První cena pro Vondrouše. Fotograf ČTK uspěl v prestižní mezinárodní soutěži

Aktualizováno 4. 2. 2020 10:54
Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) na svém kongresu v Budapešti ocenila fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který mezi nejlepšími sportovními fotografy světa zvítězil v kategorii Fotografický soubor. AISP výsledky oznámila na svém webu.
Fotograf Roman Vondrouš
Fotograf Roman Vondrouš | Foto: ČTK / Igor Zehl

Český fotoreportér se probojoval mezi 27 finalistů, vybraných během čtyř etap hlasování z původních 1754 přihlášených ze 125 zemí. "Jsem rád, že jsem tady, a díky za to," řekl Vondrouš při předávání cen v pondělí večer. Jeho série pěti snímků z dostihů vyhrála jednu ze dvou fotografických kategorií. Druhý ročník soutěže AIPS zahrnoval i píšící novináře, jakož i audio a video tvorbu.

Jedna z fotografií oceněného dostihového souboru fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. | Foto: ČTK / Roman Vondrouš

"Určitě mě to moc těší, zvláště v té konkurenci sportovních fotografů, která tu byla. Cameron Spencer či Adam Pretty jsou opravdové ikony," řekl Vondrouš telefonicky z Budapešti. Dostihy, s jejichž snímky opět uspěl v mezinárodní soutěži, pokládá za své dlouhodobé téma.

Do kategorie Fotografický soubor, kterou Vondrouš vyhrál, spadaly série snímků představujících určitý příběh. Do finále postoupili ještě Adam Pretty z Austrálie a Sergej Kivrin z Ruska. V první desítce byli i sportovní fotografové z Británie, Švýcarska, Německa, Nového Zélandu nebo Libanonu.

Druhou fotografickou kategorii představovaly jednotlivé snímky s nejlepšími momenty ze sportovní akce. Vyhrál ji Juan Arboleda z Kolumbie.

Každý z výherců získal trofej a cenu ve výši 8000 dolarů (asi 180 000 Kč); druhá cena obnášela 3000 dolarů a třetí cena 2000 dolarů.

Pardubický rodák Vondrouš pravidelně boduje v českých i mezinárodních fotografických soutěžích. Naposledy získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví v soutěži Czech Press Photo. V roce 2013 v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo získal první cenu v kategorii sportovních akcí. Podobně jako nyní uspěl se sérií snímků z dostihů.