Fotozápisník: Dav, modlitby a roušky. Tak se žehnalo mariánskému sloupu

Fotozápisník: Dav, modlitby a roušky. Tak se žehnalo mariánskému sloupu
Sloup se na své místo vrátil po 102 letech, po velkém úsilí tohoto muže - akademického sochaře Petra Váni.
Mariánské sloupy se zpodobněním Panny Marie se vztyčují už tisíc let jako děkovné a pamětní, často jako připomínka tragických událostí, válek či epidemií. V centru Prahy nechal sloup postavit habsburský císař Ferdinand III. v roce 1650 jako poděkování Panně Marii za obhájení Prahy před švédskými vojsky v roce 1648. Po vzniku republiky byl v listopadu 1918 na protest proti habsburské monarchii stržen davem.
Bohoslužba v Týnském chrámu.
Sochař Petr Váňa dostal na závěr bohoslužby od arcibiskupa Duky za své zásluhy zlatou svatovojtěšskou medaili.
Foto: Richard Horák
Foto
20. 8. 2020 12:10
Pražský fotograf Richard Horák se ve svém fotozápisníku vrací k sobotní slavnosti na pražském Staroměstském náměstí, během níž arcibiskup Dominik Duka požehnal obnovený mariánský sloup. Podívejte se, jak událost zachytil muž, který za své snímky Prahy získal prestižní mezinárodní ocenění QEP (Quality European Photographer), udělované profesionálním fotografům.

Fotozápisník je součást rubriky Foto, která vychází v rámci Magazínu na Aktuálně.cz. Různí fotografové zde přinášejí svůj osobní pohled na velké i zcela malé události. Richard Horák patří mezi autory, kteří se na Fotozápisníku dlouhodobě podílejí. Více jeho snímků najdete na webu www.richard-horak.cz/ nebo na Facebooku a Instagramu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

Další zprávy