Fotozápisník: Jet do Düsseldorfu na dovolenou? Zní to bizarně. Ale já bych to bral!

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 8. 2017 18:04
Když jsem jel do Düsseldorfu na reportáž ze startu Tour de France, věděl jsem, že je to zajímavé město a že je tam čtvrť napěchovaná kvalitní moderní architekturou. Přesto mě to místo překvapilo. Zůstal bych tam fotit klidně celý týden!
Moderní architektura: Düsseldorf Media Hafen
Moderní architektura: Düsseldorf Media Hafen | Foto: Tomáš Vocelka

Už delší dobu si říkám, že to jednou prostě budu muset udělat. Že do některého města se zajímavou moderní architekturou vyjedu speciálně kvůli focení a zůstanu tam delší dobu. Zatím se mi daří spíš jen takové přepadovky po práci.

Moderní architektura mě baví, poskytuje mi totiž to, co mám při fotografování rád: možnost jednoduché až minimalistické kompozice snímků, geometrické linie a hru světel a stínů.

Třeba v Los Angeles jsem měl na fotografování města pouhých pět hodin. Jinými slovo všechen volný čas, který mi zbyl po reportáži z tamního autosalonu, než mi letělo letadlo domů. Ale přesto z toho vznikla výstava (k vidění byla loni v kavárně Národní technické knihovny v Praze) a jeden ze snímků získal ocenění Runner up na velké mezinárodní fotosoutěži Olympus Global Open Contest (v kategorii Prespectives Often Missed).

V Düsseldorfu jsem si na fotografování ušetřil pozdní odpoledne a podvečer - v den před slavnostním startem Tour de France.

Pokud člověk ví, že má jen pár hodin, vyplatí se příprava. Je dobré si přiznat, že všechno se stihnout nedá. A vybrat si jedno místo, které má fotografický potenciál. Mělo by tam být dost různých motivů na malém prostoru, aby nebylo nutné moc chodit a vzácný čas se dal věnovat hlavně fotografování.

Tomáš Vocelka

Tomáš Vocelka
  • Držitel ocenění z prestižní fotosoutěže Sony World Photography Awards 2017.
  • Editor a fotograf Aktuálně.cz
  • Instagram: @tomvocelka

V Los Angeles jsem si vybral mrakodrapy ve finančním centru města a nedalekou koncertní síň Walta Disneyho, kterou navrhl světoznámý architekt Frank Gehry (spoluautor Tančícího domu v Praze).

Protože mám Gehryho objekty rád, volba, kam vyrazit v Düsseldorfu, byla celkem jasná. Byla to čtvrť Media Hafen - místo doslova napěchované kvalitní moderní architekturou, kde mimo jiné najdete i tři Gehryho stavby.

Vydal jsem se tam fotit detaily a interakce lidí s architekturou a s moderním městem. Cílem nebyla popisná fotoreportáž. K té by totiž bylo potřeba nafotit nejen detaily, ale především celkové záběry  budov. A to chce hodně času a zejména čekání na dobré ranní nebo večerní světlo. Za pár hodin se to dobře zvládnout nedá. (Myslím tím pro fotografa, který na mnoha místech dokáže čekat i desítky minut na tu správnou situaci a záběr).

Moderní architektura: Düsseldorf Media Hafen
Moderní architektura: Düsseldorf Media Hafen | Foto: Tomáš Vocelka

Občas se člověku stane, že realita mnohonásobně překoná původní očekávání. A přesně to se mi stalo v Düsseldorfu. Čtvrť Media Hafen se nerozkládá na nijak velké ploše, ale stejně jsem ji nestihl za pár hodin celou projít. Je to fascinující místo, kde se zvláštně prolíná architektura s původním průmyslovým přístavem a přírodou na březích Rýna.

Media Hafen přitom není zdaleka jediné fotograficky zajímavé místo ve městě. Fascinující je i monumentální most Rheinkniebrücke, ohromný zábavní park na druhé straně Rýna, budova Kö-Bogen od slavného architekta Daniela Liebeskinda nebo moderní stavba divadla Düsseldorfer Schauspielhaus.

Takže - už jsem si Düssledorf zapsal na seznam přání. Bude to znít možná trochu bizarně, asi jako kdybyste chtěli jet na dovolenou do Ostravy, ale já se na to chystám. Minimálně na některý prodloužený víkend.

A mimochodem, Ostravu nepodceňujte. I ta je skvělá.

Brožurku s popisem a mapkou zajímavých staveb ve čtvrti Media Hafen si můžete zdarma stáhnout z oficiální stránky města Düsseldorf.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy