Irský milovník fotografií Josefa Sudka si splnil sen, v jeho galerii je velká Sudkova výstava

Josef Sudek: Po dešti
Pražský hrad, pohled z Černé věže
Z cyklu Zátiší na okně mého ateliéru
Stromy
Vzpomínky snu
Foto: Josef Sudek, Sbírka PPF
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 11. 2016 14:30
Ředitel dublinské Douglas Hyde Gallery John Hutchinson několik let usiloval o to, aby se v jeho galerii uskutečnila výstava snímků klasika české fotografie Josefa Sudka. Teď se mu jeho sen podařilo uskutečnit – Sudkovy fotografie skutečně zamířily do Dublinu.

Galerista John Hutchinson je dlouholetým obdivovatelem Sudkova díla a chtěl ho představit i v Irsku. Podařilo se mu to symbolicky nyní – v době, kdy si připomínáme 120. výročí Sudkova narození a 40. výročí jeho úmrtí. Galerie, kde jsou fotografie Josefa Sudka od čtvrtka 17. listopadu k vidění, se zaměřuje na moderní umění a patří k nejvýznamnějším galeriím v Irsku.

Na výstavě jsou k vidění Sudkovy snímky z období počátků jeho tvorby, kdy pracoval pod vlivem piktorialismu, mystické obrazy z pražských uliček a zákoutí i krajiny českého venkova. Snímky na výstavu zapůjčila společnost PPF Art a na přípravě výstavy se výrazně podílelo také české velvyslanectví. Sudkovy fotografie se na přelomu tisíciletí staly základem sbírky PPF, která dnes zahrnuje na 1800 uměleckých děl od 150 autorů. „Jsme rádi, že můžeme představit Sudkovu práci irskému publiku,“ řekl Jan Řehák z PPF Art.

Josef Sudek patří k lidem kteří ze zapsali do historie fotografie, a to nejen v českém, ale i v celosvětovém měřítku. Vyučil se knihařem, pak ovšem musel narukovat do války a přišel o ruku. Po válce vystudoval fotografii na státní grafické škole a založil si vlastní fotoateliér.

V počátcích své tvorby pracoval Sudek v duchu piktorialismu a zabýval se manipulovanou fotografií, která se snažila přiblížit se grafice. Po setkání s americkým fotografem Josefem Růžičkou (měl české kořeny) se ale obrátil k čisté, nemanipulované fotografii. Později měl na jeho tvorbu vliv i surrealismus.

Sudek uměl dokonale pracovat se světlem i s kompozicí snímků a brzy se stal uznávaným fotografem. Fotil také reklamy a jeho umění rádi využívali přední architekti.

Od roku 1940 začal pracovat v podstatě jen s velkoformátovými fotoaparáty, ze kterých se fotky nezvětšují, ale negativ se zkopíruje na papír jedna ku jedné (jako otisk). Tím lze dosáhnout nedostižné kvality výsledných snímků. Věnoval se pak především umělecké fotografii, nafotil mnoho zátiší a fascinujících zákoutí z jeho ateliéru a okolní zahrady. Pro Sudkovu tvorbu byly typické také cykly, k nejkrásnějším patří ten zachycující Prahu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy