Jak vyfotit Měsíc mobilem? Jde to, ale snadné to není, radí fotograf Michal Zigo

Snímek Měsíce, který fotograf Michal Zigo pořídil mobilním telefonem.
Jednoduché to ale není, říká fotograf Michal Zigo.
Noční fotografii mobilním telefonem ovládá Michal Zigo opravdu dobře. Zde jsou zachyceny takzvané „star trails“, tedy stopy hvězd na obloze (způsobené rotací Země).
Další z nočních fotek Michala Ziga.
Fotografovat za tokových světelných podmínek není snadné, potřebujete stativ, ať už fotíte mobilem, nebo fotoaparátem.
Foto: Michal Zigo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 26. 7. 2018 13:53
Superúplňky či zatmění Měsíce vždy přitahují pozornost fotografů, ať už těch amatérských, či profesionálních. A my teď stojíme před zajímavou otázkou. Jde něco takového vyfotit mobilem? Michal Zigo, který patří k vynikajícím mobilním fotografům, říká, že ano.

Fotograf Michal Zigo má s fotografováním Měsíce zkušenosti - a před nějakým časem už radil čtenářům Aktuálně, jak se dá pořídit mobilem snímek, který je zobrazen jako hlavní obrázek u tohoto článku. V souvislosti s nynějším zatměním Měsíce, které připadá na pátek 27. července, jsme se rozhodli jeho tipy čtenářům připomenout.

"Je třeba říct, že to není úplně jednoduché," byla první Michalova slova, když jsme se zeptali, jak to udělat. Když fotíte fotoaparátem, použije se teleobjektiv, aby byl Měsíc dostatečně velký. "K mobilům se dají koupit různé nástavce fungující jako teleobjektiv, ale většinou mají malé přiblížení - například osminásobné, a to je málo," říká fotograf.

"Takže jsem si vzal obyčejný dalekohled do jedné ruky, do druhé mobil a ten jsem přiložil k dalekohledu. Nejlepší je samozřejmě dalekohled o něco opřít anebo nějakým způsobem připevnit ke stativu. Jsou dalekohledy, které mají pro upevnění na stativ závit," radí Michal Zigo. "Nebyla to vůbec legrace, udržet to všechno, aby se to během focení nepohnulo," říká.

Další důležitou věcí je podle něj to, aby měl fotoaparát v mobilním telefonu možnost práce v manuálním režimu. Dá se toho dosáhnout i tím, že si stáhnete aplikaci, která to umožní.

"Na automat to nemá smysl fotit, protože ten nastaví vysoké ISO a k tomu i delší čas. Výsledek je pak jen rozmazaná zářící koule bez jakéhokoliv detailu," popisuje fotograf. "Takže jsem zkoušel různá nastavení, aby výsledek stál jakž takž za to - nakonec docela dobře vyšlo nastavení ISO 50 čas 1/500 s," vysvětluje.

Nakonec ještě udělal z fotky výřez, protože ani dalekohledem, který měl, ještě Měsíc nebyl dost přiblížený. 

Několik Michalových fotek pořízených mobilním telefonem najdete v galerii u tohoto článku.

Více jich můžete vidět na jeho Facebooku nebo na Google+.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy