Pro mě to byla reportáž ve starém čísle National Geographic z rumunské továrny. Výroba uhelné černi zasáhla všechno a všechny v okolí komínů fabriky. Následovala obyčejná lidská zvědavost - je něco takového i u nás? A tak jsem se pomalu zaměřil na divoký sever, Mostecko.

Na první kontakt s povrchovým dolem vás nic nepřipraví. Rozměry dolů jsou pro laika nepředstavitelné. Tak ohromné přesuny hmot na velké vzdálenosti lze vidět v běžných provozech jen těžko. Obří kolesa bagrů ukusují zarputile terén a krajina se mění tempem tak rychlým, že se někdy musím podívat na staré záběry, abych zjistil, kde vlastně stojím. Vím moc dobře, že se Mostecko stalo obětí svého vlastního přírodního bohatství. Ale nedokážu si pomoct, pořád se tam vracím, ta dynamika je nepřenositelná.

Pár let jsem jen kroužil okolo a zaměřoval se na industriální krajinu a okolí dolů. Potkal jsem spoustu zajímavých lidí a vyslechl příběhy, které ukazují, jak složitý kraj to je. 

Nedávno jsem navázal spolupráci s jednou těžební společností a díky ní mám možnost fotografovat i dole v dole. Práce horníků je přesně tak drsná, jak se jeví z fotek. Brutální terén, na jaře se topíte v blátě, v létě se smažíte zaživa - není kam se schovat, v zimě na kost ztvrdlá hlína, která bez problémů prorazí pneumatiku. K tomu gigantické, mnoho tisíc tun vážící ocelové stroje.

Bez opatrnosti je zranění jen otázkou času. Ale to zaměstnání má ještě jako jedno z mála takový ten chlapácký charakter. Slečinky tam dole prostě nevydrží.

Fotím stále na filmy, a dokud je budou vyrábět, změnu nechystám. Analogový byznys, analogové fotky."  

(Za podporu děkuji společnosti SD, a. s.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy