Fotozápisník: Co potřebuje fotograf? Hlavně čas a dobré boty, radí Magnum. A má pravdu

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 7. 2017 18:02
Co myslíte, že radí světoznámí autoři fotoagentury Magnum fotografům? Ne, není to nic o tom, jaký si koupit fotoaparát. Stěžejní rada je mnohem přízemnější. Noste dobré boty, říká skvělý street fotograf Matt Stuart. A má pravdu. Tolik z nás už se o tom přesvědčilo. Sakra, jak moc má pravdu!
Fotograf potřebuje spoustu času (snímek z Musée d'Orsay).
Fotograf potřebuje spoustu času (snímek z Musée d'Orsay). | Foto: Tomáš Vocelka

Velice talentovaný český street fotograf David Gaberle spočítal, že během fotografování snímků pro svou knihu Metropolight ušel v různých velkoměstech světa zhruba 3600 kilometrů.

Tomáš Vocelka

Tomáš Vocelka
  • Držitel ocenění z prestižní fotosoutěže Sony World Photography Awards 2017.
  • Editor a fotograf Aktuálně.cz
  • Instagram: @tomvocelka

Dálky, které se dají denně ujít ve snaze pořídit pěknou fotku, jsou někdy opravdu velmi slušné. Když jsem byl fotit v Paříži, podařilo se mi během dne nachodit 30 až 40 kilometrů denně. Začal jsem v pondělí, pokračoval v úterý… a ve středu už jsem necítil paty. Byly totálně otlučené nárazy na městskou dlažbu. Samozřejmě, že za to mohl i poměrně těžký batoh se zrcadlovkou a objektivy, který jsem měl celý den na zádech.

Dokonce jsem pojal podezření, že na patách musím mít modřiny. Možná si dovedete představit komickou jógu, kterou jsem večer po celodenním focení podnikal, abych se podíval, jestli tam ty modřiny skutečně jsou. No, nebyly, samozřejmě.

Ale cit se mi do pat vrátil až další týden, po příjezdu domů.

Matt Stuart je mezi řadou fotografů, kteří v publikaci od agentury Magnum radí, jak na věc. A přidává i další zkušenosti: "Čas. Všechno je to o čase. Potřebujete ho spousty. Pokud dokážete získat dost této nejžádanější komodity, budete na dobré cestě," píše. A kromě spousty času a dobrých bot radí vzít si s sebou také "hodně empatie, optimismu a spoustu náhradních baterií".

Kromě času je potřeba mít dobré boty, v tomto případě dokonce nepromokavé. (Most Bir Hakeim, Paříž).
Kromě času je potřeba mít dobré boty, v tomto případě dokonce nepromokavé. (Most Bir Hakeim, Paříž). | Foto: Tomáš Vocelka

Co vlastně znamená hodně času? Zeptejte se manželek a přítelkyň fotografů, které se s nimi někdy bláhově vydaly do ulic nebo do přírody. Mohly by o tom vyprávět legendy. 

Když jsem šel fotit do pařížského Musée 'd Orsay, věděl jsem, že si chci odnést fotku siluet lidí před obrovským proskleným ciferníkem tamních (kdysi nádražních) hodin. A trpělivost i spousta času byly opravdu potřeba. Strávil jsem tam čekáním na záběr čtyři hodiny (ale přiznávám, že jsem občas odbíhal - podívat se na obrazy a sochy, které mám rád).

Většinou byly před hodinami neprostupné davy lidí, a když se občas našly vzácné chvilky, kdy jich bylo jen pár, nebylo to ono. A tak jsem čekal a čekal. 

Jestli myslíte, že to skončilo happy endem a odnesl jsem si přesně ten záběr, který jsem chtěl, tak nemáte pravdu. Odnesl jsem si jiný. Poté, co přišel zřízenec oznamující, že končí otevírací doba, mi nezbylo než uznat, že lepší už to prostě nebude.

Méně oříznutý záběr z Musée d' Orsay (původní fotka je formátu 3:2 na výšku).
Méně oříznutý záběr z Musée d' Orsay (původní fotka je formátu 3:2 na výšku). | Foto: Tomáš Vocelka

A o těch baterkách? Radši nemluvit. I když si dávám opravdu pozor, abych měl baterky nabité a v pořádku, občas se chybička prostě vloudí. A když už se to stane, tak s plnou parádou. 

Šel jsem takhle na tiskovou konferenci výrobce kol Festka a chtěl si tam vyfotit i nějaké snímky ke článku. Na místě jsem zjistil, že mám vybitou nejen baterku ve foťáku, ale i tu záložní. Asi vypadalo trochu divně, když jsem vytáhl z brašny velkou zrcadlovku, udělal jeden snímek, schoval ji, sáhl do kapsy po mobilu a začal fotit telefonem.

I tady to chtělo pěkných pár minut čekání. (Walt Disney Concert Hall, Los Angeles).
I tady to chtělo pěkných pár minut čekání. (Walt Disney Concert Hall, Los Angeles). | Foto: Tomáš Vocelka

Jenže těsně před vybitím byl i ten mobil! To se najednou hodily staré zvyky z dob kinofilmu… Pořídil jsem pár fotek a byl definitivní konec. Ale na fotogalerii u článku to nakonec díkybohu stačilo.

Takže, přátelé, přeji dobré světlo, dobré boty a nabité baterie!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy