Jako z Cimrmana. Podivuhodné vynálezy na starých fotkách. K čemu sloužily?

Podivuhodné vynálezy na starých fotografiích. Vědci zjistili, k čemu sloužily.
Žena má na hlavě psychograf, který sloužil k frenologickým výzkumům. Frenologie byl obor, který předpokládal a zkoumal souvislost stavby lebky s duševními schopnostmi a charakterovými rysy. Foto z roku 1931.
Tato radlice je zařízením, které mělo zvýšit bezpečnost chodců. Je to bezesporu jeden z nejzvláštnějších vynálezů na snímcích v Harrissově a Ewingově kolekci (zhruba rok 1924).
Vypadá to krajně nepravděpodobně, ale zařízení na snímku sloužilo k otisknutí Velké státní pečetě Spojených států na dokumenty (rok 1935).
Vědec Vivian Leroy Crisler (1885–1953), zabývající se akustikou, zkoumá speciální tlampač používaný pro zesílení zvuku.
Foto: Library of Congress, Harris & Ewing collection
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 2. 2017 9:08
Bezpečnostní radlice na auto pro srážení chodců, rentgen na golfové míčky, psychograf, který z rozměrů lebky určí vaše psychické vlastnosti. To jsou jedny z mnoha vynálezů, které se vědcům podařilo identifikovat na starých nepopsaných snímcích z kolekce Harrise a Ewingové, uložené v knihovně amerického Kongresu.

Studio Harris & Ewingová se proslavilo zpravodajskými fotografiemi života ve Washingtonu. Někdy jsou to snímky dramatické, někdy humorné a jindy zase záhadné – málokdo totiž tuší, co na nich vlastně je. Kolekce fotografií z let 1905 až 1945 čítá na čtyři tisíce negativů a je uložena v knihovně amerického Kongresu. 

Výzkumníky zaujaly fotky některých vynálezů, u nichž chyběly popisky. Snímky zveřejnili na fotografické síti Flickr a požádali lidi o pomoc. Nakonec se většinu tajemných obrázků podařilo dešifrovat. Občas jde o patenty, za které by se nemusel stydět ani mysteriózní Čech Jára Cimrman. Jedním z nejpozoruhodnějších vynálezů v celé kolekci je třeba bezpečnostní radlice na auta, která měla zvýšit bezpečnost chodců. Některé ze snímků si můžete prohlédnout v galerii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy