Canisterapie aneb když psi pomáhají léčit. Fotozápisník Jana Jirkovského

Canisterapie aneb když psi pomáhají léčit. Fotozápisník Jana Jirkovského
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Foto: Jan Jirkovský
17. 9. 2019 8:31
Fotograf Jan Jirkovský zachytil v rámci projektu Canisterapie emoce mezi člověkem a psem i to, jak může zvíře pomoci člověku v situacích, kdy je osamělý nebo je na tom psychicky špatně. Soubor snímků nafotografoval v Domě Kněžny Emmy v Neratovicích.

Kontakt se speciálně vedeným psem představuje zvláště pro lidi, kteří se cítí opuštěně, účinné rozptýlení. Mimo to, aniž by si to uvědomovali, rozvíjí tento kontakt jejich hrubou i jemnou motoriku, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvíjí orientaci v prostoru a čase, pomáhá při nácviku komunikace a paměti a především rozvíjí sociální cítění, poznávání i city. 

Fotograf Jan Jirkovský zachytil v Domě Kněžny Emmy v Neratovicích práci dobrovolné canisterapeutky Dany Douděrové - Jančatové a jejích psích svěřenkyň, fenek brabantíka Annie a Caramelky. Jeho snímky je možné vidět i na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích, a to až do 29. září. 

"Byla to pro mě velká výzva a byl jsem překvapen souhrou, která panovala mezi psy a seniory, pozitivním prostředím, přístupem ošetřujícího personálu i radostí majitelky brabantíků," říká fotograf. 

Jan Jirkovský se fotografii věnuje téměř dvacet let. Zaměřuje se především na pouliční fotografii, reportážní fotografii a dokument. V současné době pracuje na několika dlouhodobých projektech. Jedním z nich je dokument z Centra sociálních služeb Tloskov, kde zachycuje běžný život klientů a pomáhá tak představit tyto osoby světu úplně jiným pohledem, než jaký většina z nás má. Dalším několikaletým projektem je například jeho spolupráce s pražskými otužilci.

Dana Douděrová - Jančatová je dobrovolnice věnující se canisterapii. Je jednou ze zakladatelek Rodinného centra Myšák v Neratovicích, které se zaměřuje na volnočasové aktivity pro děti a jejich rodiče. V současné době je součástí kolektivu ZŠ Líbeznice.

Díky svým fenkám se stala dobrovolnicí organizace s názvem Maltézská pomoc, o. p. s., a již druhým rokem pravidelně navštěvuje seniory v Domě Kněžny Emmy. Během pravidelných návštěv mezi nimi a seniory vzniklo opravdové přátelství.

"Když jsem viděla, jak má Annie ráda seniory, vozíčkáře nebo děti, tak jsem si řekla, že to zkusím." Prozradila Dana Douděrová - Jančatová důvod, proč s canisterapií začala, stejně jako proč si vybrala zrovna takovéto plemeno psa: "Toto plemeno jsem zatoužila poznat po zhlédnutí filmu ‚Lepší už to nebude‘. Navíc i proto, že se mu říká antistresový psík…"

Annie a Caramelka jsou dvě typické představitelky plemene brabantík. Zvláštností tohoto plemene je cílené křížení tří samostatně uznaných ras u FCI, a to právě brabantík, belgický grifonek a bruselský grifonek. Ač třikrát jinak, povahu mají stejnou: jsou to malí temperamentní psíci, oddaně milující svého pána a celé své okolí. 

Speciální a opravdu velké poděkování patři společnosti TAURIS plus, s. r. o., bez jejíhož finančního zajištění bychom vám výstavu Radost z objetí nemohli představit.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 1 hodinou

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy