První cena pro Vondrouše. Fotograf ČTK uspěl v prestižní mezinárodní soutěži

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 10:54
Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) na svém kongresu v Budapešti ocenila fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který mezi nejlepšími sportovními fotografy světa zvítězil v kategorii Fotografický soubor. AISP výsledky oznámila na svém webu.
Fotograf Roman Vondrouš
Fotograf Roman Vondrouš | Foto: ČTK / Igor Zehl

Český fotoreportér se probojoval mezi 27 finalistů, vybraných během čtyř etap hlasování z původních 1754 přihlášených ze 125 zemí. "Jsem rád, že jsem tady, a díky za to," řekl Vondrouš při předávání cen v pondělí večer. Jeho série pěti snímků z dostihů vyhrála jednu ze dvou fotografických kategorií. Druhý ročník soutěže AIPS zahrnoval i píšící novináře, jakož i audio a video tvorbu.

Jedna z fotografií oceněného dostihového souboru fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše.
Jedna z fotografií oceněného dostihového souboru fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. | Foto: ČTK / Roman Vondrouš

"Určitě mě to moc těší, zvláště v té konkurenci sportovních fotografů, která tu byla. Cameron Spencer či Adam Pretty jsou opravdové ikony," řekl Vondrouš telefonicky z Budapešti. Dostihy, s jejichž snímky opět uspěl v mezinárodní soutěži, pokládá za své dlouhodobé téma.

Do kategorie Fotografický soubor, kterou Vondrouš vyhrál, spadaly série snímků představujících určitý příběh. Do finále postoupili ještě Adam Pretty z Austrálie a Sergej Kivrin z Ruska. V první desítce byli i sportovní fotografové z Británie, Švýcarska, Německa, Nového Zélandu nebo Libanonu.

Druhou fotografickou kategorii představovaly jednotlivé snímky s nejlepšími momenty ze sportovní akce. Vyhrál ji Juan Arboleda z Kolumbie.

Každý z výherců získal trofej a cenu ve výši 8000 dolarů (asi 180 000 Kč); druhá cena obnášela 3000 dolarů a třetí cena 2000 dolarů.

Pardubický rodák Vondrouš pravidelně boduje v českých i mezinárodních fotografických soutěžích. Naposledy získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví v soutěži Czech Press Photo. V roce 2013 v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo získal první cenu v kategorii sportovních akcí. Podobně jako nyní uspěl se sérií snímků z dostihů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy