Fujifilm útočí: Ukázal bezzrcadlovku se 100 megapixely a vlnu dalších novinek

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 9. 2018 8:03
Zapomeňte na slovo zrcadlovka. Svět fotografie má novou modlu. Stala se jí profesionální plnoformátová (full frame) bezzrcadlovka. Fujifilm na tento trend zareagoval po svém. Představil hned dva fotoaparáty, které mají ještě větší snímače, a měly by tedy poskytovat ještě lepší kvalitu fotek než tyto momentálně velmi populární plnoformátové bezzrcadlovky.
Nové fotoaparáty od Fujifilmu (GFX 50R a koncept GFX100). Model GFX50s byl představen na Photokině 2016.
Nové fotoaparáty od Fujifilmu (GFX 50R a koncept GFX100). Model GFX50s byl představen na Photokině 2016. | Foto: Tomáš Vocelka

Fujifilm pojal letošní největší fotografický veletrh Photokina ve velkém stylu a představil záplavu novinek. Co měly společného? Vesměs to byly nové bezzrcadlovky.

"Ostatní mají full frame, my máme super full frame, řekl Toshi Iida z Fujifilmu při představování nových fotoaparátů. Jedním z nich je reportérský středoformátový model GFX 50R, dalším pak koncept GFX 100 - což je první bezzrcadlovka na světě, která má rozlišení 100 megapixelů.

Zástupci firmy na tiskové konferenci nejprve připomněli nedávno představený model X-T3 se snímačem APS-C, který je o něco menší než u plnoformátových zrcadlovek (ty mají snímače velké jako kdysi bývalo políčko kinofilmu). APS-C formát umožňuje vyrábět poměrně kompaktní a velmi výkonné fotoaparáty, které jsou oblíbené mezi amatéry i profesionálními fotografy.

"Připomeňme si výhody bezzrcadlovek," řekl Toshi Iida. "Jsou lehké, rychlé, a dokážou mnoho věcí, které zrcadlovky prostě nedovedou, protože tomu brání jejich konstrukce," dodal. 

Fujifilm - na rozdíl od firem Sony, Canon, Nikon a Panasonic - nevyvíjí kromě svých menších fotoaparátů plnoformátovou bezzrcadlovku. Rozhodl se raději, že bude vyrábět přístroje středního formátu. Mají snímač ještě větší než plnoformátový fotoaparát - ale díky tomu, že to jsou bezzrcadlovky, jsou jejich rozměry relativně kompaktní.

Proč se všechny firmy tak ženou do vývoje fotoaparátů s velkými snímači? Čím větší snímač je (a nemyslíme tím počet megapixelů, ale skutečnou velikost v milimetrech), o to lépe dokáže fungovat v situacích, kdy je extrémně málo světla. A zachytí samozřejmě také více detailů.

Přichází reportérský středoformát

Fotoaparáty středního formátu doposud používali hlavně fotografové v reklamě, hodně se využívají při fotografování v ateliéru a v oblibě je mají také krajináři. Fujifilm se teď rozhodl oslovit i reportážní fotografy, kteří s sebou nemohou nosit velké studiové přístroje. Na Photokině proto představil model GFX 50R.

Nový fotoaparát Fujifilm GFX 50R, jedna z hvězd Photokiny 2018.
Nový fotoaparát Fujifilm GFX 50R, jedna z hvězd Photokiny 2018. | Foto: Fujifilm

Je to relativně kompaktní fotoaparát s rozlišením 50 megapixelů, který by mohli fotografové brát na reportáže.

Fujifilm se tady snaží o revoluční krok: "Nikdo přece neřekl, že full frame bezzrcadlovka je na konci řetězce a nic dalšího už být nemůže," řekl Toshi Iida. Snímač je u tohoto přístroje fyzicky 1,7x větší než u plnoformátového fotoaparátu. Váha těla přístroje je jen 775 gramů. A s tím už se na reportáž vyrazit dá.

A za dveřmi je 100megapixelový silák

Fujifilm zároveň představil i koncept první bezzrcadlovky na světě, která se dostane na gigantické rozlišení 100 megapixelů. Fotoaparát by měl mít v tomto segmentu nevídanou stabilizaci obrazu na snímači. Její výhodou je, že je zabudovaná v těle přístroje a na stabilizaci se můžete spolehnout, ať už nasadíte jakýkoliv objektiv. U zrcadlovek bývá mnohem častější systém, že je stabilizace zabudovaná v objektivu (a mnohé objektivy ji nemají).

Fujifilm říká, že i s tímto velkým snímačem dokáže nabídnout možnost točit video v rozlišení 4K. To je zase velmi zajímavá zpráva pro filmaře - protože středoformátový fotoaparát dokáže rozostřit pozadí ještě lépe než takzvané full frame přístroje.

Těšit se mohou i milovníci instantních fotek

Fujifilm ovšem nemyslel jen na profesionály. Jeho instantní fotoaparáty rok po roce boří prodejní rekordy, a tak se i v této řadě objevil nový model - Instax Square SQ20. 

Nový instantní fotoaparát od Fujifilmu: Instax Square SQ20
Nový instantní fotoaparát od Fujifilmu: Instax Square SQ20 | Foto: Fujifilm

Co je to instantní fotoaparát? V podstatě něco podobného, jako kdysi bývaly Polaroidy. Fotku, kterou pořídíte, dokáže hned vytisknout. Square SQ20 posouvá laťku tím, že dokáže dobře zachytit i rychle se pohybující objekty a umí pak vytisknout sekvence čtyř obrázků nebo koláže. 

Vlna novinek tím nekončí

Fujifilm kromě toho předvedl i několik nových objektivů nebo třeba dlouho očekávanou možnost upravovat fotky (pořízené fotoaparáty řady X) v programu Capture One. Ten je považovaný za jeden z nejkvalitnějších na trhu. Možnost se ovšem bude týkat jen špičkových modelů (alespoň v dohledné době). Byla to však jedna z věcí, které mezi fotografy a novináři na Photokině sklidily opravdu velký aplaus. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy