Unikátní snímky: Praha šedesátých let, jak ji zachytil fotografující filozof

Unikátní snímky: Praha šedesátých let, jak ji zachytil fotografující filozof
Ukázka z díla fotografa Miloslava Kubeše.
Václavské náměstí. Miloslav Kubeš si nezapisoval, kdy a kde své snímky pořídil, a sám si to u mnohých z nich nepamatoval. Určit místo občas lze, ale zjistit datum bývá složité, nebo dokonce nemožné.
Velkým tématem byla pro Kubeše konzumní společnost a její představitel, jehož označoval názvem Homo konzumens. Na snímku se dvojice dívá do výkladu prodejny obuvi. Boty se odrážejí ve skle.
Ukázka z díla fotografa Miloslava Kubeše.
Foto: Miloslav Kubeš
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 9. 2020 20:57
Fotograf Miloslav Kubeš v šedesátých letech pořádně předběhl svou dobu. Zatímco v Československu vládli komunisté, on už na svých snímcích řešil téma konzumní společnosti. Dlouho se o něm téměř nevědělo, do dějin české fotografie se zapsal teprve nedávno. Jeho snímky, zachycující často s filosofickým přesahem běžný život, jsou nyní k vidění v kavárně Národní technické knihovny v Praze.

Miloslav Kubeš byl filosof a zapálený amatérský fotograf. Jeho práci dnes pomáhá objevovat a propagovat fotograf a kameraman Daniel Šperl. "K panu Kubešovi jsem se kdysi dostal úplnou náhodou. Během studií na FAMU jsem potřeboval s někým zkonzultovat seminární práci z filosofie a kamarád mi ho doporučil," říká.

Bavili se tehdy z filosofického pohledu o věcech, jako jsou láska, přátelství, radost nebo smutek. "On si pro ilustraci připravil pár svých fotografií. Jednu z nich jsem pak několik let nosil v hlavě," říká Daniel Šperl. Po čase se rozhodl napsat Kubešovi dopis, že by od něj rád získal zvětšeninu. Snímek popsal tak, jak si ho pamatoval. 

"Odepsal mi, ať přijedu, že fotografii připraví. Ale když jsem za ním dorazil, nebyl to ten snímek, který jsem myslel. Otevřel proto spíž ve svém panelákovém bytě  a začal vyndávat krabice se zvětšeninami 30×40 centimetrů. Když se jimi začal probírat, zjistil jsem, že těch pokladů je mezi jeho snímky mnohem více. Uvědomil jsem si, že to není obyčejný amatérský archiv," popisuje Šperl. Postupně získal fotografovu důvěru a za tři roky prošel zhruba deset tisíc záběrů, pořízených na kinofilm nebo Flexaretem na film 6×6. 

Co bylo na snímcích Miloslava Kubeše tak výjimečné? "Jednoznačně jeho přístup. Byl filosof, vždycky si připravil nějakou otázku a tu pak fotografoval. Třeba smutek uprostřed zábavy nebo nudu uprostřed akce. A jeho velkým tématem byly nejrůznější projevy konzumní společnosti," konstatuje Dan Šperl.

Například na právě probíhající výstavě v Cafe Prostoru_ v Národní technické knihovně v Praze je k vidění fotografie zachycující muže a ženu, jak pojídají párky a stojí přitom na hromadě odpadků. "Hledal pro své snímky ty svoje Homo konzumens, jak jim říkal," konstatuje Šperl. 

Kubešovy dokumentární snímky života pocházejí především z Prahy. "Jde většinou o šedesátá léta, ale přesná datace je obtížná, pan Kubeš sám si to sám nepamatoval a jeho archiv nebyl natolik systematicky vedený, aby se to z něj dalo vyčíst.  Některé snímky se dají určit podle stáří jeho dcery, pokud na nich  je, některé třeba podle dat na plakátech. Často se objevuje rok 1964 nebo 1966," uvádí Daniel Šperl. 

Podle něj patří Kubeš mezi fotografy, kteří si zaslouží mnohem více pozornosti, než se jim zatím dostává, a přirovnává ho k Vivien Maierové (náhlý objev celoživotního díla této americké fotografky v roce 2008 zcela uchvátil fotografický svět).

Daniel Šperl byl už kurátorem několika Kubešových výstav, a to i v cizině. "Zvláště ty v nizozemském Masstrichtu a v japonském Tokiu měly velký ohlas," říká.

Miloslav Kubeš (1927-2008)
byl český filosof a fotograf. Pocházel z jihočeské vesnice Bošilec. Vyučil se zedníkem, pak ale vystudoval filozofii. Do roku 1968 byl docentem na vysoké škole, pak "šel k lopatě", jak sám říkal. Fotografovat začal hned po válce,  nejprve rodný kraj a krajinu, pak i lidi ve městě. Snažil se hledat kontrasty v životě člověka tehdejší doby. Hlavními tématy jeho fotografií se staly osamělost uprostřed davu a nuda uprostřed zábavy. Zcela nadčasově a nadnárodně pojímá Kubeš člověka typu Homo konzumens, neboli člověka pohlceného spotřební společností. V šedesátých letech pravidelně publikoval teoretické texty týkající se výtvarného umění a fotografie na stránkách čtvrtletníku Revue fotografie. 

O výstavě

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy