Canisterapie aneb když psi pomáhají léčit. Fotozápisník Jana Jirkovského

Canisterapie aneb když psi pomáhají léčit. Fotozápisník Jana Jirkovského
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Jan Jirkovský: snímky ze souboru Canisterapie, který je do 29. září k vidění na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích.
Foto: Jan Jirkovský
17. 9. 2019 8:31
Fotograf Jan Jirkovský zachytil v rámci projektu Canisterapie emoce mezi člověkem a psem i to, jak může zvíře pomoci člověku v situacích, kdy je osamělý nebo je na tom psychicky špatně. Soubor snímků nafotografoval v Domě Kněžny Emmy v Neratovicích.

Kontakt se speciálně vedeným psem představuje zvláště pro lidi, kteří se cítí opuštěně, účinné rozptýlení. Mimo to, aniž by si to uvědomovali, rozvíjí tento kontakt jejich hrubou i jemnou motoriku, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvíjí orientaci v prostoru a čase, pomáhá při nácviku komunikace a paměti a především rozvíjí sociální cítění, poznávání i city. 

Fotograf Jan Jirkovský zachytil v Domě Kněžny Emmy v Neratovicích práci dobrovolné canisterapeutky Dany Douděrové - Jančatové a jejích psích svěřenkyň, fenek brabantíka Annie a Caramelky. Jeho snímky je možné vidět i na výstavě ve Společenském domě v Neratovicích, a to až do 29. září. 

"Byla to pro mě velká výzva a byl jsem překvapen souhrou, která panovala mezi psy a seniory, pozitivním prostředím, přístupem ošetřujícího personálu i radostí majitelky brabantíků," říká fotograf. 

Jan Jirkovský se fotografii věnuje téměř dvacet let. Zaměřuje se především na pouliční fotografii, reportážní fotografii a dokument. V současné době pracuje na několika dlouhodobých projektech. Jedním z nich je dokument z Centra sociálních služeb Tloskov, kde zachycuje běžný život klientů a pomáhá tak představit tyto osoby světu úplně jiným pohledem, než jaký většina z nás má. Dalším několikaletým projektem je například jeho spolupráce s pražskými otužilci.

Dana Douděrová - Jančatová je dobrovolnice věnující se canisterapii. Je jednou ze zakladatelek Rodinného centra Myšák v Neratovicích, které se zaměřuje na volnočasové aktivity pro děti a jejich rodiče. V současné době je součástí kolektivu ZŠ Líbeznice.

Díky svým fenkám se stala dobrovolnicí organizace s názvem Maltézská pomoc, o. p. s., a již druhým rokem pravidelně navštěvuje seniory v Domě Kněžny Emmy. Během pravidelných návštěv mezi nimi a seniory vzniklo opravdové přátelství.

"Když jsem viděla, jak má Annie ráda seniory, vozíčkáře nebo děti, tak jsem si řekla, že to zkusím." Prozradila Dana Douděrová - Jančatová důvod, proč s canisterapií začala, stejně jako proč si vybrala zrovna takovéto plemeno psa: "Toto plemeno jsem zatoužila poznat po zhlédnutí filmu ‚Lepší už to nebude‘. Navíc i proto, že se mu říká antistresový psík…"

Annie a Caramelka jsou dvě typické představitelky plemene brabantík. Zvláštností tohoto plemene je cílené křížení tří samostatně uznaných ras u FCI, a to právě brabantík, belgický grifonek a bruselský grifonek. Ač třikrát jinak, povahu mají stejnou: jsou to malí temperamentní psíci, oddaně milující svého pána a celé své okolí. 

Speciální a opravdu velké poděkování patři společnosti TAURIS plus, s. r. o., bez jejíhož finančního zajištění bychom vám výstavu Radost z objetí nemohli představit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy