Fujifilm představil nový kompaktní fotoaparát X-A5, potěší výdrží baterie

Foto
6. 2. 2018 16:07
Fujifilm představil následovníka svého stávajícího modelu X-A3. Novinka nese jméno X-A5 a je to kompaktní fotoaparát, určený především začínajícím fotografům a těm, kteří přecházejí od mobilního telefonu k bezzrcadlovce. Novinka má snímač o rozlišení 24 megapixelů a přináší například výrazně rychlejší zaostřování, než měl předchozí model.
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5 | Foto: Fujifilm

Nový X-A5 je osazen tradičním snímačem, nemá tedy technologii X-Trans, díky níž jsou proslulé vyšší modely značky Fujifilm. 

Fotoaparát má rychlejší procesor i systém automatického zaostřování, který je nejen výkonnější než u X-A3, ale který dokáže také mnohem lépe sledovat pohybující se objekt. 

Dotykový výklopný displej je uzpůsoben pro fotografování selfies.
Dotykový výklopný displej je uzpůsoben pro fotografování selfies. | Foto: Fujifilm

Velmi zajímavá je také výdrž na jedno nabití baterie, která se vyšplhala na 450 snímků. To je mezi bezzrcadlovkami opravdu špičková hodnota. Fotoaparát je samozřejmě vybaven technologií Bluetooth pro propojení s mobilním telefonem. Dokáže točit video v rozlišení 4K (po dobu cca pěti minut).

X-A5 váží v kombinaci s novým objektivem (Fujinon 15-45mm f/3.5-5.6) jen 496 gramů, což je momentálně ta nejlehčí kombinace fotoaparátu a objektivu řady X.

Vzhledem k tomu, že je fotoaparát určen mimo jiné lidem, kteří chtějí přejít od mobilního telefonu k bezzrcadlovce, má dotykový výklopný displej, který je uzpůsoben pro fotografování selfies. To je věc, která je momentálně u levnějších bezzrcadlovek velmi oblíbená, a to téměř u všech výrobců fotografické techniky.

Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5 | Foto: Fujifilm
 

Právě se děje

teď

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy