Izraelská výstava Karla Cudlína slavnostně zahájí letošní Czech Press Photo

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Czech Photo Centre
Aktualizováno 14. 10. 2018 19:32
Letošní Czech Press Photo bude slavnostně zahájeno výstavou jednoho z porotců - Karla Cudlína. Nese jméno Sight/Effects a je první autorovou výstavou, komplexně se zaměřující na Izrael. Cudlínův archiv přitom zahrnuje už tisíce negativů a digitálních snímků pořízených v Izraeli. Výstava se pro veřejnost otevře 11. října a potrvá do 25. listopadu.
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín

Karel Cudlín je držitelem mnoha ocenění Czech Press Photo i dalších mezinárodních cen. Patří ke špičce české dokumentární fotografie. 

Podstatná část Cudlínovy tvorby zaměřené na Izrael zachycuje proměny krajiny a společnosti od Sinaje po Golany za posledních dvaadvacet let a je samostatně vystavována vůbec poprvé. Výběr obsahuje starší práce, které jsou díky fotografickým i beletristickým publikacím dnes již velmi známé, ale také zcela neznámé záběry, z nichž řada vznikla teprve v letošním roce.  

Cudlín je jediným českým fotografem, který Izraeli věnuje svoji pozornost soustavně, nikoli pouze v rámci jednoho časově ohraničeného projektu. Jeho izraelské fotografie nejsou místopisné záznamy okořeněné pitoreskními motivy blízkovýchodní reality ani politické reportáže, nemají jednotící téma, nesledují určitý předem daný program.

Vznikají spontánně z čirého zájmu o dění, bez agendy, očekávání a ambicí vkládat do obrazu vlastním zaujatým pohledem více, než může přinést momentální situace, ať už se odehrává v prostoru města, v poušti, nebo na pláži. 

Cudlínův "izraelský korpus", který dnes již zahrnuje tisíce negativů a digitálních snímků, tvoří podstatnou, nikoli však uzavřenou kapitolu, která se pomalu a jistě stává výpravným vizuálním románem. Věrný svému stylu principiálně navazujícímu na to nejlepší z tradice humanistické fotografie, Cudlín přirozeně staví na bytostném zájmu o lidi jako nekonečně různorodé společenství individualit. Je evidentní, že v tomto ohledu nachází v Izraeli nevyčerpatelný zdroj inspirace.

Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín

O výstavě Karel Cudlín - Sight/Effect

  • Autor: Karel Cudlín
  • Místo: Velká výstavní síň Czech Photo Centre
  • Trvání výstavy: 11. říjen 2018 - 25. listopadu 2018 (každý den kromě pondělí)
  • Otevírací hodiny: út-pá: 11-18 / so-ne: 10-18
  • Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné), zahrnuje také vstup na vedlejší výstavu v Malé síni Czech Photo Centre

Text byl připraven s využitím pramenů, které zpracovalo Czech Photo Centre

Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect
Karel Cudlín, snímky z výstavy Sight/Effect | Foto: Karel Cudlín
 

Právě se děje

Další zprávy