Izraelská výstava Karla Cudlína slavnostně zahájí letošní Czech Press Photo

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Czech Photo Centre
Aktualizováno 14. 10. 2018 19:32
Letošní Czech Press Photo bude slavnostně zahájeno výstavou jednoho z porotců - Karla Cudlína. Nese jméno Sight/Effects a je první autorovou výstavou, komplexně se zaměřující na Izrael. Cudlínův archiv přitom zahrnuje už tisíce negativů a digitálních snímků pořízených v Izraeli. Výstava se pro veřejnost otevře 11. října a potrvá do 25. listopadu.
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín

Karel Cudlín je držitelem mnoha ocenění Czech Press Photo i dalších mezinárodních cen. Patří ke špičce české dokumentární fotografie. 

Podstatná část Cudlínovy tvorby zaměřené na Izrael zachycuje proměny krajiny a společnosti od Sinaje po Golany za posledních dvaadvacet let a je samostatně vystavována vůbec poprvé. Výběr obsahuje starší práce, které jsou díky fotografickým i beletristickým publikacím dnes již velmi známé, ale také zcela neznámé záběry, z nichž řada vznikla teprve v letošním roce.  

Cudlín je jediným českým fotografem, který Izraeli věnuje svoji pozornost soustavně, nikoli pouze v rámci jednoho časově ohraničeného projektu. Jeho izraelské fotografie nejsou místopisné záznamy okořeněné pitoreskními motivy blízkovýchodní reality ani politické reportáže, nemají jednotící téma, nesledují určitý předem daný program.

Vznikají spontánně z čirého zájmu o dění, bez agendy, očekávání a ambicí vkládat do obrazu vlastním zaujatým pohledem více, než může přinést momentální situace, ať už se odehrává v prostoru města, v poušti, nebo na pláži. 

Cudlínův "izraelský korpus", který dnes již zahrnuje tisíce negativů a digitálních snímků, tvoří podstatnou, nikoli však uzavřenou kapitolu, která se pomalu a jistě stává výpravným vizuálním románem. Věrný svému stylu principiálně navazujícímu na to nejlepší z tradice humanistické fotografie, Cudlín přirozeně staví na bytostném zájmu o lidi jako nekonečně různorodé společenství individualit. Je evidentní, že v tomto ohledu nachází v Izraeli nevyčerpatelný zdroj inspirace.

Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín

O výstavě Karel Cudlín - Sight/Effect

  • Autor: Karel Cudlín
  • Místo: Velká výstavní síň Czech Photo Centre
  • Trvání výstavy: 11. říjen 2018 - 25. listopadu 2018 (každý den kromě pondělí)
  • Otevírací hodiny: út-pá: 11-18 / so-ne: 10-18
  • Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné), zahrnuje také vstup na vedlejší výstavu v Malé síni Czech Photo Centre

Text byl připraven s využitím pramenů, které zpracovalo Czech Photo Centre

Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín
 

Právě se děje

před 13 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy