reklama
 
 

Jako by si z oka vypadli? Fotograf zkoumá vztahy mezi otci a jejich dětmi

16. 10. 2018 7:31
Fotograf Jan Dytrych ve svém novém souboru zkoumá vztahy a podobu mezi otci a jejich dětmi. "Prvotním impulzem bylo narození mého syna," říká. Práce trvala přibližně půl roku a z původních dvaceti dvojic vybral do finálního výběru devět.

"Po narození dítěte jsem si v sobě postupně srovnával pocity z této životní změny a přemýšlel, jak dobře budu novou roli schopný plnit, co mi přinese a jaký budu mít se synem vztah," vysvětluje Jan Dytrych, jak se zrodil nápad fotit dvojice otců a jejich potomků. "To posléze vyústilo v přemýšlení o tom, jak se vztah bude vyvíjet v budoucnu, čímž jsem se dostal ke zkoumání vztahu otců a jejich dětí v dospělosti," dodává.

Jan Dytrych (38)

 • Fotografii se věnuje od analogových dob, kdy amatérsky vyvolával a zvětšoval černobílé filmy.
 • Ve své volné tvorbě se zabývá především osobními a společenskými tématy.
 • Studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (ITF).
 • Své práce vystavoval například v galerii Lesní směs nebo na výstavě Czech Press Photo 2017, v rámci skupinových výstav ITF pak v galerii Národní technické knihovny.
 • Web: www.jandytrych.cz
 • Sociální sítě: facebook, instagram

Práce na souboru trvala přibližně půl roku. "Fotil jsem zhruba dvacet dvojic, ve finálním výběru jich je pak devět," vysvětluje. "Hodně vztahů fotografovaných dvojic jsem znal z popisu od fotografovaných potomků z jejich pohledu. Věděl jsem i o některých problémech a bylo zajímavé sledovat při focení, zda se tyto věci například v postojích nebo v celkovém chování nějak projevují nebo jestli je snahou portrétovaných, aby zůstaly skryté," říká fotograf.

Celou sérii nafotil Jan Dytrych plnoformátovou digitální zrcadlovkou se základním objektivem, použil také zábleskové světlo. "V hlavě mám teď několik dalších témat, ale je zatím předčasné o nich mluvit, potřebuji je nechat uzrát," říká.

autor: Tomáš Vocelka | 16. 10. 2018 7:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama