Tajemné výjevy z venkova v USA. Fotky mají tísnivou náladu filmových hororů

Tajemné výjevy z venkova v USA. Fotky mají tísnivou náladu filmových hororů
Gregory Crewdson: Bez názvu, ze série Soumrak, 1998–2002, 122 × 152 cm, digitální tisk
Gregory Crewdson: Bez názvu, ze série Pod růžemi, 2003–2008, 144 × 223 cm, digitální tisk
Gregory Crewdson: Matrace, ze série Borová katedrála, 2013–2014, 94 × 127 cm, digitální tisk
Gregory Crewdson: Starkfield Lane, ze série Zatmění můr, 2018–2019, 127 × 225 cm, digitální tisk.
Foto: © Gregory Crewdson / Muzeum Albertina Vídeň – stálá zápůjčka ze soukromé sbírky
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 7. 2024 13:17
Jeden z nejslavnějších současných amerických fotografů Gregory Crewdson o svých snímcích říká, že to jsou filmy zhuštěné do jediného obrazu. Strnulé postavy před objektivem jsou vším, jen ne ztělesněním amerického snu. Setkávají se s nevysvětlitelnými jevy, bojují se samotou, izolací i tísnivými momenty jako ze snů. Crewdsonova retrospektivní výstava je nyní k vidění ve vídeňské Albertině.

Gregory Crewdson (*1962) využívá od poloviny osmdesátých let reálie malých amerických městeček jako kulisy pro fotografované scény. Záhadné výjevy často vyvolávají v divácích otázku, zda je na fotografiích zachycena skutečnost, nebo fikce. Odpověď je taková, že Crewdson při jejich vytváření pracuje podobně jako filmový režisér: vše v obraze je pečlivě zorganizováno a rozmístěno, aby vznikly fotografie, které odrážejí lidskou izolaci a často také propasti ve společnosti. 

Velká retrospektivní výstava ve vídeňské Albertině, která potrvá až do 8. září, představuje návštěvníkům celkem devět souborů, které vznikly v průběhu posledních pětatřiceti let. Vše začíná ranou tvorbou z let 1986 až 1988. Jde o snímky z Crewdsonova absolventského projektu na Yale School of Art, ve kterém zachytil obyvatele městečka Lee ve státě Massachusetts v jejich domovském prostředí. Už tam se sobě vlastní lehkostí transformuje reálná místa v tajemné scenérie, které zobrazují předměstí prodchnuté náladou úzkosti a izolace.

Všechno, jen ne "americký sen"

Mezi vystavenými pracemi je také Crewdsonova velmi známá série Soumrak  (Twilight), která vznikala mezi lety 1988 a 2002. Scény, připomínající filmové záběry, zachycují lidi, kteří jsou ve svém každodenním životě konfrontováni s nevysvětlitelnými jevy. Fotografie, které Crewdson označuje jako "jednosnímkové filmy", obsahují četné odkazy na klasické malířství a populární kulturu.

Působivé, tajemné velkoformátové obrazy ze série Pod růžemi (2003-2008) se zase zabývají izolací a odcizením lidí od jejich okolí.

Nejnovější dokončený soubor Eveningside (2021-2022) se od většiny Crewdsonovy produkce odlišuje černobílým provedením. Zobrazuje neheroický obraz stejnojmenného fiktivního městečka. Crewdsonova aranžmá důmyslně umisťují protagonisty do prostoru osvětleného jako ve filmech noir s typickými motivy, jako jsou například výkladní skříň a zrcadlo.

Společně se soubory Borová katedrála (Cathedral of the Pines, 2013-2014) a Zatmění můr (An Eclipse of Moths, 2018- 2019) představuje Eveningside závěrečnou část trilogie, jejímž prostřednictvím autor zkoumá sociální úpadek společnosti zcela vzdálené americkému snu.

Gregory Crewdson: Madelinin salón krásy, ze série Eveningside, 2021-2022.
Gregory Crewdson: Madelinin salón krásy, ze série Eveningside, 2021-2022. | Foto: © Gregory Crewdson / Muzeum Albertina Vídeň – zápůjčka od autora

Fotografuje, jako by točil film

Crewdsonovým velkoformátovým snímkům předcházejí měsíce plánování a vznik se podobá natáčení filmu - včetně toho, že se do přípravy zapojuje kromě fotografa celý štáb dalších lidí - od castingových specialistů přes kostyméry a výtvarníky až po technické pracovníky (například osvětlovače). Crewdsonova práce pak vrcholí rozsáhlou obrazovou postprodukcí, během které skládá výsledné výjevy z mnoha různých předem připravených fotografií. 

O výstavě

Gregory Crewdson: Retrospektiva. Muzeum Albertina, Vídeň. Kurátoři Walter Moser a Astrid Mahlerová. V expozici je k vidění 80 velkoformátových fotografií, Výstava potrvá do 8. září 2024. Bližší podrobnosti včetně výše vstupného a otevírací doby najdete na stránkach Albertiny (albertina.at/en/exhibitions/gregory-crewdson/)

 

Právě se děje

Další zprávy