Fotografové z celého světa žasnou. Novým divem se pro ně stala pole u Kyjova

Fotogalerie: tak vypadá Moravské Toskánsko na začátku léta.
Za jeho rostoucí popularitu mohou především velmi malebné terénní vlny.
Krásu místní krajiny jezdí obdivovat cizinci z celého světa. Toto je indický fotograf Som Roy.
Na jiných místech najdete téměř romantické výjevy. Toto je velice známá kaplička svaté Barbory v polích poblíž Strážovic.
Krajina má velmi zvláštní charakter, při některých pohledech působí velmi geometricky.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 6. 2018 6:15
Normálně byste uprostřed polí čekali, že potkáte tak maximálně traktor a místní farmáře. V polích u jihomoravského Kyjova to je jinak. Na pěšinách a úzkých asfaltkách tam potkáváte Indy, Japonce, Číňany, Poláky, Slovince, a spousty dalších cizinců, obtěžkaných stativy a nejmodernější fotografickou technikou. Vítejte v kraji, který se pomalu, ale jistě začíná řadit k novodobým divům světa.

Vyrazil jsem do takzvaného Moravského Toskánska zjistit, co tam vlastně fotografy z celého světa táhne - i když jsem to samozřejmě tušil, protože tam sám rád jezdím. Jedním z těch, na které jsem mezi místními políčky narazil, byl indický amatérský fotograf Som Roy (jinak ajťák ve velké nadnárodní firmě). Před svou cestou do Evropy měl celkem jasný itinerář. Bylo na něm jedno slavné místo vedle druhého.

Do jihomoravských polí se vydal v polovině června. Nahlédněme do jeho cestovního plánu: Kolébka renesance, italská Florencie. Nádherné horské masivy v Dolomitech, které jsou snem každého krajinářského fotografa. Rakouská vesnička Hallstatt, která je tak malebná, že ji Číňani celou zkopírovali a postavili si ji u nich znovu. A mezi spoustou podobně vyhlášených míst i takzvané Moravské Toskánsko. Zvlněná pole mezi Svatobořicemi a Šardicemi na jižní Moravě. "Byla to pro mne jasná volba, hrozně jsem se tam těšil," říká Som Roy, který se narodil v podhůří Himálaje.

Indický fotograf Som Roy v polích Moravského Toskánska.
Indický fotograf Som Roy v polích Moravského Toskánska. | Foto: Tomáš Vocelka

V tutéž dobu jako on se kolem jihomoravských polí procházeli také další cizinci. Třeba velká skupina Poláků. "Jezdíme tady pravidelně na workshopy, je tady absolutně úžasná krajina," vysvětluje šéf skupinky, která zrovna čeká na pěkné nízké podvečerní slunce.

Jak se vlastně jihomoravská pole stala známými po celém světě? Prvním impulzem bylo, že je objevili místní fotografové, kteří svou práci díky internetu mohli prezentovat světu. Jedním z velkých propagátorů místní krajiny je třeba vynikající místní fotograf Radek Severa, který má v této nádherné lokalitě dokonce vinici. Samozřejmě není sám, vynikajících krajinářů zde žije mnoho.

Sláva moravských polí se pak roznesla například díky fotografickým serverům, jako je 500px.com, kde svou práci prezentují miliony amatérů i profesionálů z celého světa. Známost místních polí pak začala přesahovat jen specializované fotografické kruhy.

Třeba jeden z nejznámějších cestovatelských magazínů světa, Conde Nast Traveller, jihomoravská pole v posledních letech řadí na tradiční seznam 50 nejkrásnějších míst světa. Jihomoravská pole tam figurují mezi takovými turistickými ikonami, jako jsou třeba pyramidy v egyptské Gíze, italské Benátky, levandulová pole v Provence nebo národní park Serengeti v Tanzanii. A tady už samozřejmě nejde o tipy pro fotografy, ale pro běžné turisty.

Když jsem se v jihomoravských polích bavil s indickým fotografem Somem Royem, trochu mi vrtalo hlavou, jak tato krajina může působit na člověka, který vyrůstal pod Himálajem. Nepřijdou mu políčka trochu nicotná v porovnání s malebnou krásou velehor?

"Je to tady úžasné, krajina jak z jiného světa. Až někomu ukážu fotky, nebude mi věřit, že je to možné," rozplýval se, přestože léto není v Moravském Toskánsku úplně ideální sezonou pro focení (těmi jsou především jaro a podzim). 

Název Moravské Toskánsko vznikl proto, že místní krajina trochu připomíná skutečné Toskánsko v Itálii. Ve skutečnosti to ale není tak úplná pravda. Zatímco v Toskánsku jsou opravdové kopce, tady jde spíš o terénní vlny. Celá krajina trochu připomíná mořské vlnobití. A na mnohem menším prostoru se dá najít mnohem více různých fotografických motivů než v Toskánsku.

 

Právě se děje

Další zprávy